Pracuji v textilním závodě a v poslední době máme problém s vedením ohledně osobních ochranných pracovních prostředků, konkrétně obuvi. To, co platilo více jak deset let, se najednou (prý vinou evropských norem) změnilo. Jaký typ obuvi je vlastně pro práci v textilním průmyslu předepsán či tolerován? V zaměstnání se hodně nachodíme a nohy dostávají zabrat.
Pro výběr OOPP platí požadavky zákoníku práce (zákon č. 262/2006 Sb.), zejména § 104. Zde se v čl. 5 uvádí, že zaměstnavatel poskytne OOPP zaměstnanci bezplatně podle vlastního seznamu, zpracovaného na základě vyhodnocení rizik a konkrétních podmínek práce. Tento požadavek je v souladu s evropskými směrnicemi, byl uveden i v minulém znění ZP a v posledních deseti letech se nezměnil.
Pro obuv platí, mimo jiné, následující evropské normy:
Uvedené normy uvádějí technické požadavky na jednotlivé typy obuvi. Nabyly účinnosti dnem 1. 4. 2005 a oproti předchozím zněním neobsahují žádné podstatné změny, týkající se uživatelů takové obuvi.
Pro výběr správného typu obuvi existuje ČSN 83 2510 „Návod pro výběr, používání a údržbu bezpečnostní, ochranné a pracovní obuvi“ s účinností od 1. 1. 2007. V této normě je zapracován evropský dokument CEN ISO/TR 18690 z roku 2006. I v této oblasti tedy nedošlo v poslední době k žádným podstatným změnám. Změny v poskytovaných osobních ochranných prostředcích ve vašem závodě budou tedy zřejmě způsobeny jinými důvody.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.