Výsledky sledování výskytu pevného aerosolu z dřeva (dřevného prachu) v pracovním prostředí.
Problém zvýšených hodnot dřevného prachu na pracovištích dřevařské výroby a hledání možností na snížení expozice zaměstnanců je možné řešit kombinací různých opatření. Ta lze rozdělit na:
1. technická opatření
2. organizační opatření
3. náhradní opatření
Kolektiv odborníků z Regionálního úřadu veřejného zdravotnictví v Žilině provedl sledování výskytu pevného aerosolu z dřeva (dřevného prachu) v pracovním prostředí, který je podle slovenských předpisů zařazen mezi pevné aerosoly s převážně dráždivým účinkem a zároveň je dokázaným karcinogenem.
Cílem pozorování slovenských odborníků ve třech vybraných podnicích na pracovištích, kde jsou vyhlášeny rizikové práce z důvodu zvýšené prašnosti, bylo dokázat, že snížení výskytu prašnosti se dá dosáhnout aplikací jednoduchých, finančně nenáročných opatření ze strany zaměstnavatele, a to snížením sekundární prašnosti a údržbou odsávacích zařízení. Kromě této snahy šlo o to, motivovat vedení organizací, aby dodržováním jednoduchých opatření významně snížili prašnost v pracovním prostředí.
Např. nejčastějšími příčinami malé nebo nedostatečné účinnosti odsávacích zařízení byly shledány:
Z výsledků pozorování celkově vyplynulo, že kvalitní a soustavnou údržbou pracovních prostor a účinným místním odsáváním je možné významně snížit hodnoty celosměnové expozice pracovníků. Toto úsilí bude vedle zlepšení pracovního prostředí znamenat i ekonomický přínos pro zaměstnavatele (možnost zrušení vyhlášení rizikové práce).
Podle článku „Možnosti znižovania prašnosti na pracoviskách drevárskej výroby“ připravila I. Kuhnová.
ZDROJ:
Bezpečná práca, č. 3 (2004), s. 11-13.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.