SOME OBSERVATIONS FROM THE 10TH INTERNATIONAL CONFERENCE WOS 2019
Irena Kuhnová
1Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i. kuhnova@vubp-praha.cz
Abstrakt
Konference o prevenci pracovních úrazů, která se konala ve Vídni ve dnech 23. až 26. září 2019. Na toto téma a dále k tématům hodnocení rizik, systémy řízení bezpečnosti, Vize nula, přenos a výměna znalostí, vzdělávání a trénink prezentovalo své příspěvky formou přednášek, klíčových sdělení a posterových prezentací více než 150 řečníků. Článek seznamuje s páteřními částmi konference a s vybraným konferenčním děním.
Klíčová slova: konference, BOZP, bezpečnost, digitalizace, svět práce, prevence rizik, prevence pracovních úrazů, 2019
Abstract
Safety and security in a digitalized world - this was the title of the "10th International Conference on the Prevention of Accidents at Work", which took place in Vienna from 23 to 26 September 2019. Almost 150 speakers contributed their papers, keynotes and poster presentations on this main topic and also on risk assessment, safety management systems, Vision Zero, knowledge transfer and exchange and also education and training. The article introduces the pillar parts of the conference and selected conference events.
Keywords: conference, OSH, safety, security, digitalized world, risk prevention, prevention of accidents at work, 2019
Konference, známé odborné veřejnosti pod označením WOS nebo WOS.net, kdy zkratka WOS značí „working on safety“, jsou nedílnou součástí aktivit vyvíjených mezinárodní sítí sdružující tvůrce politik BOZP, osoby s rozhodovací pravomocí a odpovědností v organizaci, inspektory práce, výzkumné pracovníky a odborníky zabývající se prevencí pracovních úrazů, prevencí rizik, nemocemi souvisejícími s prací a dalšími otázkami z oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP).
Podle sítě WOS.net je nutné udržovat bezpečné a zdravé pracovní podmínky. Tisíce pracovníků jsou každoročně postiženy nebo zahynou při pracovních úrazech a mnoho dalších trpí zdravotními potížemi, zraněním nebo nemocí z povolání. Nehody a úrazy, k nimž dojde na pracovišti, navíc ovlivňují zaměstnavatele a zaměstnance, např. v podobě vyšetření příčin úrazu/nehody, vypořádání následků, ztráty práce viníka, ztráty práce postiženého zaměstnance nebo jeho přeřazení na jinou práci, snížené morálky zaměstnanců vlivem těchto nehod a v neposlední řadě také soudních sporů.
Pochopení úlohy jednotlivců i organizací v otázce bezpečnosti na pracovišti je prvním krokem k předcházení rizikům a nehodám. Síť WOS.net, jejímž mottem je „Better Safety for the Workplace”, si z toho důvodu dala za cíl přinášet a sdílet nové poznatky a osvědčené postupy, a usnadnit výměnu zkušeností mezi různými zeměmi a odvětvími. Pod záštitou expertní sítě WOS.net, která je podporována Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) jsou od r. 2002 zpravidla ve dvouletých intervalech pořádány konference o aktuálních otázkách bezpečnosti práce. Po předchozích ročnících, kdy účastníky konference postupně hostilo Dánsko, Německo, Nizozemsko, Řecko, Norsko, Polsko, Skotsko, Portugalsko a Praha, se pořádající zemí stalo Rakousko.
Desátou konferenci WOS (WOS.net), která se uskutečnila ve dnech 23. až 26. září 2019, hostila Vídeň. Vědecké a organizační vedení přijala rakouská Všeobecná úrazová pojišťovna AUVA (Allgemeine Unfallversicherungsanstalt). Hlavním tématem konference bylo téma „Budoucnost bezpečnosti v digitalizovaném světě“ zvolené s ohledem na jeden z velkých budoucích trendů: na digitalizaci a její důsledky pro bezpečnost práce.
Tradičně byla celá konference koncipována širokospektrálně, a to jak z hlediska prezentačních forem, tak odborných témat.
Základní kostru konference představovalo šest hlavních témat: digitalizace, hodnocení rizik, systémy řízení bezpečnosti, Vize nula, přenos a výměna znalostí a vzdělávání a odborná příprava. Tato témata rezonovala všemi konferenčními dny, ať už v podobě plenárních zasedání, technických sekcí, workshopů, posterových prezentací atd. Vedle toho organizátoři zařadili speciální programové bloky věnované např. silniční dopravě, projektu programu Erasmus+ RiskMan, a fórum mladých vědců „Masterclass Young Scientists“ spojené s udělením cen nejlepším z nich (Young Scientists Pitch and Award).
Hlavní témata konference nastínili během úvodních vstupů v plenárním zasedání klíčoví řečníci. Názvy jejich příspěvků jsou uvedeny pro snížení komunikačního šumu v jazyce a jazykovém provedení, v němž byly prezentovány.
Phoebe Moore a Tuomo Alasoini odborně zastřešili téma digitalizace:
Erik Hollnagel a Manfred Müller se zhostili tématu hodnocení rizik:
Na téma systémů řízení bezpečnosti hovořila ve svém příspěvku „ISO 45001: Connecting the dots on safety, health, operational and commercial excellence“ Kathy A. Seabrook (Occupational Health and Safety Management Sytems, Technical Committee TC 283|ISO 45001, USA).
Různé pohledy na projekt Vize nula (Vision Zero) prezentovali Ehi Iden a Joachim Breuer:
Johnny Dyreborg a Tim Tregenza z EU-OSHA uvedli svými vystoupeními téma přenosu a výměny znalostí:
Hlavní téma vzdělávání a odborná příprava uvedl svým příspěvkem „The performance paradox: What your MBA is missing“ Darren Sutton, European Centre for Executive Development (CEDEP), Švýcarsko.
Plenární sekce a na ně navazující řízené debaty profesionálně a zasvěceně moderoval Mike Van der Vijver, konzultant, školitel, facilitátor a odborník na práci s lidmi a procesy (MindMeeting). Ten byl zároveň uvozovatelem a průvodcem všech společných částí konference, jako byly rekapitulace konferenčního dění vč. závěrečného shrnutí a rozloučení, nebo tzv. highlights.
Na vystoupení klíčových expertů přednesená v rámci jednotlivých plenárních sekcí navazovaly prezentace dalších řečníků v technických sekcích, kde byla hlavní témata konference dále komunikována, uskutečnila se také řada workshopů, v některých případech šlo o specializované odborné sekce pro předem stanovenou skupinu hostů nebo o jednání s limitovaným počtem účastníků (např. Masterclass Young Scientists nebo workshop k projektu RiskMan). Díky paralelně organizovaným konferenčním formátům je možné v krátkém čase získat mnoho zajímavých poznatků z řady odborností. Na druhou stranu toto řešení neumožňuje účastníkovi být přítomen vždy a všude a z mnoha plánovaných vystoupení je schopen absolvovat jen část připraveného programu – viz dále kapitolu Konference subjektivním pohledem účastníka z VÚBP.
Předávání a výměna odborných názorů, zkušeností a řešení měla prostor i v dalších formátech konference.
Součástí konference byla též obsahově pestrá posterová sekce, kde autoři a spoluautoři celkem 30 posterů měli možnost v předem známých termínech a časech nabídnout účastníkům ke svým grafickým počinům další informace nebo zajímavosti o prezentovaných řešeních, projektech, výsledcích výzkumu, metodách, postupech, správné nebo doporučené praxi apod. Názvy posterů jsou uvedeny v jazyce, v němž byly na konference představeny.
Výběr prezentovaných posterů:
Konferenci doprovodila výstava osobních ochranných pracovních prostředků, materiálů, softwaru, nabídek produktů, služeb a řešení pro identifikaci a hodnocení rizik, ochranu zdraví zaměstnanců a pro zajišťování a zvyšování BOZP na pracovištích.
|
|
Vzhledem k uspořádání konferenčního programu bylo účelné zaměřit se jen na vybrané části konference. Vedle promluv klíčových řečníků se odborný zájem zástupce Výzkumného ústavu bezpečnosti práce (VÚBP) soustředil na dění z okruhu témat vzdělávání a odborná příprava a přenos a výměna znalostí. Na programu těchto vybraných sekcí byla níže uvedená vystoupení (názvy příspěvků a pracoviště vystupujících jsou uvedeny v jazyce a jazykovém provedení, v němž byly prezentovány).
Technická sekce k tématu přenos a výměna znalostí:
Technická sekce k tématu vzdělávání a odborná příprava:
Z celé řady těchto vystoupení měl zástupce VÚBP příležitost načerpat nové poznatky, seznámit se s úspěšnými řešeními a osvědčenými postupy uplatňovanými ve sféře BOZP, především však v oblastech přenosu a výměny znalostí a vzdělávání a tréninku, vč. vzdělávání dětí, studentů a mladých pracovníků v BOZP.
Z mnoha poznatků, jimiž bude možné se inspirovat v oblasti výzkumu zaměřeného na vzdělávání dětí a mládeže v BOZP, zaujala zejména obě vystoupení Rebeccy J. Guerin z National Institute for Occupational Safety and Health (USA). Především teorie a praxe v oblasti implementace klíčových kompetencí a navžení osnov/kurikula pro přípravu budoucí pracovní síly na bezpečné a zdravé zaměstnání je pro VÚBP coby řešitele několika výzkumných projektů na toto téma značným přínosem. Vystoupení dr. Guerin rovněž potvrdila, že školy jsou ideálním prostředím pro propagaci BOZP a významnou je v souvislosti s osnovami a utvářením klíčových kompetencí žáků role učitele. Kurikulum NIOSH je prezentováno pod názvem „Youth@Work - Talking Safety, a foundational curriculum in occupational safety and health“.
Obdobně podnětným byl pro osvětu mezi dětmi a mládeží poster „Childern explore safety and health“ (Děti zkoumají bezpečnost a zdraví) komentovaný zástupcem německého Institute for Occupational Safety and health of the german Social Accident Insuarance (IFA DGUV). Vyvinutý osvětový program je určen dětem mateřských a základních škol. Hravou formou učí děti v pěti samostatných výukových modulech (Viditelnost/být viděn na ulici, Zakopnutí – Uklouznutí – Pády, Hygiena a ochrana pokožky, Chemické látky v domácnosti, Hluk) chránit se před úrazy. Vzdělávání dětí je v tomto případě pojato tak, aby dávalo dětem co největší prostor zkoumat, experimentovat, navrhovat a také se aktivně zapojit do výroby (např. vlastnoručně zhotovených ochranných prvků na oblečení).
V oblasti vzdělávání je velkým tématem vzdělávání profesionálů pro oblast BOZP. K němu na konferenci zazněla také řada vystoupení s podněty a výzvami k zapojení se do těchto iniciativ. Zde byla řečníky početně hojně zastoupena Česká republika, a to převážně Vysokou školou báňskou – TU Ostrava. Názvy příspěvků jsou uvedeny v jazyce a jazykovém provedení, v němž byly prezentovány/*:
Inspirativními byla i další vystoupení na téma školení/trénink a vzdělávání pro prevenci rizik a BOZP:
/* Vzhledem ke konzistenci textu jsou v přehledu zachována jména českých prezentujících (Šárka Hermanová, Lucie Kocůrková, Ivana Slováčková) ve tvaru uvedeném v programu konference.
Díky předneseným prezentacím bylo možné vedle nových informací a poznatků a zkušeností prezentujících načerpat také odkazy na informační zdroje (webové stránky, stránky výzkumných projektů, publikace ad.) nebo na odborníky na danou problematiku.
Z pohledu zástupce VÚBP bylo mj. zajímavým také téma translačního výzkumu, resp. otázky translačního výzkumu pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci prezentované Thomasem Raymondem Cunninghamem, National Institute for Occupational Safety and Health, USA).
Vzorová citace
KUHNOVÁ, Irena. Některé postřehy z 10. mezinárodní konference WOS 2019. Časopis výzkumu a aplikací v profesionální bezpečnosti [online]. 2020, roč. 13, č. 1. Dostupný z: https://www.bozpinfo.cz/josra/nektere-postrehy-z-10-mezinarodni-konference-wos-2019. ISSN 1803-3687.