Provádím již jako důchodce v několika firmách školení bezpečnosti práce a to na dohodu o provedení práce, nemám na to živnostenský list. Vlastním Osvědčení - bezpečnostní technik pro činnost prováděnou hornickým způsobem od OBÚ Brno ze dne 12.1.1993, Osvědčení pro funkci samostatného odborného referenta nebo vedoucího oddělení bezpečnosti práce a ochrany zdraví ze dne 23.3.1970 od Ústavu vzdělávání pracovníků ve stavebnictví Praha a nástavbový kurz pro bezpečnostní techniky ze dne 17.3.1992 u Žilinského vzdělávacího servisu. Od r. 1968 jsem pracoval jako bezpečnostní technik. Můj dotaz zní: Když provádím vstupní a opakované školení BOZP všeobecné, ale i zaměřené na různé profese, zda bych měl také prodělat zkoušky odborné z způsobilosti, jak to ukládá zákon č. 309/2006 Sb.? Můj názor je, že když neprovádím funkci koordinátora nebo odborníka na prevenci rizik, že tyto zkoušky nemusím absolvovat. Vždyť podobná školení může provádět každý vedoucí pracovník u svých podřízených pracovníků. Jak je to po právní stránce?
Váš názor je naprosto správný. Pokud budete opravdu jen školit, nemusíte absolvovat zkoušku z odborné způsobilosti k zajišťování úkolů v prevenci rizik dle zákona č. 309/2006 Sb., v platném znění. Školení BOZP může provádět osoba, která danou problematiku zná a má lektorské dovednosti. Jak uvádíte ve svém dotazu, poslední zkoušku jste absolvoval v r. 1993, což je před 16 lety. Od té doby se podstatně změnila legislativa. Věřím, že se neustále vzděláváte a sledujete změny v předpisech, aby Váš výklad byl v souladu s platnou legislativou.
Co se týká školení zaměřených na různé profese, neuvádíte, o které profese se jedná. V žádném případě nemůžete provádět profesní školení např. elektrikářů, svářečů, jeřábníků apod.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.