Nový rok 2010 v naší legislativě

Zdroj: 

Pravidelně začátkem kalendářního roku upozorňujeme na stránkách BOZPinfo na legislativní změny a novinky, které by neměly uniknout naší pozornosti. Nejinak tomu bude i letos. Vzhledem k tomu, že k datu 1.1.2010 nedojde v našich dvou základních zákonech – v zákoníku práce a v zákoně č. 309/2006 Sb., kterým se stanoví další požadavky na zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci - k žádným převratným změnám, zaměříme naši pozornost k zákonům nám blízkým ze sociální oblasti.

Předem ale musím upozornit, že nezačne platit  zákon č. 266/2006 Sb.,  o úrazovém pojištění,  neboť jeho účinnost byla opětovně odložena, tentokrát k datu 1.1.2013.  Nebude vydáno ani delší dobu avizované nové nařízení vlády, které by nahradilo nařízení vlády č. 494/2001 Sb., kterým se stanoví způsob evidence, hlášení a zasílání záznamu o úrazu, vzor záznamu o úrazu a okruh orgánů a institucí, kterým se ohlašuje pracovní úraz a zasílá záznam o úrazu, neboť bylo rozhodnuto, že nové bude vydáno s účinností k datu 1.1.2011, aby se zaměstnavatelé mohli na něj řádně připravit.

A nyní k těm nejdůležitějším. Tři dny před Novým rokem 2010 začal platit zákon č. 222/2009 Sb., o volném pohybu služeb, který do našeho právního řádu implementuje Směrnici Evropského parlamentu a Rady 2006/123/ES ze dne 12.12.2006 o službách na vnitřním trhu a jeho prováděcí zákon č. 223/2009 Sb. Zákon upravuje přeshraniční poskytování služeb, práva a povinnosti poskytovatelů služeb, práva jejich příjemců, nově ustanovuje tzv. jednotná kontaktní místa, jejich činnost a uspořádání, přičemž těmito místy jsou obecní živnostenské úřady se sídlem v kraji, dále vznik oprávnění k poskytování služeb ze zákona a dozor nad poskytovateli služeb na vnitřním trhu Evropské unie. Podnikatelé – včetně podnikatelů v oblasti BOZP -  tak budou moci již od Nového roku 2010, respektive ještě před koncem roku 2009, využívat změn, které nový zákon přinese.

Na Nový rok 2010 bude změněn zákon o důchodovém pojištění zákonem č. 306/2008 Sb. Tím se realizuje tzv. první etapa důchodové reformy. Tento zákon totiž provádí podstatné změny v důchodovém pojištění a pro nás především ve vymezení invalidity. Dosavadní systém posuzování poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti zavedl do posudkové činnosti v základním důchodovém pojištění princip funkčního přístupu k hodnocení zdravotního stavu a jeho důsledků. Formou konkrétních posudkových zásad a hledisek (uvedených v prováděcím právním předpise – vyhláška č. 284/1995 Sb., ve znění pozdějších předpisů) bylo zároveň sjednoceno posudkové hodnocení jednotlivých druhů zdravotních postižení a jejich funkčních důsledků. Záměrem nového zákona je, aby osvědčené principy zůstaly zachovány.

Novela zákona tudíž přináší tato opatření:

  • zrušit dělení invalidity na plnou a částečnou (a tedy i dělení invalidních důchodů na plné invalidní a částečné invalidní důchody) a zavést invalidní důchod, jehož výše bude záviset na zjištěném stupni invalidity (přitom se navrhují tři stupně invalidity),
  • invaliditu vymezovat jen k poklesu pracovní schopnosti.

Posiluje se i význam hodnocení stabilizace zdravotního stavu a adaptace na zdravotní postižení. Nově se stanoví, aby posudkový orgán při posouzení pracovní schopnosti určoval, zda a v jakém rozsahu je pojištěnec schopen vykonávat výdělečnou činnost. Dosavadní plný invalidní důchod se považuje za invalidní důchod pro invaliditu třetího stupně, částečný invalidní důchod se považuje za invalidní důchod pro invaliditu prvního nebo druhého stupně, plná invalidita se považuje za invaliditu třetího stupně a částečná invalidita se považuje za invaliditu prvního nebo druhého stupně. Změna tohoto členění se projeví i v ostatních zákonech, např. zákoně o zaměstnanosti nebo zákoníku práce. Velice důležitou změnou, kterou přinese tato novela je, že starobní důchodci nebudou muset nadále uzavírat pouze pracovní poměry na dobu určitou. Do budoucna i po dobu pobírání starobního důchodu, mohou si poživatelé starobního důchodu rozhodnout, jestli budou pracovat v pracovním poměru na dobu určitou nebo neurčitou. Právní úpravy pracovního poměru na dobu určitou v zákoníku práce se však tato úprava nedotýká, budou považováni za běžné zaměstnance.

Na Nový rok 2010 nabude účinnosti zákon č. 362/2009 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010. Jedná se o rozsáhlý změnový zákon, který se dotýká především zákonů z oblasti daní a financí, zejména zákona č. 338/1992 Sb., o dani z nemovitosti, zákona č. 586/1992 Sb., o daních z příjmů, zákona č. 353/2003 Sb., o spotřebních daních a zákona č. 235/2004 Sb., o dani z přidané hodnoty. Tento zákon ale také přináší  v oblasti nemocenského pojištění (v zákoně č. 187/2006 Sb.) celkem čtyři velice důležité změny, které se týkají zaměstnanců. Jedná se o to, že

  • V období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010 se při úpravě denního vyměřovacího základu pro výpočet peněžité pomoci v mateřství a vyrovnávacího příspěvku v těhotenství a mateřství počítá do částky první redukční hranice 90%.
  • Výše nemocenského za kalendářní den v období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010 činí 60% denního vyměřovacího základu.
  • Výše peněžité pomoci v mateřství za kalendářní den v období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010 činí 60% denního vyměřovacího základu.
  • V období od 1. ledna 2010 do 31. prosince 2010 činí podpůrčí doba u ošetřovného nejdéle 6 kalendářních dnů a nejdéle 13 kalendářních dnů. Podpůrčí doba počíná od čtvrtého dne potřeby ošetřování nebo péče.

Na Nový rok 2010 se mění zákon č.117/1995 Sb., o státní sociální podpoře, a to v v podmínkách jedné dávky – rodičovského příspěvku. Dne 1.7.2009 byly na základě zákona č. 326/2009 Sb. navýšeny rodičovské přídavky o 50 Kč. O tři měsíce později na základě zákona č. 362/2006 Sb., kterým se mění některé zákony v souvislosti s návrhem zákona o státním rozpočtu České republiky na rok 2010, se podmínky vzniku nároku na tuto dávku a výše této dávky mění opět  - navrací se původní hranice. Nárok na přídavek na dítě má nezaopatřené dítě, jestliže rozhodný příjem v rodině nepřevyšuje součin částky životního minima rodiny a koeficientu 2,40. Výše přídavku na dítě činí za kalendářní měsíc, jde-li o nezaopatřené dítě ve věku

  • do 6 let 500 Kč,
  • od 6 do 15 let 610 Kč,
  • od 15 do 26 let 700 Kč..
Autor článku: 

Komentáře

Poděkování paní JUDr. Dandové a malé doplnění článku.

01.01.2010 - 11:12 Václav Syrový
Děkuji paní JUDr. Dandové za přehled změn legislativy platných od 1.1.2010 a chtěl bych doplnit tyto změny ještě o změny v trestním zákoníku ( z.č. 40/2009 Sb.,) které mají vztah k BOZP. Zítra začínám školení a budu je tam přednášet. § 143 Usmrcení z nedbalosti (1)Kdo jinému z nedbalosti způsobí smrt, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta nebo zákazem činnosti. (2) Odnětím svobody na jeden rok až šest let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona. (3) Odnětím svobody na dvě léta až osm let bude pachatel potrestán, spáchá-li čin uvedený v odstavci 1 proto, že hrubě porušil zákony o ochraně životního prostředí nebo zákony o bezpečnosti práce nebo dopravy anebo hygienické zákony. (4) Odnětím svobody na tři léta až deset let bude pachatel potrestán, způsobí-li činem uvedeným v odstavci 3 smrt nejméně dvou osob. § 147 Těžké ublížení na zdraví z nedbalosti (1) Kdo jinému z nedbalosti způsobí těžkou újmu na zdraví, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta nebo zákazem činnosti. (2) Odnětím svobody na šest měsíců až čtyři léta nebo peněžitým trestem bude pachatel potrestán, spácháli čin uvedený v odstavci 1 proto, že porušil důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona. (3) Kdo z nedbalosti způsobí těžkou újmu na zdraví nejméně dvou osob proto, že hrubě porušil zákony o ochraně životního prostředí nebo zákony o bezpečnosti práce nebo dopravy anebo hygienické zákony, bude potrestán odnětím svobody na dvě léta až osm let. § 148 Ublížení na zdraví z nedbalosti (1) Kdo jinému z nedbalosti ublíží na zdraví tím, že poruší důležitou povinnost vyplývající z jeho zaměstnání, povolání, postavení nebo funkce nebo uloženou mu podle zákona, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti. (2) Kdo z nedbalosti způsobí ublížení na zdraví nejméně dvou osob proto, že hrubě porušil zákony o ochraně životního prostředí nebo zákony o bezpečnosti práce nebo dopravy anebo hygienické zákony, bude potrestán odnětím svobody až na tři léta. Pochopitelně že existují ještě další ustanovení tr, zákona, ale ty až později a tato ustanovení zatím bez komentáře. Václav Syrový, poradce BOZP, Stříbrná 775, 593 01 Bystřice nad Pernštejnem, 723 170 164.

Doplnění č.2

04.01.2010 - 05:12 Václav Syrový
Vydáním trestního zákoníku, z.č. 40/2009 Sb., nedošlo ke změně zákona ČNR č. 200/1990 Sb., a stále platí ustanovení § 49 § 49 Přestupky proti občanskému soužití (1) Přestupku se dopustí ten, kdo a) jinému ublíží na cti tím, že ho urazí nebo vydá v posměch, b) jinému z nedbalosti ublíží na zdraví, c) úmyslně naruší občanské soužití vyhrožováním újmou na zdraví, drobným ublížením na zdraví, nepravdivým obviněním z přestupku, schválnostmi nebo jiným hrubým jednáním, d) omezuje nebo znemožňuje příslušníku národnostní menšiny výkon práv příslušníků národnostních menšin, e) působí jinému újmu pro jeho příslušnost k národnostní menšině nebo pro jeho etnický původ, pro jeho rasu, barvu pleti, pohlaví, sexuální orientaci, jazyk, víru nebo náboženství, pro jeho politické nebo jiné smýšlení, členství nebo činnost v politických stranách nebo politických hnutích, odborových organizacích nebo jiných sdruženích, pro jeho sociální původ, majetek, rod, zdravotní stav anebo pro jeho stav manželský nebo rodinný. (2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) lze uložit pokutu do 1 000 Kč, za přestupek podle odstavce 1 písm. b) a c) pokutu do 3 000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. d) a e) pokutu do 5 000 Kč. Václav Syrový.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail