Na dotaz odpověděla Ivana Blažková.
K zákonu č. 250/2021 Sb. § 7 - je potřeba mít oprávnění organizace k montáži, opravám, revizím a zkouškám VTZ pro elektroúdržbu, když zaměstnavatel provádí pro své potřeby montáž a opravy, někdy i interní výrobu elektrických zařízení? Dle staré legislativy toto pro vnitropodnikovou potřebu nebylo požadováno.
Zákon č. 250/2021 Sb., o bezpečnosti práce v souvislosti s provozem vyhrazených technických zařízení a o změně souvisejících zákonů, v § 7 odst. 2 zcela jasně říká: Činnosti na vyhrazených technických zařízeních podle odstavce 1 (montáž, opravy, revize, zkoušky) mohou vykonávat právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které jsou držiteli oprávnění dle § 8 a 9. Nařízení vlády č. 190/2022 Sb. § 3 stanovuje, jaká zařízení se za vyhrazená elektrická technická zařízení (VETZ) považují a jaká nikoliv.
Z uvedeného vyplývá, že oprávnění k činnosti na VETZ dle § 8 a 9 zákona č. 250/2021 Sb. je nutné i pro interní potřeby podnikající právnické či fyzické osoby. Pokud výrobky, stroje nejsou vyhrazeným elektrickým technickým zařízením a pokud výrobce nestanoví jinak, mohou na nich vykonávat činnosti právnické, podnikající fyzické osoby, které nejsou držiteli oprávnění dle § 8 a 9 zákona č. 250/2021 Sb.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Někde je chyba
Oprávnění VZT
Odpověď autorky odpovědi na dotaz Ivany Blažkové
jen pro info - odpověď na webu SÚIP