Pokud je na stavbě více věžových jeřábů (4 až 5, výška 60 metrů až 80 metrů), musí být na stavbě koordinátor jeřábů? A pokud ne, je přípustné, aby si koordinaci hlídali jeřábníci díky společnému přidělenému kmitočtu na vysílačce? Do kabin byly přiděleny dvě radiostanice, jedna na navádění a druhá pro společný kanál (jeřáby se výložníky setkávají ve společném prostoru).
Počet věžových jeřábů na stavbě je daný projektem stavby, včetně určení způsobu koordinace jejich činnosti. Bezpečné postupy činnosti současně manipulujících jeřábů, musí být stanoveny i v plánu BOZP. Vámi uváděný způsob použití radiostanic mezi jeřábníky jednotlivých jeřábů je samozřejmě možný a využívaný. Stejně možná je i situace, kdy činnosti jeřábů jsou koordinovány opět pomocí radiostanic kompetentní osobou, která má informace o dění na stavbě.
Každý výrobce věžových jeřábů uvádí v technických podmínkách i bezpečné vzdálenosti od pevných překážek. Např. Potain uvádí bezpečnou vzdálenost nad 2 m. Od června 2007 je platná technická norma ČSN EN 14439, která byla nahrazená v prosinci 2009 technickou normou se steným označením - ČSN EN 14439+A2, a která předepisuje výrobcům věžových jeřábů povinnost umožnění montáže antikolizního zařízení. Toto zařízení pak brání rizikům kolize mezi pohybující se částí jeřábu a pevnou překážkou, rizikem najetí nad zakázané nebo kritické oblasti a riziku kolize několika pohybujích se jeřábů.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
zákres pracovních polí