Dvoudenní konference k problematice evropské technické normalizace ve stavebnictví, která se konala koncem dubna 2005 v Praze, se dotkla téměř všech témat, jež jsou v současné době na evropské úrovni rozpracována nebo se připravuje jejich zpracování formou evropských norem.V dubnu také uplynulo již osm let od vstupu české normalizace do evropského procesu tvorby norem.
Po celou tuto dobu se odehrává tvorba norem, které platí a nebo budou platit v ČR, na evropské úrovni. Samozřejmě můžeme vytvářet i čistě původní národní normy, ale pouze v oblastech, které neřeší evropská normalizace. Těchto oblastí není příliš mnoho, týkají se zpravidla projektování či prostorového uspořádání staveb, provádění staveb či stavebních prací, popř. dílčích oblastí upřesňujících a doplňujících evropské normy, pokud je to umožněno. Tento celý proces navazuje na evropský legislativní rámec a na odpovídající právní předpisy. Tím i normy, ačkoliv jsou dobrovolné, se v drtivé většině v oblasti stavebnictví stávají de facto povinnými. Celá oblast je silně regulována, což evropská legislativa umožňuje a odpovídá to i stavu ve většině evropských zemí.
Jak bylo uvedeno, tvorba technických norem se dnes odehrává na evropské úrovni. Proto i témata probíraná na konferenci je nutno považovat též za naše vlastní národní témata, a postoj, že se nás to netýká, je nepřijatelný. Bohužel stav je však stále takový, že v České republice jsme si za celou dobu ještě nezvykli, že evropská normalizace je naše národní normalizace. Často se stává, že uživatelé norem, kterých se určitá konkrétní evropská norma týká, se zpravidla o ni začnou zajímat, až když je převzata do soustavy českých technických norem a vydána jako ČSN EN. Tvorba norem se však odehrává v příslušných pracovních skupinách na evropské úrovni za účasti 28 evropských států. Proto je stále aktuálním a naléhavým úkolem co nejširší zapojení našich specialistů do tvorby norem na evropské úrovni.
VÝSLEDKY JEDNÁNÍ
Tato konference, která se poprvé konala v bývalé postkomunistické zemi a byla tlumočena do češtiny, umožnila širší účast našich specialistů. Konference se zúčastnilo na 182 delegátů z celé Evropy, z tohoto počtu české zastoupení tvořilo 65 delegátů.
Výsledky konference, která se konala pod názvem "Kde jsme a kam směřujeme v oblasti evropské technické normalizace", je možné shrnout do následujících závěrů:
Současný stav
Kompletně je ukončeno 300 harmonizovaných evropských norem hEN z celkového předpokládaného počtu 580 hEN. Po náročných a přípravných pracích je do programu Evropského výboru pro normalizaci CEN zahrnuta environmentální problematika (vzniká nová technická komise pro environmentální funkční způsobilost budov). Bylo vydáno 15 částí EN Eurokódů pro navrhování staveb- ních konstrukcí z celkového počtu 58 EN Eurokódů (z 96 % jsou Eurokódy technicky dokončeny). CEN již obdržel mandát (objednávku) na zpracování norem pro regulaci nebezpečných látek ve stavebních výrobcích a připravuje se plán prací.
Záměry do roku 2010
- ukončení prací na tvorbě harmonizovaných evropských norem hEN se předpokládá v roce 2007;
- začíná prověrka již vydaných hEN a vytváří se 2. generace harmonizovaných evropských norem,
- tvorba EN Eurokódů bude dokončena v roce 2006;
- do roku 2007 budou vydány EN na podporu Směrnice o energetické náročnosti budov;
- do roku 2009 se předpokládá vydání norem pro environmentální funkční způsobilost budov;
- na podzim 2005 bude zahájen program prací na zpracování norem pro nebezpečné látky ve stavebních výrobcích;
- očekávají se nové výstupy z již probíhajících projektů pro enviroment a pro požár;
- předpokládá se průzkum dopadů do normalizačního procesu v souvislosti s revidovanou Směrnicí pro veřejné zakázky;
- předpokládá se řešení vhodnosti využití norem výrobků v souvislosti s dozorem nad trhem;
- do roku 2010 budou dokončeny práce na normách podporujících evropský systém akceptace stavebních materiálů přicházejících do styku s pitnou vodou EAS (European Acceptance Scheme);
- předpokládá se revize Směrnice o stavebních výrobcích a v souvislosti s tím řešení dopadů do normalizačního procesu.
Uvedených záměrů, resp. cílů zamýšlí CEN dosáhnout především zlepšením definování a specifikování požadovaných prací, dále zlepšením monitorování rozpracovaných úkolů, zlepšením komunikace ve vztahu k potřebám normalizace a zkušenostem uživatelů, zvýšením zapojení všech zainteresovaných partnerů a zlepšením úrovně prací CEN, resp. jeho Řídicího centra a národních normalizačních orgánů.
PROJEDNÁVANÁ TÉMATA
Předchozí konference se konala v roce 2002 na Maltě. Bylo konstatováno, že doporučení, která tam byla přijata, byla uspokojivě řešena jak technickými experty, tak i základní skupinou pro stavební sektor, tzv. "Core Group". Přesto některá témata byla začleněna do programu této konference.
I když bylo dosaženo značného urychlení ve vydávání harmonizovaných evropských norem a evropských technických schválení ETA (European Technical Approval), v některých s touto problematikou souvisejících otázkách je požadováno vysvětlení, jako např. trvanlivost, nebezpečné látky, sestavy a systémy, kusová výroba, dále v otázce odkazů na Eurokódy v normách výrobků.
Zbývá zodpovědět některé důležité otázky, zvláště využití norem malými a středními firmami. V této souvislosti bylo upřesněno, že malé a střední firmy zahrnují jak výrobce, tak inženýry a architekty, a také dodavatele (zhotovitele) stavebních prací. Předmětem diskuze byla také otázka, zda má být úkolem CEN vytvářet nástroje pro usnadnění dozoru nad trhem.
Doposud přetrvávají problémy ve vztahu ke skupině notifikovaných osob (Group of Notified Body), které se týkají vzájemné komunikace, účasti na řešených pracích a také statusu pokynů (Guidance papers) týkajících se notifikovaných osob.
Účastníci, kteří zastupovali země usilující o vstup do EU, byli požádáni, aby se nenechali odradit a vytrvali, i když shledávají problematiku označení CE obtížnou.
Mezinárodní organizace pro normalizaci ISO ve spolupráci s CEN dosahují pokroku v otázce trvanlivosti. Rada evropských výrobců stavebních materiálů CEPMC (Council of Europen Producers of Materials for Construction) připravila svoje stanovisko. Bylo dále upozorněno, že je nutné zlepšit znalosti o této problematice a komunikaci nad výsledky dosažených prací. Uskuteční se schůzka zástupců ISO/TC 59/SC 14 Projektování provozní životnosti se zástupci úkolové skupiny CEN (Task Group). Jejich cílem bude prověřit stanovisko CEPMC a návrh normy ISO 15686-9 určené pro deklarování provozní životnosti.
Zpracovává se jednotný Evropský systém akceptace stavebních materiálů přicházejících do styku s pitnou vodou, uvádí se pod zkratkou EAS. Podle tohoto systému musí být jakýkoliv stavební materiál nebo výrobek, uvažovaný pro styk s pitnou vodou, dostatečně stabilní, nesmí se z něj vyluhovat látky do vody v množství, která nevyhovují směrnicím ES na kvalitu vody pro lidskou spotřebu, nesmí ohrožovat lidské zdraví nebo způsobovat zhoršení organoleptických charakteristik nebo neočekávané změny ve složení vody.
Následující práce závisí na změně mandátu M/136, který stanoví časový plán pro zpracování odpovídajících harmonizovaných norem. Ukončení vývoje zkušebních metod podporujících EAS je plánováno v letech 2007 až 2008. Vydání hEN se předpokládá v roce 2009 a funkčnost celého systému EAS se očekává v roce 2010.
Podle schváleného mandátu M/350, který se týká environmentální funkční způsobilosti budov, byl CEN vypracován návrh programu prací. Účelem bude vytvořit horizontální normalizované metody, kterými se bude posuzovat environmentální funkční způsobilost budov, a dále normy, které umožní získat ucelené environmentální informace o stavebních výrobcích. Cílem bude zahrnout všechny druhy stavebních výrobků a všechny druhy budov, nových i existujících, a případně dalších staveb. Veškeré práce bude zastřešovat nově vzniklá technická komise CEN/TC 350 Environmentální funkční způsobilost budov (Integrated Environmental Performance of Buildings). Výchozím podkladem pro návrhy evropských norem budou dosavadní práce v ISO/TC 59/SC 14 Projektování provozní životnosti (Service life planning) a ISO/TC 59/SC 17 Udržitelnost ve výstavbě (Sustainability in buildings), a dále některé práce dotčených technických komisí CEN.
Environmentální skupina stavebního sektoru CEN vypracovala mandát pro zjišťování nebezpečných látek ve stavebních výrobcích. Mandát byl předán CEN. Údaje o nebezpečných látkách budou zahrnuty do harmonizovaných norem. Měl by být vypracován předběžný pokyn (guidance) pro tvorbu 2. generace harmonizovaných norem, který by určil pravidla pro jednotné uvádění údajů v hEN.
Práce na přípravě revize CPD budou provedeny v průběhu dvou let. Bude přihlédnuto k potřebám lepší regulace a problémům identifikovaným členskými státy a průmyslem. Mnoho zainteresovaných partnerů nechce radikální změny a upřednostňuje určitou kontinuitu.
Komise ještě nerozhodla, jakým směrem se bude postupovat. V prvním kroku bude zpracována studie, která zhodnotí fungování vnitřního trhu, funkčnost CPD a návrhy na její změnu. Studie by měla být zpracována tak, aby v roce 2007 mohl být předložen členským státům návrh změn CPD pro připomínkové řízení.
Značný pokrok byl dosažen v přípravě návrhů evropských norem, které jsou určeny na podporu požadavků Směrnice o energetické náročnosti budov. Je dostupných 31 návrhů EN ve stádiu veřejného připomínkování, jež mělo být podle plánu uzavřeno do července 2005. Celý projekt bude dokončen v roce 2007.
Byla představena a vysvětlena revize Směrnice pro veřejné zakázky. Obsahuje řadu zjednodušení a dovoluje alternativy odkazů na EN.
Tvorba Eurokódů (EC) pro navrhování stavebních konstrukcí probíhá v rámci činnosti technické komise CEN/TC 250 Eurokódy pro stavební konstrukce. Eurokódy se mají stát evropskými doporučenými prostředky pro navrhování stavebních konstrukcí a jejich částí, mají usnadnit výměnu stavebních služeb (stavebních prací a souvisejících inženýrských služeb) a zlepšit fungování vnitřního trhu. Technické práce budou dokončeny v roce 2006 a od roku 2010 se předpokládá plné funkční zavedení souboru Eurokódů, který zahrnuje 58 norem. V dalším období bude nezbytné zabývat se údržbou EC, další harmonizací národně stanovených parametrů, prosazováním a propagací EC, jejich dalším vývojem podle inovačních tlaků trhu a pokroku v oblasti vědeckých znalostí a metod. Bude se také posuzovat, zda by měly být EC navrženy ke schválení jako mezinárodní normy ISO.
Poradní skupina pro požár (Fire Advisory Network), která spadá pod stavební sektor CEN, bude ve svoji práci pokračovat formou menší skupiny 25 až 30 expertů (nyní má 120 členů). Ti budou požádáni o vstupní údaje mj. i k projektu, který se bude zabývat problematikou projektování požární bezpečnosti (Fire Safety Engineering). Je také otevřenou otázkou, zda je tato problematika správně zahrnuta do činnosti CEN/TC 127 Požární bezpečnost staveb.
Pokračovat bude činnost fóra pro normativní výzkum (Sector Forum Normative Research ), zkráceně Nor-Build, který také spadá pod stavební sektor CEN. Jeho úkolem bude zejména identifikovat potřeby pro přednormativní výzkum, popř. specifikovat konkrétní úkoly (např. normy pro vysoké budovy). Stavební sektor potřebuje pro tuto oblast finanční prostředky. Proto důležitým úkolem pro Nor-Build bude prozkoumat záležitost poskytování prostředků z tzv. Rámcového programu komise určeného pro normalizaci.
Bude pokračovat důležitý projekt sektorového fóra pro životní prostředí (CSNPE). Mezi jeho hlavní úkoly bude mj. patřit zajištění výměny informací o environmentálních záležitostech v rámci stavebního sektoru, vysoké úrovně koordinace v otázkách udržitelnosti, životního prostředí, využití energie a trvanlivosti. Dále poskytování údajů ze stavebního sektoru pro CEN/SABE (Strategický poradní orgán CEN pro životní prostředí), organizování workshopů, podpora účasti zástupců z nových členských zemí CEN. Aby bylo možné všechny tyto úkoly realizovat, bude prostřednictvím národních normalizačních orgánů prověřeno členství v CSNPE.
Evropská normalizace v oblasti stavebnictví zahrnuje širokou škálu problematik, resp. oblastí, které jsou rozpracovány nebo jejichž řešení se připravuje. Zřetelná je úzká vazba na evropskou legislativu. Velký důraz je kladen na řešení norem ve vztahu k životnímu prostředí. Je rozpracována řada důležitých projektů. Evropský výbor pro normalizaci má v oblasti technické normalizace ve stavebnictví významné a nezastupitelné postavení a nezbývá než konstatovat, že zajištění odpovídající účasti ČR v řešených úkolech a projektech je trvalým úkolem, který však vyžaduje i relevantní podmínky na národní úrovni.
ZDROJ:
KRATOCHVÍLOVÁ,LUDMILA. Kam směřuje evropská technická normalizace. In Stavitel [online]. Praha : iHned.cz [cit. 31-10-2005]. Dostupný z wWW: <http://stavitel.ihned.cz/1-10005540-16821130-G00000_detail-f9>.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.