Ve dnech 13. až 16. května se na brněnském výstavišti konal již 9. mezinárodní veletrh prostředků osobní ochrany, bezpečnosti práce a pracovního prostředí INTERPROTEC, kterého se zúčastnili vystavovatelé z 11 zemí. Nedílnou součástí tohoto veletrhu byly a jsou doprovodné programy pro odborníky, ale i laickou veřejnost.
Dne 15. 5. se v rámci tohoto veletrhu konala 3. ergonomická konference na téma „Uplatnění ergonomie v prevenci pracovních rizik“. Jejím organizátorem byla Akademie práce a zdraví České republiky společně s Evropskou agenturou pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci, MPSV ČR a Českou ergonomickou společností.
V rámci konference zazněly zajímavé příspěvky. Dozvěděli jsme se v nich, jaké jsou cíle a hlavní úkoly v oblasti prevence pracovních rizik, jak lze uplatnit poznatky ergonomie v prevenci pracovních rizik, o nových právních předpisech v oblasti ergonomie, poruchách pohybového aparátu v souvislosti s nesprávnou aplikací ergonomických požadavků ve školách, i o možnostech jejich prevence, o uplatnění ergonomie při řešení pracovního místa u mobilních strojů v některých výrobních odvětvích, prevenci pracovních rizik při ruční manipulaci s břemeny, ergonomických a rehabilitačních zásadách sedavého zaměstnání a prevenci onemocnění pohybového aparátu, o problematice práce ve velkoplošných kancelářích a také jsme byli seznámeni se simulačním programem pro identifikaci a řízení ergonomických rizik. Velmi zajímavá byla přednáška zástupce vítězného projektu soutěže „Správná praxe“ v roce 2007 z firmy Fujikura Czech s.r.o., která byla ukázkou toho, jak by měla vypadat aplikace ergonomických zásad v praxi.
Přednesená témata byla aktuální a týkala se problémů, se kterými se můžeme na různých úrovních denně setkávat. Snažila se najít cestu k jejich řešení do budoucna tak, aby ergonomie byla chápána jako plnohodnotná věda, která je schopná předejít mnoha problémům, ať už se týkají zaměstnavatelů nebo samotných zaměstnanců a jejich zdraví, financí a produktivity práce. Příslibem toho, že se podaří průběžně uvádět ergonomické zásady do praxe je mimo jiné ta skutečnost, že se na ergonomických seminářích začínáme setkávat čím dál více s novými a mladými tvářemi, kterým tato oblast není lhostejná. Bude to jistě běh na dlouhou trať, protože nejen, že není mnohdy jednoduché přesvědčit firmy o potřebnosti a výhodnosti dodržování ergonomických zásad, ale také proto, že ergonomie je obor, který se neustále vyvíjí spolu s novými technologiemi a poznatky.
„Je lepší problémům předcházet, než je řešit“ je věta, která na konferenci zazněla a která plně charakterizuje filozofii ergonomie.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.