Na pracovišti došlo k přerušení dodávky pitné vody. Oprava bude asi na delší dobu. Jako odborová organizace jsme zaměstnavatele upozornili, aby sjednal nápravu v dodávce pitné vody. Navrhli jsme řešení v podobě balené pitné vody. Návrh byl zamítnut s tím, že na pracoviště byly dodány kanystry z plastické hmoty s tím, že vodu si v nich máme donášet z pracoviště vzdáleného cca 250 m. A pro pitnou vodu si máme chodit tamtéž a donášet ji v použitých PET lahvích. Jedná zaměstnavatel správně? Pokud ne, co můžeme jako zástupci zaměstnanců udělat?
Zákon č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy mimo jiné v § 2 stanoví, že zaměstnavatel je povinen zajistit, aby pracoviště byla prostorově a konstrukčně uspořádána a vybavena tak, aby pracovní podmínky pro zaměstnance z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví při práci odpovídaly bezpečnostním a hygienickým požadavkům na pracovní prostředí a pracoviště, aby pracoviště byla osvětlena, pokud možno denním světlem, měla stanovené mikroklimatické podmínky, zejména pokud jde o objem vzduchu, větrání, vlhkost, teplotu a zásobování vodou.
Hygienické požadavky na zásobování pracoviště pitnou stanoví nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci v ustanovení § 53. Prostor určený pro práci musí být zásoben pitnou vodou v množství postačujícím pro potřeby pití zaměstnance a zajištění předlékařské pomoci a teplou tekoucí vodou pro zajištění osobní hygieny zaměstnance. Při práci s biologickými činiteli a s látkami působícími dráždění pokožky nebo senzibilizaci, s toxickými a vysoce toxickými chemickými látkami, s karcinogeny kategorie 1 a mutageny kategorie 1, látkami žíravými, při práci ve výrobě kosmetických prostředků, v úpravnách vod a vodovodů, holičství, kadeřnictví, pedikúře, manikúře, kosmetických, masérských, regeneračních a rekondičních službách, v provozovnách živností, při nichž je porušována integrita kůže nebo ve kterých se používají k péči o tělo speciální přístroje, například solária nebo myostimulátory (dále jen "činnost epidemiologicky závažná"), musí být zajištěna tekoucí pitná voda přímo na pracovišti. Pokud to povaha práce na těchto pracovištích vyžaduje, mimo pracovišť určených pro výkon činnosti epidemiologicky závažné, zřizují se ruční sprchy. Na pracovištích s žíravinami musí být zajištěna i možnost vyplachování oka pitnou vodou.
Pokud zaměstnavatel tyto podmínky na pracovišti zajistit nemůže, pak se jedná zřejmě o překážku na jeho straně. Doporučuji ještě jednou se zaměstnavatelem celou záležitost prokonzultovat a odvolat se na citovaná ustanovení. Pokud byste neuspěli, doporučuji obrátit se na orgán ochrany veřejného zdraví (územní pracoviště krajské hygienické stanice, bývalou OHES), pod který spadá kontrola hygienických požadavků na práci a požádat je, aby provedli u zaměstnavatele kontrolu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.