Naše firma má amerického vlastníka a ten mi dal za úkol vyhledávat rizika. Musím se na tom podílet jen já jako osoba odborně způsobilá v prevenci rizik nebo je mohou vyhledávat náležitě poučené osoby z řad zaměstnanců a já to jen zkontroluji? Hledal jsem postup v předpisech, ale nic jsem nenašel.
Podle ustanovení § 102 zákoníku práce je zaměstnavatel povinen soustavně vyhledávat nebezpečné činitele a procesy pracovního prostředí a pracovních podmínek, zjišťovat jejich příčiny a zdroje. Na základě tohoto zjištění je povinen vyhledávat a hodnotit rizika a přijímat opatření k jejich odstranění a provádět taková opatření, aby v důsledku příznivějších pracovních podmínek a úrovně rozhodujících faktorů práce dosud zařazené podle zvláštního právního předpisu jako rizikové mohly být zařazeny do kategorie nižší. K tomu je povinen pravidelně kontrolovat úroveň bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, zejména stav výrobních a pracovních prostředků a vybavení pracovišť a úroveň rizikových faktorů pracovních podmínek, a dodržovat metody a způsob zjištění a hodnocení rizikových faktorů podle zvláštního právního předpisu.
Prevence rizik není zcela novou záležitostí v povinnostech zaměstnavatele v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Metodu prevence rizik a povinnost zaměstnavatele vyhledávat rizika, zjišťovat jejich příčiny a zdroje a přijímat opatření k jejich odstranění, přinesla harmonizace našeho práva s právem zemí Evropských společenství již v roce 2000 a především transposice rámcové směrnice o BOZP. Naši zaměstnavatelé si tedy v praxi na ni pomalu zvykají a učí se ji používat jako každodenní nástroj bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Proto se zde zdůrazňuje, že zaměstnavatel je povinen vytvářet podmínky pro bezpečné, nezávadné a zdraví neohrožující pracovní prostředí vhodnou organizací bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a přijímáním opatření k předcházení rizikům a že prevencí rizik se rozumí všechna opatření vyplývající z právních a ostatních předpisů k zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při práci a z opatření zaměstnavatele, která mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik. Proces, jehož cílem je optimalizace rizika se nazývá hodnocení a řízení rizik. První část procesu, která se zabývá identifikací, hodnocením a srovnáním rizik, přináší podklady potřebné pro druhou část procesu, ve které jsou přijímána opatření pro jejich snížení na minimální míru. Proto v následujících odstavcích ukládá zákonodárce povinnosti, jak při vyhledávání rizik a zjišťování jejich příčin a zdrojů (tedy příčin a zdrojů pracovních úrazů a nemocí z povolání), tak při přijímání opatření k jejich odstranění. I tato ustanovení jsou přesnou transposicí rámcové směrnice o BOZP, konkrétně jejího článku 6 odstavců 1 a 2.
Návod, jak by měl zaměstnavatel postupovat při hodnocení a řízení rizik je rozpracován v § 103 odst. 3 zákoníku práce. „Zvláštním právním předpisem“ podle věty druhé tohoto odstavce se rozumí zákon č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, ve znění pozdějších předpisů a jeho prováděcí vyhláška č. 432/2003 Sb., kterou se stanoví podmínky pro zařazování prací do kategorií, limitní hodnoty ukazatelů biologických expozičních testů, podmínky odběru biologického materiálu pro provádění biologických expozičních testů a náležitosti hlášení prací s azbestem a biologickými činiteli. Podle těchto předpisů platí, že podle míry výskytu faktorů, které mohou ovlivnit zdraví zaměstnanců, a jejich rizikovosti pro zdraví se práce zařazují do čtyř kategorií. Kritéria, faktory a limity pro zařazení prací do kategorií stanoví citovaná vyhláška. „Prováděcím předpisem“ podle věty třetí, který stanoví hodnocení rizika a minimální ochranná opatření je nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci.
V § 102 odst. 4 zákoníku práce je třeba si povšimnout toho, že se deklaruje, že přijatá opatření jsou nedílnou a rovnocennou součástí všech činností zaměstnavatele na všech stupních řízení a že o vyhledávání a vyhodnocování rizik a o přijatých opatřeních k omezení působení rizik vede zaměstnavatel dokumentaci. Je třeba si uvědomit, že porušení tohoto ustanovení stejně jako porušení ustanovení § 101 zákoníku práce může být orgány inspekce práce sankcionováno až do výše 2 000 000 Kč.
V § 102 odst. 5 zákoníku práce se definuje pojem „všeobecných preventivních zásad“, ze kterých musí zaměstnavatel vycházet při všech opatřeních k prevenci rizik. Tento pojem se sice na první pohled jeví jako příliš široký, nicméně je zajisté ku prospěchu věci, že je definován přímo v zákoně a je nepochybné, že je přínosem pro praxi. V této souvislosti se ukládá zaměstnavateli povinnost přednostně uplatňovat prostředky kolektivní ochrany oproti prostředkům individuální ochrany. Pod pojmem „kolektivní ochrana“ se rozumí ochrana pro více zaměstnanců společně, např. zavedením nové technologie na pracovišti, odstraněním namáhavé práce apod., pod pojmem „individuální ochrana“ se rozumí poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, pracovních oděvů a obuvi, mycích, čistících a dezinfekčních prostředků a ochranných nápojů. Individuální ochrana však nastupuje až tam, kde nelze vyloučit škodlivé vlivy prostředky individuální ochrany.
Z výše uvedeného vyplývá, že proces optimalizace rizik nemůže zajišťovat jedna osoba u zaměstnavatele. Proto je hned v úvodním ustanovení části páté zákoníku práce v § 101 zdůrazněno, že „Péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci uložená zaměstnavateli podle odstavce 1 nebo zvláštními právními předpisy je nedílnou a rovnocennou součástí pracovních povinností vedoucích zaměstnanců na všech stupních řízení v rozsahu pracovních míst, která zastávají“. Proto také se i na prevenci rizik musí podílet všichni vedoucí zaměstnanci, zjednodušeně řečeno musí Vás informovat o nedostatcích v BOZP, které Vy budete vyhodnocovat a budete zaměstnavateli navrhovat příslušná řešení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
S odpovědí nesouhlasím
Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
Re: Čím je podnik větší, tím více lidí musí spolupracovat
<P>Dobrý den,</P>
Re:
Re:
Re:
úžasné
Re: úžasné
odborná způsobilost
Re: odborná způsobilost
Re: odborná způsobilost
Re: odborná způsobilost
Re: odborná způsobilost
váhové zatížení žen
Re: váhové zatížení žen