Ve světě, kde násilí na pracovišti roste, se děti stávají nejzranitelnější obětí. To je závěr studie Mezinárodní organizace práce (MOP), která byla vypracována jako součást zprávy generálního tajemníka OSN o násilí vůči dětem.
Ve studii se uvádí, že celosvětově pracuje více než 200 milionů dětí a převážná část z nich je vystavena systematickým projevům násilí. Nejběžnější druhy násilí vůči dětem na pracovišti je možné pojmenovat jako fyzické, psychologické, verbální a sexuální. Většinou je násilí součástí celkových poměrů na pracovišti, charakterizovaných brutalitou, křikem, nadávkami, sexuálním obtěžováním a v extrémních případech znásilněním a zraněním.
Nejkřiklavější případ je vykořisťování dětí cestou prostituce a pornografie. Neustálé riziko násilí hrozí i 5,7 milionům dětí, které jsou podrobeny nucené a povinné práci, a dětem, které jsou obětí obchodování lidmi. Do tohoto výčtu musíme zahrnout i miliony dětí vykonávajících službu v domácnosti. Odhaduje se, že 60 % dětí celosvětově považovaných za pracující najdeme v těžbě nerostů, na plantážích a na dalších místech, kde neexistují nebo se nedodržují předpisy o bezpečnosti a ochraně zdraví při práci.
K nápravě nežádoucího stavu je zapotřebí zajistit např. zdroje obživy rodinám, pracovněprávní předpisy, předpisy o bezpečnosti práce, vymáhání práva a zejména zajistit, aby se děti dostaly do škol a ne na pracoviště. Východiskem je politika nulové tolerance násilí vůči dětem v zákonech i v celé společnosti, na pracovištích i v neformálním prostředí.
Nejvzdělanější a nejzranitelnější
Rostoucí nezaměstnanost a chudoba tíživě dopadají na mladistvé. Nedávná zpráva MOP Globální trendy zaměstnanosti mládeže poukazuje na alarmující situaci. Mladí lidé představují dnes nejvzdělanější generaci v historii lidstva. Přesto ve věku 15-24 let mají velké a mnohdy nepřekonatelné potíže při hledání produktivní práce a čelí vysoké úrovni ekonomické nejistoty.
Odhaduje se, že v roce 2005 bylo bez zaměstnání 85 milionů mladých lidí, kteří dohromady představovali 44 % celkové světové nezaměstnanosti. Přitom jejich podíl na celkovém počtu lidí v produktivním věku je jen 25 %. Mladiství mají ve srovnání s dospělými třikrát větší pravděpodobnost, že budou nezaměstnaní.
Největší regionální nezaměstnanost mladých lidí je na Středním východě a také v Severní Africe (25,7 %). Střední a východní Evropa (bez zemí EU) a země bývalého Sovětského svazu vykazovaly téměř 20 %, následovaly Afrika na jih od Sahary (18 %), Latinská Amerika a karibská oblast (17 %), jihovýchodní Asie a pacifická oblast (16 %), rozvinuté ekonomiky a Evropská unie (13 %), jižní Asie (10 %) a východní Asie (7,8 %).
Tři sta milionů mladých lidí pracovalo, zůstávali však chudí a museli vyžít z příjmu do 2 dolarů na den. Dalších dvacet milionů v bezvýchodné situaci přestalo hledat práci. U velkého počtu mladých lidí, kterým se podaří práci najít, neodpovídají pracovní podmínky standardu. Často pracují na kratší pracovní dobu s pracovní smlouvou na dobu určitou a s nízkou mzdou a ne vždy mají sociální ochranu. V jiných případech pracují neúměrně dlouho bez nároku na přesčasy. Téměř vždy je nikdo nezastupuje a nemají možnost se ozvat.
Chybí 400 milionů pracovních míst
Dá se odhadnout, že asi třetina z 1,1 miliardy mladých lidí trpí deficitem regulérních pracovních příležitostí. Znamená to, že k dosažení plného produktivního potenciálu mladých lidí by bylo zapotřebí vytvořit nejméně 400 milionů pracovních míst.
Jde o problém globálních rozměrů, na který je zapotřebí zaměřit nejen integrovanou národní politiku, ale i mezinárodní programy a pomoc. Hospodářská a sociální rada OSN na tyto problémy znovu poukázala v roce 2006 a zavázala se k vypracování a provádění „strategií, které mladým lidem poskytnou reálné a rovné příležitosti, aby nalezli plné a produktivní zaměstnání a důstojnou práci“.
ZDROJ:
DRABEŠ, Zdeněk. Křiklavá fakta o práci dětí a zaměstnávání mladistvých. Týdeník Sondy [online]. Praha : ČMKOS, 2007 [cit. 06-04-2007]. Dostupný z WWW: <http://www.tydenik-sondy.cz/verze2006/index.php?tid=n&cislo=200711&clanek=2007110103>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.