Již delší dobu hledám na internetu informaci, na jejímž základě lze určit výšku pracovní plochy kancelářského stolu odvozenou od výšky těla (resp. jiných důležitých měřitelných hledisek), který je mimo jiné vybaven monitorem. Je mi zcela jasné, že tuto hodnotu bude ještě ovlivňovat druh použité židle, ale rozhodující je pro mne obecně zdravotní hledisko, tzn. přízpůsobení se židli – potažmo výšce stolu je až na druhém místě. Prosím, poraďte.
Uvedenou problematiku řeší nařízení vlády č. 361/2007 Sb., kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví při práci. Dále pak obecně platí, že konstrukce pracovní roviny (např. pracovní stůl), by měly odpovídat charakteru na ní vykonávaných prací, používaným technologiím, pracovnímu prostředí a především samotnému pracovníkovi, který bude dané činnosti vykonávat. Přední strana stolu musí mít zaoblený okraj (tj. neměly by se zde vyskytnout žádné ostré hrany) a povrch musí být matný (lesklý povrch odráží světlo a znesnadňuje práci), snadno čistitelný (souvislé a málo členité plochy) a jeho nátěr/impregnace byly v provedení zabraňující především nasákavosti vody. Svými rozměry (výška, šířka, hloubka) a tvarem musí odpovídat tělesným proporcím pracovníka, který na něm bude pracovat.
Pro pracovní místo s počítačem pak platí, že jeho uspořádání musí odpovídat tělesným rozměrům uživatelů. Prostor pro dolní končetiny by měl mít minimální výšku 60 cm, šířku 50 cm a hloubku 50 cm. Vzdálenost očí od obrazovky by měla činit 40 až 75 cm v závislosti na nastavené velikosti znaků (minimálně však 3 mm) a výška horizontální oční roviny pak 74 až 80 cm nad sedadlem (vzpřímený sed) – to odpovídá nejvyšší řádce na obrazovce. Pracovní stůl a monitor by měl být v prostoru orientován tak, aby v zorném poli nebyly nedostatečně odstíněná okna či jiné zdroje jasů (svítidel, stěn apod.). Výška desky pracovního stolu se pro muže (středního vzrůstu) doporučuje 70 cm nad podlahou, pro ženy pak 65 cm. U stolů s možností nastavení výšky pracovní desky by mělo být umožněno variabilní nastavení mezi 62 a 82 cm podle tělesných rozměrů a potřeb uživatele. Klávesnici je optimální umístit na podložce, která je pod rovinou stolu asi o 3 – 5 cm. Při častém používání klávesnice je ideální zvolit ergonomickou, tj. lomenou nebo ohnutou klávesnici a dodržovat vzdálenost mezi předním okrajem klávesnice a hranou stolu asi 10 cm. Jako prevence muskuloskeletálních onemocnění, které stále častěji vznikají při práci s počítačem, je vhodné také používat gelové opěrky zápěstí (vyrábějí se podložky před klávesnici a pod myš).
Konstrukce sedadla nesmí bránit (především nesprávným tvarem) požadovaným pracovním pohybům končetin, trupu a hlavy, ani pohybům je doprovázejícím a je třeba umožnit jejich plný rozsah. Při práci na pracovním sedadle musí být zajištěno pohodlí pracovníka (zádová opěra, loketní opěrky, opěrky šíje a hlavy, materiál stykových ploch). Sedadlo musí být v každé poloze stabilní, zejména pak při vstávání a usedání. V místech beder musí být zakřivení opěrky zad vystouplé, aby se spodní část páteře podpírala jak v poloze nakloněné vpřed, tak i poloze nakloněné vzad. Jednotlivé funkční prvky sedadla musí být jednoduše nastavitelné. S ohledem na délku dolních končetin a možnosti zaujímat fyziologicky vhodný úhel v koleni je pro člověka s výškou postavy 155 cm doporučeno nastavení výšky sedáku pracovního sedadla na 41 cm, pro člověka 170 cm vysokého na 46 cm a pro člověka 185 cm výšky pak na 52 cm.
Doplňující informace lze nalézt na http://www.fsps.muni.cz/algie/index.html.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Jaká má být výška pracovní plochy kancelářského stolu?