V USA jako důsledek prudce se zvyšujících výdajů na zdravotní péči zavádí někteří zaměstnavatelé tzv. komplexní programy propagace zdraví – programy wellness. Tyto programy se v podstatě zaměřují na zlepšení životního stylu. Zaměstnavatelé si však kladou otázku: "Lze předcházet onemocnění zaměstnanců opatřením, které ovlivní i jejich osobní život ?"
V USA jako důsledek prudce se zvyšujících výdajů na zdravotní péči zavádí někteří zaměstnavatelé tzv. komplexní programy propagace zdraví – programy wellness. Tyto programy slouží především k prevenci zdravých zaměstnanců a zároveň doporučení zaměstnancům, jejichž častá onemocnění jsou důsledkem vysokých nákladů na léčbu. Jedny z nejznamenitějších programů wellness obsahují části jako stop kouření, fitness, preventivní měření tlaku, váhy a cholesterolu aj.. Zmíněné programy se v podstatě zaměřují na zlepšení životního stylu. Zaměstnavatelé si však kladou jednu otázku vzhledem ke zdraví jejich zaměstnanců : Lze předcházet onemocnění zaměstnanců opatřením, které ovlivní i jejich osobní život ? Našinec okamžitě odpoví, že takový nesmysl ještě neslyšel. Nicméně podívejme se na příklad z pragmatických Spojených států.
Společnost Weyco, Inc., která se zabývá podporou v době léčby, věří, že to možné je.
V únoru tohoto roku ukončila pracovní poměr se 4 zaměstnanci, kteří odmítli přestat kouřit, jak v pracovní době, tak i mimopracovní dobu, což společnost Weyco, Inc. ustanovila jako povinnost. Mj. začala počátkem roku s náhodným testování na přítomnost nikotinu v těle a oznámila, že pokud bude zjištěna přítomnost této látky v těle, dotyčný dostane okamžitě výpověď. Samozřejmě, že společnost Weyco, Inc. je jen jednou z prvních vlaštovek a jistě bude dlouho trvat, než se k tomuto kroku odváží i ostatní firmy. Jednání společnosti Weyco, Inc. vyvolává spoustu oprávněných otázek o způsobu života mimo pracovní dobu. Pokud však jde otázku kouření, většina Američanů podporuje opatření, které společnost Weyco, Inc. zavedla, šetří totiž peníze. Existuje i další příklad. Ve státě Massachusetts mají policisté zakázáno kouřit ve službě i doma .
Podívejme se nyní blíže na kuřáckou politiku v USA. Fakta pocházejí z faktografického článku Americké asociace péče o plíce.
Tyto údaje jednoznačně prosazují úplný zákaz kouření na všech veřejných prostranstvích, v restauracích, barech a dalších místech. Podívejme se však na věc z pohledu druhé strany. Některé z výše uvedených fakt pochází z Americké agentury ochrany životního prostředí (EPA). V roce 1992 tato organizace zveřejnila výsledky studie o tabákovém kouři v prostředí a jeho vlivu na zdraví nekuřáků resp. vlivu pasivního kouření na zdraví a začlenila kouř v prostředí do skupiny A karcinogenů, který způsobuje u nekuřáků závažné choroby, vedoucí k úmrtí ( viz. bod č. 8 v horní části textu). Zdálo by se, skvělý důvod k zavedení absolutního nekuřáckého prostředí. Tabákový průmysl však dostal po zveřejnění této studie organizaci EPA před soud s tvrzením, že záměrně používala pouze data, která se jí hodila a záměrně tím překrucovala výsledky ve svůj prospěch. Soud dal tabákovému průmyslu zčásti za pravdu. Hodnotící report Výzkumné služby Kongresu, o který se opíral soud, totiž předložil důkazy o pochybení organizace EPA. Stěžejními body obžaloby odpůrců studie bylo:
Cílem tohoto článku není obhajoba kouření, pouze předložení faktů k posouzení.
Podívejme se nyní do českého prostředí na problematiku kouření na pracovištích. V prvé řadě na zákon, který omezuje kouření.
Zákon 1989/37 Sb. ve znění …320/2002 zakazuje v § 4 (1f) kouřit:
V České republice je úplný zákaz kouření zhruba na 16% pracovišť, 23% podíl mají pracoviště, kde musí kuřáci využívat speciální místnosti určené ke kouření, a skoro na pětině pracovišť musí kuřáci využívat prostory mimo budovu (dle Státního zdravotního ústavu).
Budoucnost úplného zákazu kouření na pracovištích v ČR (tj. i v restauracích) je velmi mlhavá, jelikož se ve Sněmovně těší jen velmi malé podpoře. Senát například zamítl tzv. „protikuřácký zákon“ schválený Sněmovnou, který zakazuje kouření ve školách, v kinech a divadlech, sportovních halách,,v budovách státních úřadů, na nástupištích a dalších veřejných prostranstvích. Nicméně, v kinech a divadlech mohou lidé kouřit na místech k tomu určených.
Návrh se tak vrací do Sněmovny, která může Senát přehlasovat, pokud zvedne ruku 101 poslanců dolní komory Parlamentu.
Otázkou k zamyšlení na závěr zůstává : Myslíte si, že v České republice by se uplatnila na pracovištích metoda společnosti Weyco, Inc. „Přestaň kouřit, nebo potáhneš!“ ? Vyjádřit se můžete v diskusi pod článkem.
Zdroje :
http://www.weyco.com - stránky společnosti Weyco, Inc.
http://www.forces.org/evidence/files/crs11-95.htm - zpráva Výzkumné služby kongresu
http://www.davehitt.com/facts/epa.html - fakta o výsledcích zprávy Výzkumné služby kongresu
http://www.epa.gov/smokefree/pubs/etsbro.html dokument organizace EPA o důsledcích pasivního kouření
http://www.lungusa.org/site/pp.asp?c=dvLUK9O0E&b=36000 – protikuřácká politika v USA
http://www.lungusa.org/site/pp.asp?c=dvLUK9O0E&b=33347 - statistická data úmrtnosti v důsledku
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Skladba kuřáků v naší republice
Hmmmmmm
To je pravda, to teprve bude
Kouření