Jak dále postupovat při uznání nemoci z povolání

Dotaz byl publikován v časopisu REVUE sondy č. 14/2008.

Pracoval jsem v hornictví až do 31.3.2008 jako důlní zámečník na ražbách a v porubech se specializací na razicí, dobývací kombajny a hydraulické stroje a zařízení. Dne 13.8. 2007 mi byla uznána nemoc z povolání s diagnózou "pneumokonióza plic uhlokopů prostá". Jednorázové odškodnění mi bylo přiznáno 20.2.2008. Na OSSZ mi bylo doporučeno, abych si požádal o plný invalidní důchod, protože na starobní důchod (je mi 56 let) nemám ještě nárok, jelikož k 31.12.1993 jsem měl odfáráno pouze necelých 13 let. U posudkové komise na OSSZ mi 18.8.2008 bylo sděleno, že na mou chorobu z povolání se invalidní důchod nevztahuje a že si mám zažádat o tzv. rentu. Je rozhodnutí posudkové komise správné? Jak mám dále postupovat?

Váš dopis obsahuje několik dotazů, takže se k nim vyjádříme postupně. Nejdříve k otázce přiznání invalidního nebo částečného invalidního důchodu. Podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, platí, že občan je částečně invalidní, jestliže poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 %, a plně invalidní, jestliže poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 % nebo je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek.

Podmínky pro přiznání invalidního důchodu

Procentní míru poklesu soustavné výdělečné činnosti stanoví v příloze č. 2 vyhláška č. 284/1995 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Podle kapitoly VIII. (Dýchací soustava) oddílu B (Horní cesty dýchací) a bodu 4 se hodnotí zaprášení plic (pneumokonióza uhlokopů, silikóza, azbestóza) a pneumokonióza ve spojení s tuberkulózou. Míra poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti se stanoví podle výsledné poruchy plicní funkce, popřípadě kardiovaskulárních komplikací s přihlédnutím k dynamice onemocnění  a zda jde o prostou či komplikovanou pneumokoniózu. Význam nálezu je třeba hodnotit s přihlédnutím k věku, době trvání, charakteru a intenzitě prašné expozice a případným doprovodným onemocněním.  Na základě tohoto posudkového hlediska se hodnotí, jde-li o zaprášení plic bez podstatného omezení plicních funkcí, tedy v počátečním klinickém a rtg nálezu (bodové ohodnocení je 10 - 15 %), rozvinuté postižení s lehkými poruchami bez postižení plicních funkcí (bodové ohodnocení 20 - 25 %), rozvinuté onemocnění se středně těžkými poruchami se snížením výkonnosti organizmu (bodové ohodnocení 35 - 50 %), rozvinuté onemocnění s těžkými poruchanmi se snížením výkonnosti organizmu (bodové ohodnocení 60 - 70 %) anebo rozvinuté onemocnění se zvlášť těžkými poruchami (cor pulmonale, plicní hypertenze, oběhové selhání), které se hodnotí 80 %.

Vzhledem k tomu, že nejsem lékař nemohu posoudit, jestli  vaše nemoc dosáhla stadia  lehkých poruch, středních poruch či těžkých poruch a kolik procentních bodů vám měla posudková komise stanovit. Jisté však je, že když vám byla přiznána nemoc z povolání, asi už jde o rozvinuté postižení plicních funkcí. Kdyby se mělo jednat jen o počáteční stadium, pak by vám nebyla uznána nemoc z povolání, ale jen ohrožení nemocí z povolání.

Aby byl přiznán nárok na částečný (plný) invalidní důchod, musí žadatel splňovat dvě kritéria: být částečně nebo plně invalidní (tedy jeho invalidita musí dosáhnout 33 nebo 66 %) a získat potřebnou dobu pojištění (což asi  u vás není problém). Vy byste měl nyní obdržet z ČSSZ dvě rozhodnutí - že nejste invalidní a že zamítají vaši žádost o plný (částečný) invalidní důchod. Pak je třeba se ve stanovené lhůtě proti oběma rozhodnutím odvolat. Odvolání adresujte ČSSZ prostřednictvím  příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.

Odškodnění nemoci z povolání

Druhou věcí je odškodnění vlastní nemoci z povolání. To musíte uplatnit vůči odpovědnému zaměstnavateli, u kterého jste pracoval v době zjištění nemoci z povolání. Z dopisu nevyplývá, jestli vás zaměstnavatel převedl na jinou práci, což je podle zákoníku práce povinen, nebo jestli s vámi ukončil pracovní poměr a za jakých okolností. To jsou totiž důležité údaje, z nichž se musí dále vycházet. Především je třeba zjistit, co jste dělal od 13.8.2007, kdy vám byla uznána nemoc z povolání, do 31.3.2008, kdy jste ukončil pracovní poměr. Je totiž třeba zjistit, jestli vám právo na tzv. rentu vzniklo ještě za trvání pracovního poměru atd.

Nemusíte však uplatnit právo jen na  "rentu", ale i na náhradu nákladů spojených s léčením, bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění. Pokud s vámi zaměstnavatel skončil pracovní poměr a nevyjasnil svoji odpovědnosti za škodu spojenou s vaší nemocí z povolání, pak možná bude třeba také soudního sporu, to ale bez znalosti dalších okoností zatím nelze odhadnout. Jestliže jste byl v odborech, doporučuji obrátit se na regionální poradenské středisko ČMKOS. A pokud ještě členem odborů jste, v případě sporu můžete požádat i "svůj" Odborový svaz hornictví, geologie a naftového průmyslu o pokytnutí právní pomoci zastoupením u soudu, což by pro vás bylo asi zásadní.

Autor článku: 

Komentáře

ja potřeba doplnit....

29.04.2009 - 15:36 surovec
Z dotazu nevyplývají některé podstatné skutečnosti 1) k jakému datu byla choroba z povolání přiznána (nejedná se o datum vydání posudku, ale datum zjištění prvních příznaků). 2) pokud je datum vydání posudkového závěru o přiznání CHzP dne 13.2.2007 a odškodnění bylo provedeno na základě obodování ke dni 20.2.2008, pak je téměř jisté že byly zhodnoceny POUZE obtíže spojené se vznikem této CHzP. Domnívám se, že konkrétně bylo provedeno POUZE bodové hodnocení BOLESTNÉHO. Téměř jistě ale nebylo provedeno hodnocení tzv. ZTÍŽENÉHO SPOLEČENSKÉHO UPLATNĚNÍ, které je možné provést nejdříve po uplynutí 12-ti měsíců ode dne vzniku nároku (tedy ode dne vydání posudkového závěru). Proto by tedy toto hodnocení mohlo být provedeno toto hodnocení nejdříve 13.8.2008 !!!!! 3) identifikace míry zdravotního omezení a ztížení společenského uplatnění samozřejmě není totožná s dosaženou mírou invalidizace. Přesto ale nesmí být obě tato hodnocení v zásadním rozporu. Z dotazu mám dojem, že bolestné bylo uznáno, ztížené společenské uplatnění ale asi nebylo hodnoceno (musí si o něj zažádat poškozená osoba). Proto se následně pro OSSZ jedná o zcela zdravého člověka, protože to že má někdo zaprášené plíce bez funkčního omezení je klidně možné považovat za projev dobrého zdraví, které je přiměřené věku. 4) pokud se jedná o výdělek a případnou rentu, tak by mne zejména zajímal posudek o zdravotní způsobilosti k práci vydaný po přiznání CHzP. Tedy zda byl tazatel uznán jako zdravotně nezpůsbilý pro dosavadní práci a zda byl následně posuzován při převedení na jinou práci, kterou potom buď nemohl, nebo nechtěl vykonávat (ono "vylézt z díry" a přejit "na povrch" znamená podstatný pokles výdělku). Obecně si ale myslím, že takových případů, jako je tento, bude přibývat. Není totiž nic snažšího než si nechat přiznat CHzP (mimo jiné proto, že se už nemusí prokazovat mimopracovní expozice škodlivinám a stačí pouze konstatování, že se na pracovišti příslušná škodlivina vyskytuje a nezohledňuje se ani používání OOPP). Jenomže potom se stává člověk prakticky nezaměstnatelným a na invalidní důchod nedosáhne. To už ale bude docela jiná pohádka Hezký den přeje Surovec

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail