Pracoval jsem v hornictví až do 31.3.2008 jako důlní zámečník na ražbách a v porubech se specializací na razicí, dobývací kombajny a hydraulické stroje a zařízení. Dne 13.8. 2007 mi byla uznána nemoc z povolání s diagnózou "pneumokonióza plic uhlokopů prostá". Jednorázové odškodnění mi bylo přiznáno 20.2.2008. Na OSSZ mi bylo doporučeno, abych si požádal o plný invalidní důchod, protože na starobní důchod (je mi 56 let) nemám ještě nárok, jelikož k 31.12.1993 jsem měl odfáráno pouze necelých 13 let. U posudkové komise na OSSZ mi 18.8.2008 bylo sděleno, že na mou chorobu z povolání se invalidní důchod nevztahuje a že si mám zažádat o tzv. rentu. Je rozhodnutí posudkové komise správné? Jak mám dále postupovat?
Váš dopis obsahuje několik dotazů, takže se k nim vyjádříme postupně. Nejdříve k otázce přiznání invalidního nebo částečného invalidního důchodu. Podle zákona č. 155/1995 Sb., o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů, platí, že občan je částečně invalidní, jestliže poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 33 %, a plně invalidní, jestliže poklesla jeho schopnost soustavné výdělečné činnosti nejméně o 66 % nebo je schopen pro zdravotní postižení soustavné výdělečné činnosti jen za zcela mimořádných podmínek.
Podmínky pro přiznání invalidního důchodu
Procentní míru poklesu soustavné výdělečné činnosti stanoví v příloze č. 2 vyhláška č. 284/1995 Sb., kterou se provádí zákon o důchodovém pojištění, ve znění pozdějších předpisů. Podle kapitoly VIII. (Dýchací soustava) oddílu B (Horní cesty dýchací) a bodu 4 se hodnotí zaprášení plic (pneumokonióza uhlokopů, silikóza, azbestóza) a pneumokonióza ve spojení s tuberkulózou. Míra poklesu schopnosti soustavné výdělečné činnosti se stanoví podle výsledné poruchy plicní funkce, popřípadě kardiovaskulárních komplikací s přihlédnutím k dynamice onemocnění a zda jde o prostou či komplikovanou pneumokoniózu. Význam nálezu je třeba hodnotit s přihlédnutím k věku, době trvání, charakteru a intenzitě prašné expozice a případným doprovodným onemocněním. Na základě tohoto posudkového hlediska se hodnotí, jde-li o zaprášení plic bez podstatného omezení plicních funkcí, tedy v počátečním klinickém a rtg nálezu (bodové ohodnocení je 10 - 15 %), rozvinuté postižení s lehkými poruchami bez postižení plicních funkcí (bodové ohodnocení 20 - 25 %), rozvinuté onemocnění se středně těžkými poruchami se snížením výkonnosti organizmu (bodové ohodnocení 35 - 50 %), rozvinuté onemocnění s těžkými poruchanmi se snížením výkonnosti organizmu (bodové ohodnocení 60 - 70 %) anebo rozvinuté onemocnění se zvlášť těžkými poruchami (cor pulmonale, plicní hypertenze, oběhové selhání), které se hodnotí 80 %.
Vzhledem k tomu, že nejsem lékař nemohu posoudit, jestli vaše nemoc dosáhla stadia lehkých poruch, středních poruch či těžkých poruch a kolik procentních bodů vám měla posudková komise stanovit. Jisté však je, že když vám byla přiznána nemoc z povolání, asi už jde o rozvinuté postižení plicních funkcí. Kdyby se mělo jednat jen o počáteční stadium, pak by vám nebyla uznána nemoc z povolání, ale jen ohrožení nemocí z povolání.
Aby byl přiznán nárok na částečný (plný) invalidní důchod, musí žadatel splňovat dvě kritéria: být částečně nebo plně invalidní (tedy jeho invalidita musí dosáhnout 33 nebo 66 %) a získat potřebnou dobu pojištění (což asi u vás není problém). Vy byste měl nyní obdržet z ČSSZ dvě rozhodnutí - že nejste invalidní a že zamítají vaši žádost o plný (částečný) invalidní důchod. Pak je třeba se ve stanovené lhůtě proti oběma rozhodnutím odvolat. Odvolání adresujte ČSSZ prostřednictvím příslušné okresní správy sociálního zabezpečení.
Odškodnění nemoci z povolání
Druhou věcí je odškodnění vlastní nemoci z povolání. To musíte uplatnit vůči odpovědnému zaměstnavateli, u kterého jste pracoval v době zjištění nemoci z povolání. Z dopisu nevyplývá, jestli vás zaměstnavatel převedl na jinou práci, což je podle zákoníku práce povinen, nebo jestli s vámi ukončil pracovní poměr a za jakých okolností. To jsou totiž důležité údaje, z nichž se musí dále vycházet. Především je třeba zjistit, co jste dělal od 13.8.2007, kdy vám byla uznána nemoc z povolání, do 31.3.2008, kdy jste ukončil pracovní poměr. Je totiž třeba zjistit, jestli vám právo na tzv. rentu vzniklo ještě za trvání pracovního poměru atd.
Nemusíte však uplatnit právo jen na "rentu", ale i na náhradu nákladů spojených s léčením, bolestné a náhradu za ztížení společenského uplatnění. Pokud s vámi zaměstnavatel skončil pracovní poměr a nevyjasnil svoji odpovědnosti za škodu spojenou s vaší nemocí z povolání, pak možná bude třeba také soudního sporu, to ale bez znalosti dalších okoností zatím nelze odhadnout. Jestliže jste byl v odborech, doporučuji obrátit se na regionální poradenské středisko ČMKOS. A pokud ještě členem odborů jste, v případě sporu můžete požádat i "svůj" Odborový svaz hornictví, geologie a naftového průmyslu o pokytnutí právní pomoci zastoupením u soudu, což by pro vás bylo asi zásadní.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
ja potřeba doplnit....