Kdo je pracovník s potřebnými znalostmi dle z. č. 309/2006 Sb.?

Zdroj: 
Na dotaz odpověděla JUDr. Eva Dandová.

Dle § 9 odst. 3 písm. a) zákona 309/2006 Sb. : "zaměstnává-li zaměstnavatel nejvýše 25 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, má-li k tomu potřebné znalosti". Chápeme dobře pojem "potřebné znalosti", když se domníváme, že je pouze na posouzení zaměstnavatele, zda-li nějaký z jeho zaměstnanců těmito potřebnými znalostmi disponuje a svěří mu tedy činnosti v oblasti BOZP? Není tedy třeba, aby pracovník s "potřebnými znalostmi" prokazoval určitý stupeň vzdělání, absolvování speciálních kurzů, musel mít určitou praxi či jinak dokládal svou kvalifikaci?

Ustanovení § 9 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, upravuje tzv. národní standard prevence rizik. Jde o transpoziční ustanovení, které má základ v článku 7 rámcové směrnice Rady 89/391/EHS o provádění opatření ke zvýšení BOZP.  Tento článek směrnice nazvaný „Služby prevence a ochrany“  ukládá zaměstnavateli povinnost určit jednoho nebo více pracovníků na práce spojené se zabezpečováním bezpečného a zdraví neohrožujícího pracovního prostředí. Dále pak na rozdíl od zákoníku práce výslovně stanoví, že v případech, kdy zaměstnavatel nemá k disposici vhodného pracovníka, je povinen se obrátit na externí služby.

Náš národní standard prevence rizik je upraven v § 9 a § 10 zákona č. 309/2006 Sb. Rozhodující je ustanovení  § 9 odst. 2 „Zaměstnavatel může zajišťovat plnění úkolů v prevenci rizik, je-li k tomu způsobilý nebo odborně způsobilý v případech a za podmínek uvedených v odstavci 3 písm. a) a b) sám, jinak je povinen zajistit tyto úkoly odborně způsobilým zaměstnancem, kterého zaměstnává v pracovněprávním vztahu. Nemá-li takového zaměstnance, je povinen zajistit je jinou odborně způsobilou osobou. Odborně způsobilý zaměstnanec zaměstnavatele nebo jiná odborně způsobilá fyzická osoba jsou odborně způsobilými osobami.“

Odborně způsobilá osoba může být buď zaměstnavatel sám nebo zaměstnavatelem placený zaměstnanec, jehož pracovní náplní bude provádět jménem zaměstnavatele úkoly v prevenci rizik nebo jiná osoba. Ustavením odborně způsobilé osoby se však v žádném případě nesnižuje odpovědnost zaměstnavatele za zajištění BOZP, neboť tato povinnost přísluší těm vedoucím zaměstnancům zaměstnavatele, kteří řídí a kontrolují práci a kteří jsou oprávněni k jejímu výkonu dávat pokyny, tak jak je řešeno v § 101 zákoníku práce. 

Podle § 101 zákoníku práce odpovídá za dodržování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci výhradně zaměstnavatel. Jeho odpovědnost je jednoznačná, plná a nezastupitelná. Odborně způsobilá osoba podle ustanovení § 9 zákona č. 309/2006 Sb. (pokud to nebude zaměstnavatel sám) bude plnit úkoly v prevenci rizik pro zaměstnavatele. Právní odpovědnost za jejich výkon i za plnění všech ostatních povinností v oblasti BOZP však nese zaměstnavatel sám. Dotyčný zaměstnanec, byť bude mít statut odborně způsobilé osoby, která provádí úkoly v prevenci rizik, může ve svých důsledcích nést pouze obecnou odpovědnost za škodu způsobenou zaměstnavateli ve smyslu § 250 zákoníku práce nebo - pokud to bude cizí osoba - podle občanského či obchodního zákoníku.

Ve Vámi uváděném § 9 odst. 3 písm. a) – zaměstnavatel s méně než 25 zaměstnanci - se předpokládá, že u malých firem jde o jeden typ podnikatelské činnosti a zaměstnavatel si řadu úkolů spojených s povinnostmi, které nevyžadují specifickou odbornou způsobilost, může zajistit sám nebo je může zajistit jím pověřený zaměstnanec. Zaměstnavatel si tedy může sám rozhodnout, jestli jeho konkrétní zaměstnanec, kterého pověří zajišťováním úkolů v prevenci rizik, má dostatečné znalosti. Ale když přijde kontrola ze Státního úřadu inspekce práce, tak v případě neplnění povinností uloží pokutu zaměstnavateli, neboť za BOZP odpovídá výhradně zaměstnavatel.

To je rozdíl od § 9 odst. 3 písm. b) (firmy od 26 do 500 zaměstnanců), kde zaměstnavatel může i nadále vykonávat činnosti v oblasti BOZP sám, ale musí být držitelem osvědčení o odborné způsobilosti nebo tyto činnosti pro něho vykonává odborně způsobilý zaměstnanec nebo si najme externí služby.

Autor článku: 

Komentáře

Řečeno jednoduše

11.03.2009 - 10:29 Tomáš Neugebauer
V praxi to znamená, že musí mít tytéž znalosti, jaké by potřebovala odborně způsobilá osoba k prevenci rizik při plnění úkolů v prevenci rizik u této firmy. Rozdíl je pouze v tom, že zaměstnavatel nemusí splňovat odbornou způsobilost, tedy nemusí mít zkoušku atd.

Re: Řečeno jednoduše

11.03.2009 - 15:15 Karel Štork
Dobrý den, na úvod jen několik rýmů " Naše zákony jsou jako velký les, mnohému se v nich už cesta spletla; a čím hlouběji jsi do nich vlez, tím v nich méně rozhledu a světla". Již několikrát jsme zde hodnotili zákon č. 309/2006 Sb. § 9. Vážně si myslím, že naši zákonodárci o životě neví zhola nic. Zaměstnavatel s 25 zaměstnanci při existenci 10 zákonů a dalších nařízení má spíš pocit, že jde o likvidaci. Znalost ( já v tom pracuji 35 let) se nedá nikdy s jistotou stanovit. Jsem tvůrce projektu pro zkoušky a už jenom zde nevím jestli má způsob zvolený MPSV nějakou praktickou cenu a jestli jde s jistotou říci ANO! Pokud by zákon říkal do 5 zaměstnanců pak bych s určitou pochybností řekl ano, ale 25 . Už jenom co do pracovního prostředí, podmínek atd.to vyžaduje kus práce. Nelze se divit, že funguje systém jednou a to stačí neboli už žádná rizika nejsou a není třeba je vyhledat. Myslím, že slova má-li potřebné znalosti jsou sama o sobě dost vágní. Dělám už to dlouho a mohu říct, že si netroufám říci, že již mám všechny potřebné znalosti, protože se situace v předpisech i technologiích mění velmi rychle a jenom sledovat změny apod. vyžaduje dosti značné úsilí. Suma sumárum nechtěl bych být zaměstnavatel s touto odpovědností, protože najmuté tzv. agentury BOZP berou těchto podniků tolik, že nestačí ani podnik projít nehledě identifikovat rizika. A zase jde jen o peníze, protože těžko by podnikatel zaplatil takovou agentůru sám. Musím říci, že situace se velmi těžko mění a celý systém BOZP přestává ke své škodě v dobrých 50% podniků fungovat nebo jen sporadicky, což se již asi brzo projeví ve zvýšené závažné úrazovosti a v havariích, které budou následně stát společnost značné náklady. Vedení BOZP, které je přiřazené k MPSV a znalosti pracovníků ( myslím praktické zkušenosti a znalosti prostředí podniků) jsou nulové. DOufám, že se snad dožiji, že BOZP bude skutečnou prioritou pro odborníky a zaměstnance. Karel

Re: Řečeno jednoduše

29.06.2009 - 16:10 Josef Gajdošík
Zdravím Vás a souhlasím s Vaším názorem! V naší republice je stav žalostný, ale na Slovensku to jde. Takže záměr státu je asi takový, jaký je... s pozdravem!

Formulace mi připomíná "větší

11.03.2009 - 18:44 Praktik
Formulace mi připomíná "větší, než-li malé množství" znalostí. Při současném trendu zbytňování legislativy v oblasti BOZP (a nejen BOZP) se mi také nezdá účelné ponechávat zaměstnavatele v nesnesitelné lehkosti bytí, že si vše zpracují a zařídí sami. I když už jsem se setkal ve své praxi s takovým případem a samozřejmě to neslo veškeré znaky, sice upřímné, ale jaksi nemotorné snahy a tím i výsledku. V přístupu k BOZP mi chybí jakási filosofie jednotného přístupu, snadně porozumitelného a dostupného zaměstnavateli, ale zároveň zohledňujícího specifika podle náročnosti problematiky. Za léta praxe pozoruji jednoznačnou tendenci : čím více legislativy a povinností, tím více odtažení od reality každodenního života, a tím méně zájmu o bezpečnost ze strany firem. Prostě si najmu odborníka a ať to za mě vše vyřeší.

Upřesnění

17.03.2009 - 08:41 Zdeněk Cais
Ustanovení § 9 odst. 2, jež je v odpovědi na dotaz citováno, stanoví přece jednoznačně, že zaměstnavatel, který se vzdá možnosti zajišťovat plnění úkolů v prevenci rizik sám, je povinen zajistit tyto úkoly odborně způsobilým zaměstnancem, popřípadě jinou, taktéž odborně způsobilou, osobou. Čili osobou, která "má k tomu potřebné znalosti" ve smyslu § 9 odst. 3 písm. a), může být výhradně zaměstnavatel - fyzická osoba. Jakmile zaměstnavatel plněním úkolů v prevenci rizik pověřuje jinou osobu, ať už vlastního zaměstnance nebo externistu, musí tato jiná osoba splňovat předpoklady odborné způsobilosti podle §10, nebo - do konce roku 2011 - mít odbornou způsobilost získanou podle dřívější právní úpravy.

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail