Ochrana pracovníků v zemědělství proti herbicidním přípravkům je vážným tématem ochrany zdraví a aktuálně je řešena i ve Fóru chemická rizika Euroshnetu.
Ochrana pracovníků v zemědělství proti herbicidním přípravkům je vážným tématem ochrany zdraví a aktuálně je řešena i ve Fóru chemická rizika Euroshnetu. Byly provedeny různé studie o kontaminaci těchto pracovníků v závislosti na různých podmínkách (např. při práci ve sklenících,době expozice těchto pracovníků, materiálu OOP a dalších faktorech). Vybrané aktuální články na toto téma jsou uvedeny níže:
autor: Alain Mayer
datum: 2007-07-13
Fórum chemická rizika
Universita v Bordeaux (Alain Garrigou and Isabelle Baldi) v roce 2006 vydala ergo-toxikologickou studii téma reálné kontaminace pěstitelů vína rostlinolékařským produkty. Výsledky této studie naléhavě nastolují otázku reálné účinnosti ochranného oděvu proti chemikáliím typu 4, který je doporučován výrobci pro zacházení s rostlinolékařským produkty. Podle výsledků této studie někteří pracovníci s tímto OOP byli více kontaminováni než nechráněné osoby. Dodatečné laboratorní testy podle EN 374-3 „Ochranné rukavice proti chemikáliím a mikroorganismům - Stanovení odolnosti proti permeaci chemikálií“ potvrdily pro základní herbicidové výrobky (koncentrované i zředěné)rezistenční dobu menší než 10 minut, což je nedostatečné pro běžné nošení v osmihodinové pracovní směně.
Z tohoto důvodu bylo zasláno varování všem francouzským úřadům, kterých se tento fakt týká.
autor: Sylwia Krzemiñska
datum: 2007-07-27
Fórum chemická rizika
V institutu CIOP PIB se bylo provedeno vyhodnocení metodiky zkoušky odolnosti materiálů oděvu proti penetraci pesticidy. Metodika byla vytvořena podle doporučení evropských norem EN 369 (nyní EN ISO 6529) z určitými úpravami, které vyplývaly ze specifických vlastností netěkavých a ve vodě nerozpustných biologicky účinných složek pesticidů. Tyto úpravy v první řadě zahrnuly použití pevné sorpce. Metodika zahrnula zkoušky se zředěnými a koncentrovanými pesticidy.
Studie se soustředila na penetraci vybraných biologicky aktivních složek pesticidů (dichlorvos, 2,4-D, cypermethrin) skrz vybrané ochranné materiály. Získané výsledky vykazovaly různé doby průniku od 60 do 480 minut v závislosti na materiálu a aktivní látce a zdůrazňují nutnost dobré organizace práce v zemědělství (výměna,dekontaminace oděvu a jeho nošení pouze během práce s pesticidy).
autor: Jens Kramer
datum: 2007-07-27
Fórum chemická rizika
V Německu existuje k tomuto tématu norma DIN 32781 a směrnice BVL. Další informace naleznete zde: http://www.bvl.bund.de/
autor: Eva Cohen
datum: 2007-09-19
Fórum chemická rizika
CNMP se mnoho let věnuje výzkumu OOP pro zemědělství s důrazem na ochranné oděvy proti pesticidům, velmi aktuální je problém práce ve sklenících, kde je práce velmi riziková v důsledku hustoty listí a klimatických podmínek.
CNMP se zúčastní projektu SAFE USE INITIATIVE a práce asociace European Crop Protection Association (ECPA). Poprvé byl projekt realizován na jihu Španělska (2003-2005) a později i v dalších zemích jižní Evropy. Výsledky ukazují, že by měl být doporučen chemický ochranný oděv alespoň typu 4. Navzdory této iniciativě problém expozice pracovníků při práci ve sklenících není zcela vyřešen a není stejnorodý ve všech zemích EU. Je nutno čelit hlavně třem problémům:
Je zapotřebí různých odborníků k diskusi na toto téma.
Poznámky – citované normy:
Následující odkaz obsahuje diskusní příspěvky v angličtině
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.