Obezita má obrovský dopad na sociální a ekonomický rozvoj celé Evropy. Zaměstnavatelé vědí, že jejich obtloustlí zaměstnanci bývají častěji v pracovní neschopnosti a mají fyzické i psychické potíže.
Metlou lidstva můžeme nazvat alkohol, drogy či kouření. Pokud jste některé z těchto závislostí propadli a začali se léčit, pak víte, že jedinou cestou je celoživotní abstinence. Už ani jednu skleničku, cigaretku či injekci. Střídmost, to je cesta k návratu mezi normální lidi. Nyní se však nad námi stahují další mračna. Zdraví lidí v Evropské unii i v Americe ohrožuje moderní pandemie – pandemie obezity. Lékaři předpokládají, že během deseti patnácti let bude polovina, například české populace, obézní.
Laik si pomyslí, co já s tím mám společného? Ať se ti lidé nepřecpávají. Je to jejich problém!
Světová zdravotnická organizace došla k závěru, že obezita je onemocnění a lékaři se jím začínají zcela vážně zabývat. Problém je v tom, že v jídle se abstinovat nedá. Jen skladbu stravy můžeme ovlivnit.
Specialisté uvádějí varovné číslo: v Evropské unii jsou tři miliony obézních dětí. To je krutá daň za sladké nápoje ve školních automatech, za stánky s rychlým občerstvením a v neposlední řadě za lákavou reklamu na kdejaké cukrářské výrobky, které puberťákům doporučují renomovaní sportovci. Ovšem enormní energetický výdej sportovce se nedá srovnat s výdejem dnešního školáka. Vždyť děti trpí absolutním nedostatkem pohybu.
I když je v současné době asi 30 procent dospělých Čechů obézních, lékařské ošetření vyhledá kvůli této diagnóze jen pouhé jedno procento. Přitom sama obezita má obrovský dopad na sociální a ekonomický rozvoj celé Evropy. Vyvolává závažná onemocnění kardiovaskulárního systému, diabetes mellitus, hypertenzi či rakovinu tlustého střeva, ledvin nebo prsu. Pro vznik cukrovky představuje vyšší hmotnost trojnásobné riziko a pro onemocnění kloubů a kardiovaskulárních onemocnění riziko dvojnásobné. Obezita je novodobou epidemií, která lidstvo ohrožuje na zdraví a vyžaduje interdisciplinární přístup k nemocnému. Světová zdravotnická organizace uvádí, že obezita a její důsledky zkracují lidem život v průměru o deset až patnáct let.
Zaměstnavatelé vědí, že jejich obtloustlí zaměstnanci bývají častěji v pracovní neschopnosti, mají potíže fyzické i psychické. S přibývající hmotností lidstva vznikají zcela nové problémy. Některé společnosti instalují do svých letadel širší sedadla, protože do klasických se mnoho cestujících nevejde. V nemocnicích se zřizují speciální lůžka pro tlouštíky a záchranná služba vyjíždí se speciálními sanitkami pro transport obézních.
Česká republika patří k zemím, kde se léčbě obezity věnují specialisté už přes patnáct let. Dnes úspěšně funguje Centrum pro léčbu obezity ISCARE Praha, které je druhým největším pracovištěm tohoto druhu u nás a desátým v Evropě. Tým specialistů, k nimž patří obezitolog, endokrinolog, internista, psycholog i chirurg, poskytují odbornou pomoc lidem, kteří pochopili, že obezita není problém kosmetický, ale zdravotní. Lékaři rozhodnou, zda se v konkrétním případě použijí konzervativní léčebné postupy (změna stravovacích návyků, behaviorální terapie, farmakoterapie), nebo se přistoupí k bariatrické chirurgii. Profesor MUDr. Martin Fried, CSc., který tyto operace provádí, zdůrazňuje, že bariatrická chirurgie, k níž se přistupuje při diagnóze morbidní obezita, není kosmetickou, estetickou či plastickou chirurgií. Pozitivní vliv na pacientův vzhled je pouze druhotným výsledkem úspěšné léčby, nikoliv jejím cílem.
Tato laparoskopická operace je podle profesora Frieda stejně bezpečná jako chirurgie žlučníku u neobézní populace a šestkrát bezpečnější než kardiochirurgické zákroky či výkony na tlustém střevě. Úspěšnost bariatrické chirurgie je zhruba osmdesát procent. Léčebný zákrok, který bychom laicky mohli označit jako podvázání žaludku, plně hradí zdravotní pojišťovny. Ty si už stačily spočítat, že vynaložené náklady se jim vracejí zhruba po třech letech. Nejsou výjimkou případy, že zdravotní stav nemocných s cukrovkou, kteří si aplikovali inzulín, se po snížení hmotnosti natolik zlepší, že mohou přejít na medikamentózní léčbu.
Mnoho lidí se domnívá, že se ke své hmotnosti projedli a propili (sladké nápoje, pivo) vlastním celoživotním přičiněním. Může to být pravda. Faktem však je, že každý lidský organismus je jinak geneticky naprogramován. Z toho vyplývá, že to, co jednomu tělo rychle spálí, u druhého se ukládá do tukových polštářů. Proto není léčba obezity žádnou hanbou ani frajeřinou. Zvláště, když má naše republika v tomto oboru opravdové specialisty – průkopníky. Přitom obézní často zkoušejí nejrůznější nesmyslné diety a ohrožují se na tak sami na zdraví. Téměř v devadesáti procentech se díky jojo efektu hmotnost časem zase zvýší. Proto by bylo účinnější, kdyby se do rukou odborníků svěřilo obézních více než ono zmiňované jedno procento. Prognózy specialistů jsou pro české občany neradostné. Do deseti let bude nadváhou trpět padesát procent populace. Nad tím už bychom se měli docela vážně zamyslet.
ZDROJ:
Pražanová, Daniela. Pandemie ohrozí polovinu populace. In Personál [online]. Praha: Pratr, a.s., 2007 [cit. 13-06-2007]. Dostupný z WWW: <http://www.jobs.cz/personal/2007/04/clanek03.php>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.