Podle evropských statistik 62 % pracovníků ve 27 zemích EU je více než čtvrtinu pracovní doby vystaveno opakovaným pohybům rukou a paží, 46 % pracovníků bolestivým nebo únavným polohám a 35 % pracovníků nošení nebo přemísťování těžkých břemen.
Dopady na pracovníka :
Vzhledem k nepříznivému vývoji úrazovosti a dále v návaznosti na strategii EU požadující do roku 2012 snížit pracovní úrazovost a nemocnost o 25 %, Státní úřad inspekce práce jako jeden z hlavních úkolů na rok 2008 stanovil úkol „Bezpečnost práce při ruční manipulaci s materiálem a břemeny“. Celostátně byl úkol zaměřen na obor slévárenství, jako doplňující pak byly zvoleny obory stavebnictví, lesnictví, výroba kovových výrobků, dřevařství, odstraňování odpadu a velkosklady.
Cíl úkolu představovala kontrola dodržování povinností vyplývajících z ustanovení § 3 odst. 1 písm. b), c) zákona o inspekci práce v souladu s požadavky dalších předpisů stanovících podmínky pro bezpečnost a ochranu zdraví při ruční manipulaci s břemeny. Kontroly orgánů inspekce práce byly zaměřeny především na řízení BOZP v oblasti vyhodnocování rizik v souvislosti s opatřeními přijímanými k jejich eliminaci a rovněž v souvislosti s používáním OOPP, dále na zajišťování informovanosti a kvalifikace zaměstnanců a na jejich zdravotní předpoklady, na pracovní postupy využívané v souvislosti s ruční manipulací, dále na stav strojů a zařízení a konečně i na uspořádání pracovišť a stav komunikací pro pěší i pro transportní prostředky.
Výsledným efektem by mělo být docílení stavu, aby si zaměstnanci a zaměstnavatelé byli vědomi rizik, která souvisí s ruční manipulací s břemeny, ale především, aby si byli vědomi trvalé změny ve svých pracovních návycích – způsobu, jak se práce plánuje, organizuje a vykonává.
Nejčastěji porušené předpisy dle zjištění u kontrolovaných subjektů:
Způsoby ruční manipulace a skladování úzce souvisí s uspořádáním pracoviště, kvalifikací a pracovní kázní zaměstnanců (včetně vedoucích zaměstnanců).
Popis nejčastěji se vyskytujících závad ve způsobu provedení ruční manipulace a skladování:
Nejvíce závad bylo shledáno u subjektů, kde kontrola inspekce práce nebyla ještě nikdy prováděna, mnohdy se jednalo také o relativně velké a rozvíjející se firmy. V řadě případů až v průběhu kontroly obeznámili inspektoři zaměstnavatele s jeho povinnostmi vyplývajícími z platných předpisů a s důsledky jejich neplnění, čímž na druhou stranu plnili úkol v rámci prevence pracovních úrazů a nemocí z povolání při provádění ruční manipulace s materiálem a břemeny.
Výsledky kontrol prokázaly, že v oboru slévárenství došlo k nárůstu v počtu úrazů vykázaných při ruční manipulaci o 39 % a k počtu zameškaných dnů o 23 %, což činí 37 dní na jeden pracovní úraz. V ostatních sledovaných oborech, tzn. ve stavebnictví, lesnictví, výrobě kovových výrobků, dřevařství, odstraňování odpadů a ve velkoskladech, má počet úrazů klesající tendenci. Průměrný počet zameškaných dnů na jeden pracovní úraz činí 30 dnů.
I přes zjištěné závady a výše uvedené problémy je patrná snaha zaměstnavatelů řešit rizikovou ruční manipulaci. Zaměstnavatelé uplatňují organizační opatření, nasazují technické pomůcky a realizují úpravy pracovního prostředí.
Celkově se však ukázalo, že zaměstnavatelé dodržování předpisů k zajištění BOZP a preventivní opatření ke snížení onemocnění zad v souvislosti s ruční manipulací podceňují. Potvrdilo se, že zvolení a zadání úkolu bylo správné, přínosné a užitečné. Prokázalo se, že je nutné, vhodné a potřebné úkol k problematice ruční manipulace s materiálem a břemeny opakovat ve dvou až tříletém cyklu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.