Novelizací zákona o odpadech byly upraveny některé povinnosti provozovatelům zařízení ke sběru a výkupu odpadů, proto se inspekce zaměřila mj. také na jejich plnění. Např. u stacionárních sběren kovů byly kontroly zaměřeny na sběr a výkup odpadů, které provozovatel zařízení nesmí vykupovat od fyzických osob a provádět hotovostní úhradu, např. umělecká díla, pietní předměty, elektrozařízení, el. akumulátory. Při kontrolách těchto zařízení zjistili inspektoři porušení v každém 3 případě a uložili pokuty v celkové výši 1 135 000 Kč (např. Kovošrot Group CZ, spol.Autokov-OK s.r.o. , spol. H-Recyccling ).
„Na základě vlastních poznatků a přijatých podnětů bylo nejvíce problémů spatřováno u zařízení ke sběru a výkupu odpadů a u zařízení na úpravu nebo odstraňování odpadů,“ řekla v Liberci Ing. Hana Kolařová a pokračovala: „ například v devadesáti procentech se u pokutovaných provozovatelů zařízení jednalo o provozování schváleného zařízení v rozporu s provozním řádem, provozovatelé vykupovali odpady, které nebyly uvedeny v seznamu, nejčastěji se jednalo o součástky znečištěné ropnými látkami, autovraky a dokonce i díly vodárenského zařízení.“
Legislativním nedostatkem, se kterým se pracovníci ČIŽP setkávají nejenom při kontrolách zařízení ke sběru a výkupu odpadů je skutečnost, že zákon nepředpisuje povinnost mít důležité doklady o odpadovém hospodářství trvale k dispozici přímo v kontrolované provozovně. Při kontrolách provozovatelé často neměli u provozovaného zařízení jeho provozní řád ani průběžnou evidenci odpadů za delší období. V současné době nemusí mít podnikající subjekt na provozovně ani výpis z obchodního rejstříku, ani živnostenská oprávnění, což znemožňuje orgánům státní správy provádět neohlášené kontroly a prodlužuje dobu kontrol.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.