Každoročně orgány inspekce práce obdrží více než 5.000 podnětů ke kontrole, ve kterých občané upozorňují na porušování pracovněprávních předpisů ze strany zaměstnavatelů. Proto se i v letošním roce oblastní inspektoráty práce zaměří na kontroly těchto zaměstnavatelů, se snahou celého systému inspekce práce prošetřit co možná největší počet podnětů občanů.
Ministerstvu práce a sociálních věcí byl Státním úřadem inspekce práce pro rok 2010 předložen roční program kontrolních akcí s návrhy sedmi hlavních úkolů kontrolní činnosti v oblasti pracovních vztahů a podmínek. Návrhy byly zpracovány především na základě analýzy obdržených podnětů ke kontrole a rozborů kontrolní činnosti systému inspekce práce v předcházejícím období. Do návrhů jednotlivých úkolů byly rovněž zapracovány návrhy a připomínky vyšších odborových orgánů a organizací zaměstnavatelů.
Každoročně orgány inspekce práce obdrží více než 5.000 podnětů ke kontrole, ve kterých občané upozorňují na porušování pracovněprávních předpisů ze strany zaměstnavatelů. Proto se i v letošním roce oblastní inspektoráty práce zaměří na kontroly těchto zaměstnavatelů, se snahou celého systému inspekce práce prošetřit co možná největší počet podnětů občanů. Předpokládáme, že i v letošním roce bude z celého programu kontrolních akcí právě u právě u hlavního úkolu, jehož obsahem je šetření podnětů, podroben kontrole největší počet zaměstnavatelů.
V roce 2010 budeme pokračovat v kontrolní činnosti u zaměstnatelů podnikajících v maloobchodu a u zaměstnavatelů poskytujících stravovací a ubytovací služby. Na zaměstnavatele z těchto odvětví zaměstnanci podávají dlouhodobě velký počet podnětů ke kontrole. Zaměstnanci se rovněž cestou poradenských míst jednotlivých oblastních inspektorátů práce obrací na orgány inspekce práce se svými negativními zkušenostmi a žádostmi o radu při řešení pracovněprávních problémů s těmito skupinami zaměstnavatelů.
Kontrolní činnost bude zaměřena na dodržování zákazu diskriminace a nerovného zacházení, na oblast pracovní doby a odměňování, stejně jako na oblast vzniku, změn a skončení pracovního poměru. Nově se kontroly zaměří i na oblast ochrany osobních práv zaměstnanců (např. zda je zaměstnavatel bezdůvodně nesleduje kamerovými systémy).
Dlouhodobě se orgány inspekce práce věnují kontrolní činnosti u agentur práce. Cílem tohoto hlavního úkolu je prosazování dodržování pracovněprávních předpisů těmito zaměstnavateli. Orgány inspekce práce se především zaměří na to, aby zaměstnanci agentury měli zajištěny stejné pracovní podmínky, jako mají zaměstnanci uživatele na stejných pracovních pozicích. Případná zjištěná porušení §§ 308 a 309 zákoníku práce se mohou následně stát pro Ministerstvo práce a sociálních věcí podkladem pro odebrání povolení agentuře práce ke zprostředkovávání zaměstnání.
I v letošním roce bude pokračovat kontrolní činnost na základě hlavního úkolu, který je zaměřen na nepřetržité provozy zdravotnické záchranné služby a nemocniční akutní péče. Do plánu byl tento hlavní úkol zařazen již v roce 2009, a to na základě podnětu odborového svazu pracovníků ve zdravotnictví. Předmětem kontroly je zejména oblast spojená s další dohodnutou prací přesčas, která umožňuje za přesně stanovených podmínek odpracovat ve zdravotnictví ročně více přesčasových hodin než je dovoleno v jiných odvětvích (150 hodin nařízené práce, respektive 416 hodin dohodnuté práce přesčas).
Státní úřad inspekce práce zařadil do programu kontrolních akcí na rok 2010 nový hlavní úkol, na základě kterého chce svou kontrolní činností působit na zaměstnavatele zaměstnávající osoby se zdravotním postižením. Cílem tohoto úkolu je podpořit u těchto zaměstnavatelů dodržování pracovněprávních předpisů a zamezit zneužívání zaměstnanců při výkonu práce.
Kontroly se zaměří zejména na ty zaměstnavatele, kteří provozují chráněné dílny, a na ty, jejichž zaměstnanci jsou z více než 50 % osoby se zdravotním postižením a současně jsou tito zaměstnavatelé příjemci státních dotací poskytovaných podle zákona o zaměstnanosti. Právě z těchto důvodů se při samotné inspekční činnosti předpokládá úzká spolupráce s úřady práce. V oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci orgány inspekce práce dlouhodobě a systematicky provádí kontrolu zaměstnavatelů, kteří podnikají ve stavebnictví. Pro rok 2010 bylo zaměření kontrolní činnosti u těchto zaměstnavatelů rozšířeno o oblast dodržování pracovněprávních předpisů. Na základě analýzy kontrolní činnosti a podnětů občanů z minulých let se orgány inspekce práce zaměří na zaměstnavatele, u kterých opakovaně dochází k porušování pracovněprávních předpisů. Předmětem kontrol bude především oblast vzniku, změny a skončení pracovního poměru, oblast odměňování, ale také oblast dohod konaných mimo pracovní poměr.
Mezi stěžejní poslání orgánů inspekce práce patří kontrolovat dodržování pracovněprávních předpisů u zaměstnavatelů a vyžadovat odstranění zjištěných nedostatků na základě této kontroly, případně pak – s ohledem na závažnost porušení – uložit sankci. Tento cíl chce Státní úřad inspekce práce naplňovat i v programu kontrolních akcí v letošním roce. Cílem kontrolní činnosti orgánů inspekce práce přesto není prioritně represe, ale zvýšení právního vědomí a odpovědnosti zaměstnavatelů i zaměstnanců a především dodržování pracovněprávních předpisů zaměstnavateli ve všech oblastech podnikání.
Realizaci všech našich hlavních kontrolních úkolů pro rok 2010 v oblasti pracovních vztahů a podmínek budeme průběžně sledovat a vyhodnocovat. Závěrečné výsledky jednotlivých kontrolních úkolů pak budou sloužit v celém systému inspekce práce jako základní podklad pro zpracování koncepce kontrolní činnosti v roce 2011.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.