Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.
V současné době na našem pracovišti probíhá kontrola elektrospotřebičů. Některé zásuvky neodpovídají českým normám. Jedná se o zařízení, která na naše pracoviště nainstalovali technici ze strany zahraničního zákazníka. Kdo je v takovém případě zodpovědný provádět pravidelnou kontrolu těchto zásuvek? Musí odpovídat českým normám, nebo stačí mít doklad o tom, že odpovídají zahraniční normě?
Elektrické zásuvky a vidlice uváděné na trh a používané v České republice podléhají požadavkům nařízení vlády č.163/2002 Sb., ve znění nařízení vlády č.312/2005 Sb., kterým se stanoví technické požadavky na vybrané stavební výrobky. V příloze č. 2 jmenovaného nařízení vlády jsou zásuvky zařazeny do tabulky č. 10 Technické zařízení staveb, pořadové č. 13, postup posuzování shody - §7.
§7 Ověření shody:
(1) Výrobce nebo dovozce pro ověření shody výrobků
a) zajistí u autorizované osoby provedení počáteční zkoušky typu výrobku na vzorku,
b) zajistí technickou dokumentaci podle § 4,
c) zajišťuje takový systém řízení výroby nebo kontroly výrobků při dovozu, aby všechny výrobky, které uvádí na trh, splňovaly požadavky stanovené určenými normami, technickými předpisy nebo stavebním technickým osvědčením a odpovídaly technické dokumentaci podle § 4 odstavec 3, dovozce v odpovídající míře zabezpečuje kontrolu dovážených výrobků.
(2) Autorizovaná osoba provede počáteční zkoušky typu výrobku na vzorku a posoudí, zda typ výrobku odpovídá určeným normám, technickým předpisům nebo stavebnímu technickému osvědčení. O výsledcích zkoušek a jejich posouzení vystaví protokol s uvedením doby platnosti.
Závěr:
V ČR lze používat jen zásuvky a vidlice ověřené autorizovanou osobou (AO) – nejlépe Elektrotechnickým zkušebním ústavem (EZÚ). Revize na těchto zásuvkách může provádět revizní technik s oprávněním dle § 9 vyhl. č. 50/1978 Sb.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Jen malá oprava - NV.č 166 je
Oprava
Re: Oprava