Jak postupovat při šetření nemoci z povolání, když zaměstnavatel zrušil provozovnu?

Zdroj: 

Na dotaz odpověděl Ing. Václav Krýsa, ředitel Odboru hygieny práce z Hygienické stanice hl. m. Prahy.

Chtěla jsem se zeptat ohledně nemoci z povolání. Na základě lékařského vyšetření jsem dostala vyjádření z pracovního lékařství, že se u mě jedná o poškození karpálních tunelů obou rukou a věc je předána na krajskou hygienu k posouzení. Poté mi bylo oznámeno, že se hygiena vyjádřila, že mé poškození nelze objektivně prověřit, protože zaměstnavatel zrušil pobočku, kde jsem pracovala. Při vyšetření na pracovním lékařství mi nejdříve bylo oznámeno, že se má zátěž prověří jinde, na podobném pracovišti tomu mému. Je možné se proti výše uvedenému vyjádření někam odvolat, nebo je to uzavřené?

Pokud krajská hygienická stanice (KHS) obdržela od střediska nemocí z povolání žádost o ověření podmínek vzniku onemocnění pro účely posuzování nemocí z povolání, tak KHS provede šetření, je-li podezření na nemoc z povolání podloženo splněním klinických kritérií (určuje středisko) a důvodným podezřením na profesionální etiologii šetřeného onemocnění. V případě zrušení provozovny zaměstnavatele má KHS možnost využít pro hodnocení míry expozice faktorům relevantním pro posuzované onemocnění výsledky měření provedených k zařazení předmětné práce do kategorie, které byly provedeny držitelem osvědčení o akreditaci nebo držitelem autorizace k příslušným měřením nebo vyšetřením, je-li to podle povahy věci pro ověření dostatečným podkladem. Blíže to upravuje metodický návod Ministerstva zdravotnictví, které mají KHS k dispozici. Případně je možné využít i výsledky měření na jiné provozovně zaměstnavatele. Ale to už bych musel znát konkrétní případ.

Na základě závěru ze šetření KHS, který je pro středisko nemocí z povolání závazný, vydává středisko lékařský posudek o uznání či neuznání nemoci z povolání. Jak zaměstnavatel, tak posuzovaná osoba má-li za to, že lékařský posudek je nesprávný, může do 10 pracovních dnů ode dne jeho prokazatelného předání podat návrh na jeho přezkoumání poskytovateli, který posudek vydal. Poskytovatel pak buď návrhu na přezkum vyhoví, nebo nevyhoví a postoupí spis s tímto návrhem, včetně příslušné části zdravotnické dokumentace nebo její kopie a dalších podkladů potřebných pro přezkoumání lékařského posudku a svého stanoviska, příslušnému správnímu orgánu. Správní orgán pak přezkoumá jak postup střediska, tak KHS.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail