Může vedoucí zakázat konzumaci nealkoholického piva v práci? Podle zákoníku práce nesmím při práci požívat alkoholické nápoje. Přestože jsou piva výrobci označená jako nealkoholická, obsahují malé množství alkoholu (0,5 %).
Jednou z povinností zaměstnance je podle § 106 odst. 4 písm. e) zákoníku práce povinnost:
„e) nepožívat alkoholické nápoje a nezneužívat jiné návykové látky na pracovištích zaměstnavatele a v pracovní době i mimo tato pracoviště, nevstupovat pod jejich vlivem na pracoviště zaměstnavatele…“
Vysvětlení pojmu „alkoholický nápoj“ ponechává zákoník práce na zákoně č. 379/2005 Sb., o opatřeních k ochraně před škodami působenými tabákovými výrobky, alkoholem a jinými návykovými látkami. Podle § 2 písm. g) tohoto zákona se pro účely tohoto zákona se rozumí: g) alkoholickým nápojem lihovina, víno, pivo; alkoholickým nápojem se rozumí též nápoj, který není uveden ve větě první, pokud obsahuje více než 0,5 objemových procent alkoholu.“
Jako nealkoholické pivo může být označeno jen to pivo, které obsahuje maximálně 0,5 % alkoholu. Takové pivo není tedy alkoholickým nápojem.
Zákaz konzumace nealkoholického piva zaměstnavatelem je sice problematické, ale nelze jej zcela vyloučit - záleží to jen na zaměstnavateli a na okolnostech, které jej k zákazu vedou. Při nemírném požívání nealkoholického piva může za určitých okolností dojít k mírnému ovlivnění alkoholem. Zjistí-li takové ovlivnění stanoveným postupem zaměstnavatel, bude zřejmě postupovat proti zaměstnanci podle zákoníku práce pro porušení povinností zaměstnance.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.