Ptám se, jak přesně musí probíhat v zaměstnání dechová zkouška na alkohol. Kdo může zkoušku provádět, musí být u zkoušky svědek, jaká je doba platnosti kalibrace dechového přístroje?
Zaměstnavateli dává zákon možnost kontrolovat, zda zaměstnanci dodržují zákaz požívání alkoholických nápojů na jeho pracovištích a v pracovní době i mimo tato pracoviště a zákaz vstupu na pracoviště zaměstnavatele pod jejich vlivem. Toto právo zaměstnavatele vychází z ustanovení § 106 odst. 4 písm. i) zákoníku práce, kterým je zaměstnanci uložena povinnost podrobit se na pokyn oprávněného vedoucího zaměstnance písemně určeného zaměstnavatelem zjištění, zda není pod vlivem alkoholu.
Oprávněný vedoucí zaměstnanec může být určen zaměstnavatelem buď trvale nebo i ad hoc, je-li toho v konkrétním případě třeba. Ke zjištění, zda není zaměstnanec pod vlivem alkoholu, dává oprávněný vedoucí zaměstnanec pokyn. To většinou znamená, že zjištění provede nebo zajistí zaměstnanec, kterého oprávněný vedoucí zaměstnanec určí, resp. který má takovou činnost v náplni práce. Obvykle to bývá tzv. technik BOZP.
Zjištění, zda není zaměstnanec pod vlivem alkoholu se může provádět několika způsoby. Nejčastější je orientační dechová zkouška. Tu může provádět určený zaměstnanec pomocí detekčních trubiček ALTEST nebo digitálního analyzátoru dechu (alkoholtester). Uvede-li zaměstnanec vážné důvody, které mu brání podrobit se dechové zkoušce, má zaměstnavatel právo požadovat, aby se podrobil lékařskému vyšetření ke zjištění, zda není pod vlivem alkoholu.
Výsledek dechové zkoušky je třeba písemně zadokumentovat pro potřeby dalších opatření. Účast další osoby u provedení dechové zkoušky není nutná, ale je vhodná pro případné svědectví o průběhu a výsledku zkoušky. Dojde-li k vyšetření lékařem, je dokladem o výsledku zkoušky lékařská zpráva.
Odmítnutí zaměstnance podrobit se bez vážných důvodů zjištění zda není pod vlivem alkoholu je porušením povinností, které mu ukládá zákoník práce a zaměstnavatel může proti vůči takovému zaměstnanci přijmout odpovídající opatření, která mu zákoník práce umožňuje. Má-li být výsledek dechové zkoušky prostřednictvím alkoholtesteru, je třeba, aby byl tento přístroj v intervalu jednoho roku ověřen v souladu s vyhláškou ministerstva průmyslu a obchodu č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
doplněk
Re: doplněk
kalibrace alkoholtesteru
Příspěvek JUDr. Kučiny
Re: Příspěvek JUDr. Kučiny
Co v případě pozitivní dechové zkoušky?
Stanovená měřidla