MPSV vydalo publikaci pro postižené povodní

Zdroj: 

Praktické rady, jak je to s volnem, pokud se odstraňují následky povodní, jak žádat o mimořádnou okamžitou pomoc, jak postupovat v případě, když velká voda poničila či odnesla doklady a řadu dalších informací najdou lidé v publikaci POVODNĚ 2009 – Praktické rady občanům.

Publikaci vydalo Ministerstvo práce a sociálních věcí s cílem pomoci obyvatelům České republiky, které zasáhly červnové povodně.

Publikaci v elektronické podobě už MPSV distribuovalo na úřady práce a další organizace spadající pod resort práce a sociálních věcí v oblastech, které postihla velká voda. Dostupná je také na webových stránkách ministerstva.

Uvádíme některé případy týkající se pracovněprávní oblasti a pomoci v hmotné nouzi:

Pomáhal jsem uklízet domy, které poničila velká voda. Mám nárok na volno z práce? A dostanu ho zaplacené?

Pokud se zaměstnanec sám účastní prací při odstraňování následků povodní na vlastní nemovitosti, mohou nastat dvě situace:

  1. pokud zaměstnanec takto činí pouze ve svém zájmu, aby ochránil svůj majetek, jedná se o důležitou osobní překážku v práci. Zaměstnavatel mu tak může poskytnout pracovní volno bez náhrady mzdy, popř. mu může poskytnout též náhradu mzdy nebo platu. Zaměstnanec se také může se zaměstnavatelem dohodnout, že takto zameškanou pracovní dobu napracuje,
  2. v případě, že člověk odstraňuje následky povodní sice na svém majetku, ale ve veřejném zájmu (např. hrozí zřícení budovy, hygienické důvody), jedná se o překážku v práci z důvodu obecného zájmu (o výkon občanských povinností) a dotyčnému náleží pracovní volno v nezbytně nutném rozsahu; náhrada mzdy nebo platu od zaměstnavatele nepřísluší ani v tomto případě, není-li s ním dohodnuto nebo vnitřním předpisem stanoveno jinak.

Povodně postihly mého zaměstnavatele, nemám teď kde pracovat. Mám nárok na mzdu?

V případě, že povodeň postihne zaměstnavatele a ten tak musí přerušit práce, je nezbytně nutné, aby se, pokud je to možné, pokusil převést zaměstnance na jinou práci. To může učinit i bez jeho souhlasu, a to na dobu nezbytně nutnou. Pokud zaměstnavatel nemůže zaměstnance převést na jinou práci, jedná se o překážku v práci a zaměstnanec má nárok na náhradu mzdy ve výši nejméně 60 % průměrného výdělku.

Pokud firma sama není postižena povodněmi, ale nemůže přidělovat zaměstnancům práci v důsledku pozastavení dodávky surovin, energie apod. a nemůže zaměstnance ani převést na jinou práci, pak se jedná o překážku z důvodu prostoje. V tom případě náleží zaměstnancům náhrada mzdy ve výši nejméně 80 % průměrného výdělku.

Lidem, kteří byli postiženi živelní pohromou, například povodní, umožňuje zákon č. 111/2006 Sb., o pomoci v hmotné nouzi, ve znění pozdějších předpisů, poskytnout mimořádnou okamžitou pomoc. Výše této jednorázové dávky se stanovuje s přihlédnutím k majetkovým poměrům a příjmové situaci osoby nebo společně posuzovaných osob. Dávku poskytují pověřené obecní úřady, pokud by v kontextu s povodněmi potřebovaly navýšit dotace na tuto okamžitou pomoc, MPSV je připraveno finanční prostředky poskytnout co nejdříve.

Více na  http://www.mpsv.cz/cs/7130 nebo v publikaci POVODNĚ 2009.

 

 

Povodně 2009

 Velikost: 315 KB

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail