V současné době jsou v ČR připravovány materiály, které výrazně zasáhnou do výzkumné činnosti a to nejenom v oblasti bezpečnosti a ochrany zdraví při práci (BOZP). Článek přináší výtah nejzajímavějších myšlenek a závěrů ze stěžejních dokumentů zabývajících se hodnocením výzkumu a vývoje a výsledky veřejné diskuse k návrhům dlouhodobých směrů výzkumu v ČR. Kromě přehledových grafů, udávajících rozdělní prostředků na výzkum a vývoj v rámci rozpočtových kapitol ústředních orgánů státní správy v roce 2003, je v článku uveden i ucelený přehled o výzkumné činnosti v oblasti BOZP v minulé a současné době.
S tématem týkajícím se výzkumné činnosti v oblasti BOZP přicházíme v době, kdy probíhá řada změn a jsou připravovány materiály, které výrazně zasáhnou do oblasti výzkumu. Jedná se o tyto dokumenty:
Hodnocení výzkumu a vývoje a jeho výsledků
Veřejná diskuse k návrhům dlouhodobých základních směrů výzkumu
Ročenka Rady vlády ČR pro výzkum a vývoj
V druhé části „Tématu týdne“ přinášíme přehled o výzkumné činnosti v oblasti BOZP
Hodnocení výzkumu a vývoje a jeho výsledků
Prvním materiálem, na který chceme upozornit, je usnesení vlády České republiky ze dne 23. června 2004 č. 644 „Hodnocení výzkumu a vývoje a jeho výsledků“. Realizace usnesení povede k odstranění dosavadních systémových nedostatků v hodnocení výzkumu a vývoje podporovaného z veřejných prostředků a zvýšení efektivity vynakládaných prostředků na podporu výzkumu a vývoje. Změny se nevyhnou ani informačnímu systému výzkumu a vývoje (dále jen IS VaV), který je základním nástrojem v hodnocení výzkumu a jehož správcem je Rada pro výzkum a vývoj (dále jen RVV). Hlavními přispěvateli informací jsou jednotliví poskytovatelé (resorty). V rubrice „Věda a výzkum“ přinášíme proto podrobné informace o kritériích, podle kterých budou výsledky výzkumu hodnoceny a zařazovány do IS VaV, jak bude probíhat hodnocení efektivnosti institucí ve výzkumu a jak budou odstraněny nedostatky v systému závěrečného hodnocení projektů, výzkumných záměrů a dalších aktivit výzkumu a vývoje.
Jak se změny dotknou výzkumu v oblasti BOZP:
V oblasti BOZP se jedná o aplikovaný výzkum a hlavním poskytovatelem je Ministerstvo práce a sociálních věcí ČR (pro oblast ochrany zdraví při práci Ministerstvo zdravotnictví). Na základě tohoto usnesení především půjde o změny v závěrečných hodnoceních výsledků výzkumu. Legislativně jsou podrobně upravena práva a povinnosti návrhů projektů a výzkumných záměrů, naproti tomu je jen velmi obecně upravena kontrola jejich výsledků. Navrhuje se proto u jednotlivých poskytovatelů zavést systém závěrečného hodnocení na stejné úrovni, na jaké je hodnocení návrhů nových projektů, výzkumných záměrů atd. a jeho výsledky promítat do poskytování prostředků dané instituci v dalších letech. Při závěrečném hodnocení výzkumných záměrů bude zohledněn charakter prováděné výzkumné činnosti.
Jaké je možno očekávat změny v hodnocení výzkumu v oblasti BOZP:
Dosud byly povolovány určité výjimky v zařazování výsledků výzkumu do IS VaV a jejich procento stále narůstalo. Proto v zájmu docílení rozlišení kvality jednotlivých výsledků a efektivnosti poskytované veřejné podpory se navrhuje do informačního systému výzkumu a vývoje poskytovat a zařazovat pouze výsledky nejvyšší kvality. Bližší informace o jaké materiály se jedná naleznete v rubrice „Věda a výzkum“.
Veřejná diskuse k návrhům dlouhodobých základních směrů výzkumu
Další naše upozornění se týká neméně důležité „Veřejné diskuse k návrhům dlouhodobých základních směrů výzkumu“, kterou vyhlásila RVV a probíhá do 15.9.2004. Všeobecně platí, že “Diskuse“ je základním vstupem pro přípravu Národní politiky výzkumu a vývoje České republiky nebo pro korekce její realizace v období platnosti politiky.
Ročenka Rady vlády ČR pro výzkum a vývoj - Jak je podporován výzkum a vývoj z veřejných prostředků podle zákona č. 130/2002 Sb. v oblasti BOZP
Na stránkách Ročenky Rady vlády ČR pro výzkum a vývoj (657 kB) (Praha, 2003) najdeme základní údaje o činnosti RVV, o jejich úkolech i právech a spolupráci s dalšími orgány a institucemi, které významně ovlivňují a podporují výzkum v České republice. Obdobný seznam zaměřený na oblast BOZP a doplněný o výzkumná pracoviště v oblasti BOZP najdete i v rubrice Věda a výzkum. Zde bychom chtěli též upozornit na uveřejněné přehledové grafy udávající jak byly rozděleny prostředky na výzkum a vývoj v rámci rozpočtových kapitol ústředních orgánů státní správy v roce 2003 (2002).
Graf č. 1: Prostředky na výzkum a vývoj v roce 2003 (Aktualizace k 1.2.2003)
Graf č. 2: Institucionální prostředky na výzkumné záměry v roce 2002 (Aktualizace k 1.2.2003)
Graf č. 3: Účelové prostředky na projekty výzkumu a vývoje v roce 2002 (Aktualizace k 1.2.2003)
Přehled o výzkumné činnosti v oblasti BOZP
Ucelený pohled na výzkumnou činnost v oblasti bezpečnost a ochrana zdraví při práci přináší rubrika Věda a výzkum na oborovém serveru - BOZPinfo. Jedná se o jediné zpracování této problematiky v České republice. Obsaženy jsou cenné informace o výzkumu nejen v ČR, ale i v Evropské unii. Rubrika slouží také jako základna informací o výsledcích výzkumu a vývoje - uveden je zde přehled grantů a výzkumných záměrů využitelných pro oblast BOZP.
Řešitelské období grantů a záměrů pokrývá léta 1999 až 2004, tematicky se zaměřují na osobní ochranné pracovní prostředky, vztah nemocnosti a pracovního prostředí, zajištění požární bezpečnosti, zvyšování úrovně bezpečnosti práce apod. U každého grantu či záměru je uvedeno řešitelské pracoviště – pokud byste měli zájem získat bližší informace o těchto výsledcích, můžete se obrátit na jednotlivé instituce.
Více informací je také možno získat u vybraných grantů a záměrů, ke kterým je přidán přehled výzkumných zpráv, monografií a časopiseckých článků. Jedná se o granty: HS67/01 Program prevence onemocnění silikózou v průmyslu : ověření vhodnosti používaných osobních ochranných pracovních prostředků a měření efektivity a HA51/99 Strategie zvyšování úrovně bezpečnosti práce v ČR. Přehled literatury, týkající se daného problému, je uveden i u výzkumného záměru Prostředky a nástroje zvyšování úrovně bezpečnosti práce. Tyto granty a výzkumný záměr byly řešeny ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce. Rádi uvítáme i zájem ostatních výzkumných a řešitelských institucí dodat své literární výstupy k jednotlivým grantům a záměrům.
Rubrika je doplněna podrobnějšími informacemi o výše zmiňovaném usnesení vlády ČR k hodnocení výzkumu a vývoje a jeho výsledků, a Veřejné diskuzi k návrhům dlouhodobých základních směrů výzkumu. Obsaženy jsou také základní informace k Národní politice výzkumu a vývoje ČR, Národnímu programu výzkumu ČR a právním předpisům pro výzkum BOZP. Uvedeny jsou také odkazy na portály výzkumu v ČR a odkazy na stránky zaměřené na podporu malých a středních podniků.
Výzkumné činnosti v oblasti BOZP v mezinárodním měřítku se budeme věnovat v samostatném tématu týdne, který vyjde příští měsíc. Mimo jiné se dozvíte o probíhajících projektech pro oblast BOZP v pátém a šestém rámcovém programu EU, projektech Phare v České republice nebo o mezinárodních projektech, kterých se účastnily i výzkumné instituce České republiky.
Jana Hudousková, PhDr. Milada Švecová
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.