Nelehká situace po ukončení práce z důvodu nemoci z povolání

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Chtěla bych se zeptat, jak je to s nárokem na rentu. Po uznání nemoci z povolání - syndrom karpalního tunelu - jsem dostala výpověď dle § 52 písm. d) zákoníku práce s odstupným ve výši 12násobku platu. Jsem vedená na úřadu práce. Mám nárok na rentu i po dobu vedení na úřadu práce, když teď rok nebudu nic pobírat? A co když si najdu práci dřív než za rok? V případě, že mám nárok na rentu, jak zažádat o vyplácení renty, ať už na úřadu práce nebo v novém zaměstnání?

Rozhodující je, co jste dělala v onom mezidobí mezi uznáním nemoci z povolání a skončením pracovního poměru, jestli Vám tam nevznikl nárok na náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti. V případě, že Vás zaměstnavatel převedl na jinou práci, pak by byla situace jednoduchá – zákon v takových případech zaručuje náhradu v takové výši, ve které Vám na ni vzniklo právo za trvání pracovního poměru, a v tom případě byste náhradu pobírala bez ohledu na to, jestli budete někde pracovat nebo jestli budete vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání. Znamená to, že by Vám příslušel rozdíl mezi průměrným výdělkem před vznikem škody (např. před převedením na jinou práci) a průměrným výdělkem dosahovaným před tím, než jste se stala uchazečkou o zaměstnání. Hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání se za výdělek nepovažuje, protože neslouží k odškodnění újmy na zdraví.

Pokud byl ale po zjištění nemoci z povolání ukončen pracovní poměr, že nejste schopna vykonávat další práci a nemůžete ani nastoupit jiné zaměstnání, které by bylo pro Vás vhodné z hlediska vašich schopností, kvalifikace a zdravotního stavu, jen pro nedostatek pracovních příležitostí a situaci na trhu práce, kdy tedy máte zájem využít nemocí z povolání sníženou (omezenou) pracovní způsobilost, ale nemáte možnost jej uskutečnit (nastoupit vhodné zaměstnání) výlučně pro nedostatek pracovních příležitostí, a jste tedy vedena v evidenci uchazečů o zaměstnání, považuje se za výdělek po uznání nemoci z povolání výdělek ve výši minimální mzdy.

V každém případě se ale musíte se svými požadavky na náhradu škody (ať už náhradu za ztrátu na výdělku po skončení pracovní neschopnosti, nebo kdybyste byla práce neschopna, tak s náhradou za ztrátu na výdělku po dobu pracovní neschopnosti, s náhradou účelně vynaložených nákladů spojených s léčením i s odškodněním bolestného a ztížení společenského uplatnění) obrátit na odpovědného zaměstnavatele – tedy zaměstnavatele, u kterého jste pracovala naposledy za podmínek, za nichž nemoc z povolání vzniká. Ten Vás bude odškodňovat i v případě, že už nejste u něj zaměstnaná. A musíte své požadavky uplatnit hned, nečekat až budete pobírat hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání, to s tím nemá co do činění.

Stejně jako se v souvislosti s odškodněním nemoci z povolání nehledí na hmotné zabezpečení uchazečů o zaměstnání, to je dávka z jiného titulu, z titulu ztráty zaměstnání tak se také nehledí na odstupné, odstupné je odškodnění zaměstnanci za to, že zaměstnavatel neměl pro něj vhodnou práci.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail