Při skladování recyklátu (hrubě mletý PP se sl. vláknem) používáme velkoobjemové žoky. Při kontrole nám bylo sděleno, že pokud tyto žoky chceme stohovat, musíme mít podklady od výrobce. Při kontaktu výrobce jsme zjistili, že žoky prošly zkouškami u akreditované laboratoře (cyklický zdvih, stohování – stlačování). Výrobce se ale dosud nesetkal s tím, že by vystavoval povolení ke stohování žoků. V praxi u ostatních odběratelů jsou tyto žoky běžně stohovány. Jakou formu musí mít doklad pro možnost stohování žoků a je výrobce toto potvrzení povinen vystavit?
Velkoobjemové žoky, resp. vaky, jsou jednak vyráběny v tuzemsku u několika výrobců, jednak dováženy ze zahraničí. Ve výrobních programech jednotlivých výrobců je celá škála vaků z hlediska jejich rozměrů, provedení, možností použití, včetně možnosti stohování apod. Vaky bývají vyráběny s rozměry čtvercové základny většinou o délce strany 700 mm, 800 mm, 900 mm, 970 mm a 1050 mm při sadě různých výšek těla vaku a to většinou až do 2000 mm. V tuzemsku jsou dále vyráběny vaky válcového tvaru o průměru 900 mm, 1100 mm a 1200 mm při výškách od 1000 mm do 1300 mm.
Z uvedeného vyplývá, že pouze některé vaky jsou stohovatelné, a to za situace, že příslušné stohy mohou být vytvářeny buď pouze ze samotných vaků, nebo z vaků ložených na prostých paletách. Pokud jste tvůrci manipulačních jednotek – plníte vaky uvedeným recyklátem, potom je třeba zjistit typ příslušného vaku a u výrobce vaku si ověřit možnosti jeho stohování. V případě, že Váš zaměstnavatel je odběratelem naplněných vaků a tyto ve svém skladu pouze stohuje, potom je nutno obdobný dotaz učinit u tvůrce manipulační jednotky – u dodavatele recyklátu.
Dovolený způsob skladování – stohování manipulačních jednotek musí být zřejmý buď z jejich označení – podle ČSN EN ISO 780 (77 0051), popřípadě z jejich průvodní dokumentace.
Ing. Antonín Dušátko
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.