Pro naši společnost provádějí dodavatelské práce cizí právnické subjekty tj. např. německé, anglické, slovenské, maďarské firmy. Jde mi konkrétně o cizí zaměstnance s odbornými způsobilostmi pro profese jako jsou jeřábník, vazač, svářeč (el. obloukem, plamenem), osoby, které manipulují s láhvemi s plyny, pracovníci s elektrotechnickou kvalifikací atd. Mohou tito zaměstnanci provádět výše uvedené činnosti v našem státě bez jakéhokoliv přeškolení a přezkoušení z právních a ostatních předpisů BOZP a PO ČR týkajících se těchto odborností? Nebo jsou povinni absolvovat nějaký druh přeškolení a přezkoušení? Pokud ano, zajímal by mě rozsah pro jednotlivé odborné způsobilosti, a kdo ho může provádět.
Odborná způsobilost získaná ve státě Evropské unie platí zásadně na celém území unie. To platí i pro profesní způsobilost k výkonu činností, jejichž výčet v dotazu uvádíte. Je třeba si uvědomit, že právní předpisy, které stanoví podmínky získání odborné způsobilosti pro tu kterou profesi jsou ve všech členských státech EU, díky harmonizaci právní úpravy této problematiky, v zásadě shodné. Za odbornou způsobilost zaměstnance tedy odpovídá zaměstnavatel, který své zaměstnance k práci u jiného zaměstnavatele vysílá.
K předání potřebných informací k bezpečnosti a ochraně zdraví při práci na konkrétním pracovišti zaměstnancům jiného zaměstnavatele slouží povinnost vzájemné písemné informace o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, uložená oběma či více zaměstnavatelům, jejichž zaměstnanci plní úkoly na jednom pracovišti.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.