Odborná způsobilost v BOZP a PO

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Jaké vzdělání by měl mít člověk, který je zodpovědný za BOZP a PO v podniku? Stačí absolvovat nějaká školení?

Mezi základní povinnosti zaměstnavatele na úseku bezpečnosti a ochrany zdraví při práci patří povinnost zajišťovat a provádět úkoly v hodnocení a prevenci rizik možného ohrožení života nebo zdraví zaměstnance s ohledem na nebezpečí ohrožení bezpečnosti a zdraví zaměstnanců při práci ve vztahu k předmětu činnosti zaměstnavatele, základní znalosti a dovednosti zaměstnanců a na počet zaměstnanců, jejich odbornou připravenost a jimi vykonávanou práci.

Podle § 9 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů, platí, že zaměstnavatel může zajišťovat plnění úkolů v prevenci rizik, je-li k tomu způsobilý nebo odborně způsobilý v případech a za podmínek zákonem stanovených sám, jinak je povinen zajistit tyto úkoly odborně způsobilým zaměstnancem, kterého zaměstnává v pracovněprávním vztahu. Nemá-li takového zaměstnance, je povinen zajistit je jinou odborně způsobilou osobou. Odborně způsobilý zaměstnanec zaměstnavatele nebo jiná odborně způsobilá fyzická osoba jsou odborně způsobilými osobami.

Dále pak platí, že zaměstnává-li zaměstnavatel

  • nejvýše 25 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, má-li k tomu potřebné znalosti
  • 26 až 500 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, je-li k tomu odborně způsobilý, nebo jednou nebo více odborně způsobilými osobami,
  • více než 500 zaměstnanců, zajišťuje úkoly v prevenci rizik vždy jednou nebo více odborně způsobilými osobami.

Z toho vyplývá, že úkoly v BOZP může zajišťovat pouze tzv. odborně způsobilá osoba.

Předpokladem odborné způsobilosti fyzické osoby je

  • alespoň střední vzdělání s maturitní zkouškou,
  • odborná praxe v délce alespoň 3 let nebo v délce alespoň 1 roku, jestliže fyzická osoba získala vysokoškolské vzdělání v bakalářském nebo magisterském studijním programu v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci; za odbornou praxi se považuje doba činnosti vykonávané v oboru, ve kterém fyzická osoba bude zajišťovat úkoly v prevenci rizik nebo činnost v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci,
  • doklad o úspěšně vykonané zkoušce z odborné způsobilosti .

Zkouška z odborné způsobilosti se skládá opakovaně každých 5 let  u zařízení, které má akreditaci na tuto činnost udělenou MPSV.

V požární ochraně je situace obdobná. Tam se podle zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, ve znění pozdějších předpisů se podle míry požárního nebezpečí  provozované činnosti člení do kategorií

  • bez zvýšeného požárního nebezpečí,
  • se zvýšeným požárním nebezpečím,
  • s vysokým požárním nebezpečím.

Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím, jsou dále povinny prostřednictvím odborně způsobilé osoby zabezpečit posouzení požárního nebezpečí z hlediska ohrožení osob, zvířat a majetku a plnění dalších povinností na úseku požární ochrany. Odborně způsobilými osobami se rozumí znalci a znalecké ústavy v základním oboru požární ochrany zapsaní v seznamu znalců a znaleckých ústavů vedených krajskými soudy, fyzické osoby, které jsou absolventy škol požární ochrany nebo absolventy vysokoškolského studia, jehož součástí je ověřovací program pro odbornou způsobilost na úseku požární ochrany schválený ministerstvem, který odpovídá zákonem stanoveným požadavkům, nebo fyzické osoby, které složily zkoušku odborné způsobilosti před komisí ustavenou ministerstvem. Za odborně způsobilé osoby se považují též příslušníci Hasičského záchranného sboru České republiky vykonávající funkce stanovené prováděcím předpisem k zákonu o hasičském záchranném sboru. Uvedeným fyzickým osobám vydá ministerstvo osvědčení o odborné způsobilosti. Ministerstvo může na návrh orgánu státního požárního dozoru rozhodnout o odejmutí osvědčení tomu, kdo při výkonu činnosti odborně způsobilé osoby nebo technika požární ochrany vykazuje závažné nedostatky.
 Při zkoušce odborné způsobilosti se ověřuje znalost zejména

  • právních předpisů a technických předpisů na úseku požární ochrany,
  • požární bezpečnosti staveb a technologií,
  • posuzování činností s vysokým požárním nebezpečím,
  • funkcí a technických vlastností požární techniky, věcných prostředků požární ochrany a požárně bezpečnostních zařízení,
  • fyzikálních a chemických procesů hoření, výbuchů, hašení a toxických účinků zplodin hoření.
Autor článku: 

Komentáře

Nesouhlas s odpovědí

19.11.2008 - 23:41 Jiří Kovářík
Nevím, zda autorka odpovědi je neznalá nebo zaujatá. Při odpovědi neuvedla zásadní část, a to § 22 zákona 309/2006 Sb.: (1) Tímto zákonem se řídí také pracovněprávní vztahy týkající se bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci vzniklé před 1. lednem 2007, není-li v odstavci 2 stanoveno jinak. (2) Odborná způsobilost a zvláštní odborná způsobilost získaná podle dosavadních právních předpisů se považuje za splněnou nejdéle po dobu pěti let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona. (3) U staveb, u kterých bylo vydáno stavební povolení, nebo byly zahájeny přede dnem nabytí účinnosti tohoto zákona, se postupuje podle dosavadních právních předpisů. (4) Tímto zákonem se řídí právní vztahy týkající se bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy vzniklé před 1. lednem 2007. Uveřejnění VŠECH alternativ považuji za férové a od člověka, který se považuje "zaznalce" povinné. Jeho stanoviskem se "bohužel" řídí mnoho účastníků webové stránky.

Re: Nesouhlas s odpovědí

25.11.2008 - 09:30 Gajdošík
Souhlasím s Vámi......... dnes je bohužel odborník kde kdo a pak to tak vypadá!

Re: Nesouhlas s odpovědí

25.11.2008 - 12:34 Vítězslav Rais
Tak, tak ... Nejsem znalec pouze OZO, nicméně doporučuji tazateli pročíst si zákony. V požární ochraně může spoustu věcí plnit tzv. preventista, záleží na druhu činnosti, počtu osob v provozu apod. (např. pro stanovení preventivní požární hlídky). Obecně pak lze konstatovat, že osobu odborně způsobilou je nutné mít pro: zpracování a vedení dokumentace PO (§40 vyhl. 246/2001 Sb.) a pro odbornou přípravu preventisty, preventivní požární hlídky a školení vedoucích zaměstnanců. Zbylé činnosti může dělat preventista (v zásadě pouze preventivní prohlídky a školení zaměstnanců). Na další činnost (zejména revize PHP, hydrantů atd. pak potřebujete odborníka - oprávněnou osobu). V BOZP pak z odpovědi ne zcela přesně vyplývá, že do 25 osob může povinnosti v prevenci rizik plnit "kdokoliv" pouze musí mít patřičné znalosti. Dále pak je nutné spolupracovat i s ostatními odborníky pro získání oprávnění osob k další činnosti (např. obsluha tlakových nádob, revize vyhrazených technických zařízení apod.) Snad jsem na něco nezapomněl.

Dobrý den. Domnívám se, že

28.11.2008 - 16:51 Eliška Langová
Dobrý den. Domnívám se, že odpověď paní doktorky Dandové je pro každého, kdo si přečte zadání otázky, víc než dostačující. Dotaz zněl: "Jaké vzdělání by měl mít člověk, který je zodpovědný za BOZP a PO v podniku? Stačí absolvovat nějaká školení? ". Myslím, že paní doktorka na tuto otázku odpověděla vše, co je zapotřebí. Já mohu jen poděkovat za odpověď, mně postačuje.

Re:

29.11.2008 - 10:28 Tomáš Neugebauer
Pokud se budeme striktně držet otázky, tak správná odpověď by měla znít: "Není stanoveno", neboť vzdělání u osoby odpovědné za BOZP a PO žádný předpis neupravuje. Pokud výraz "vzdělání" nahradíme výrazem "kvalifikace", což předpokládám, že bylo záměrem tazatelky, tak správná odpověď by zněla: "Školení vedoucích zaměstnanců z právních a ostatních předpisů k zajištění BOZP a školení PO vedoucího zaměstnance (statutára)", neboť za BOZP jsou VŽDY odpovědni vedoucí zaměstnanci a za PO statutár. ODBORNĚ ZPŮSOBILÉ OSOBY NEJSOU ODPOVĚDNÉ ZA BOZP, ANI ZA PO. Tedy odpověď na dotaz je zavádějící, i když byla asi dobře míněna, neboť se snažila odpovědět na to, na co se asi tazatelka ptala, i když pravděpodobně nebyla schopna správně formulovat svou otázku. To dává široký prostor pro rozvíjení spekulací, zda odpověď je správná či nikoliv. Je-li chybně položená otázka, není možné, aby odpověď byla kvalitní, neboť se vždy jedná pouze o spekulaci na co se dotyčný ptal.

certifikát

08.01.2009 - 14:51 Petr Hromek
Dobrý den,chtěl by jsem poprosit o dotaz,kde si můžu udělat kurz nebo certifikát na odborný dozor nad bezpečností práce,kde by jsem dělal školitele. Děkuji Petr

Re: certifikát

08.01.2009 - 19:43 Tomáš Neugebauer
Váš dotaz není zcela jednoznačně formulován. Předpokládám však, že vám jde o získání kvalifikace pro poskytování služeb BOZP různým firmám, včetně školení jejich zaměstnanců o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP. V tomto případě musíte získat kvalifikaci podle zákona č. 309/2006 Sb. § 10. Pro její získání musíte mít alespoň střední vzdělání s maturitou, odbornou praxi v oboru, ve kterém chcete BOZP zajišťovat v rozsahu 1 roku nebo 3 let v závislosti na získaném vzdělání (maturita = 3 roky) a úspěšně složenou zkoušku z odborné způsobilosti. Kvalifikace platí po dobu pěti let. Poté je nutné ji obnovit. Zkoušku z odborné způsobilosti můžete složit u některé ze společností uvedených v druhé části tohoto seznamu: http://cz.osha.europa.eu/training/akreditace.php. Tyto společnosti zároveň organizují přípravné kurzy.

příklad praxe

05.04.2010 - 00:54 Ondřej Vraný
"odborná praxe v délce alespoň 3 let" - mohli byste prosím někdo uvést příklad požadované odborné praxe? děkuji

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail