Prosím o sdělení, jakou kvalifikaci musí dnes mít lektor pro školení lešenářů a jakou pro školení obsluhy motorových pil. A kde lze takovou kvalifikaci získat, aby splňovala požadavky (zřejmě) zákona č. 309/2006 Sb.?
Požadavky na školitele (lektora) pro školení lešenářů a obsluh přenosných řetězových pil (PŘP) nejsou právními předpisy stanoveny. Obecně platí, že tato školení musí být provedena odborně a může je provádět pouze ten, kdo má dostatečnou kvalifikaci a který školenou problematiku teoreticky i prakticky ovládá, dovede zodpovědět všechny dotazy a zaměstnancům problematiku jasně vyloží. K této kvalifikaci je nutno počítat například přiměřené teoretické znalosti, přiměřené praktické dovednosti a odpovídající pedagogické schopnosti. Pro zajištění kvalitní praktické přípravy obsluh PŘP je nutné, aby školitel (instruktor) ovládal bezpečnou a správnou práci s PŘP a její funkci a používání, tj. při kácení stromů, odvětvování, příčné řezy atd. a další pracovní činnosti a technologické postupy (viz zejména nařízení vlády č. 28/2002 Sb.).
Školení lešenářů zahrnuje osvojení si znalostí a dovedností a další požadavky stanovené v bodu 7 části VII Přílohy k Nařízení vlády č. 362/2005 Sb. Ustanovení § 103 odst. 3 zákoníku práce č. 262/2006 Sb. stanoví mimo jiné, že zaměstnavatel určí obsah a četnost školení o právních a ostatních předpisech k zajištění BOZP, způsob ověřování znalostí zaměstnanců a vedení dokumentace o provedeném školení", z čehož vyplývá, že obsah školení stejně jako školitele určí výhradně zaměstnavatel. Odpovědnost za BOZP vůči svým zaměstnancům má výlučně zaměstnavatel, který v případě pracovního úrazu bude orgánům inspekce práce prokazovat, jak zaměstnance proškolil, kým a co bylo náplní tohoto školení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.