Města a obce čelí různým druhům hrozeb, mezi nimiž hrají významnou roli přírodní a člověkem způsobené katastrofy různého typu, jejichž význam dále roste s prohlubující se klimatickou změnou, rostoucí urbanizací a zvyšující se zranitelností komunit.
Odolná města jsou dlouhodobě schopná účinně a hospodárně reagovat na aktuální a trvale rušivé události, jakými jsou změna klimatu, živelní pohromy, pandemie či kybernetické a jiné útoky, adaptovat se a zlepšovat své systémy reakcí na ně. Jsou to města, která mají schopnost absorbovat, zotavit se a připravit se na budoucí otřesy (ekonomické, environmentální, sociální a institucionální). Odolná města podporují udržitelný rozvoj, blahobyt a růst podporující začlenění zranitelných skupin. Ukazuje se také, že pro schopnost předcházet a čelit katastrofám je nezbytné budovat specifickou adaptivní odolnost – resilienci, což je koncept dosud v ČR podceňovaný.
Tématem odolných měst se 11. 5. 2021 zabýval webinář organizovaný Asociací pro rozvoj infrastruktury ve spolupráci se Svazem měst a obcí, Českou podnikatelskou radou pro udržitelný rozvoj, MŽP a dalšími subjekty. VÚBP a VŠB-TUO reprezentoval prof. Pavel Danihelka s plenární přednáškou, v níž využil výsledky minulých i probíhajících projektů.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.