Na dotaz odpověděl František Vaník z Technické inspekce ČR.
Chtěl bych se zeptat, kdo nese odpovědnost za použitá vyhrazená technická zařízení uvedená do provozu v ČR po zakoupení v zahraničí. Jedná se o jeřáby a pracovní plošiny, které nejsou vyrobeny podle evropských norem (ANSI, AUS) a nemají požadované bezpečnostní prvky. Je to organizace, která tento stroj dovezla a prodala, provozovatel nebo revizní technik, případně organizace, která uvedla zařízení do provozu? Jaké je stanovisko Technické inspekce ČR?
Na Vámi uvedená zařízení (jeřáby a pracovní plošiny) dodávaná na trh v České republice se vztahuje zákon č. 90/2016 Sb. o posuzování shody stanovených výrobků při jejich dodávání na trh, ve znění pozdějších předpisů. Ve Vašem případě nese zodpovědnost podle zákona č. 90/2016 Sb., § 8 dovozce. V § 8 odst. 1 a následujících odstavcích jsou uvedeny i povinnosti, které musí zajistit dovozce před uvedením výrobku na trh.
V daném případě jsou jeřáby a pracovní plošiny stanovený výrobek ve smyslu zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky, ve znění pozdějších předpisů, respektive ve smyslu NV č. 176/2008 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na strojní zařízení, ve znění pozdějších předpisů, v § 1 - § 13. Uvádění na trh a do provozu se provádí dle těchto předpisů.
Dozor nad těmito zařízeními – stanovenými výrobky uváděnými na trh a do provozu provádí Česká obchodní inspekce (ČOI) nebo v rozsahu stanoveném zvláštními právními předpisy Český báňský úřad (ČBÚ), Drážní úřad (DÚ), popřípadě další úřad, pokud tak stanoví zvláštní právní předpis.
Technická inspekce České republiky (TIČR) na tato zdvihací zařízení, která nejsou vyrobena podle evropských norem a nemají požadované bezpečnostní prvky, nemůže vydat kladné odborné a závazné stanovisko.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.