Základní hlediska, která je potřeba vzít v úvahu při hodnocení rizik, kategorizace pracovních aktivit, identifikace zdrojů nebezpečí a jiné pomůcky pro posuzování nebezpečí a identifikaci rizik na pracovišti
Základní hlediska, která je třeba vzít v úvahu při hodnocení rizik:
Předběžné (jednoduché) hodnocení rizik
Organizace by měla připravit jednoduchý způsob, který bude užit při záznamu poznatků z hodnocení rizik. Měl by zahrnovat:
Organizace by měla vypracovat svůj vlastní postup pro hodnocení rizik, postup zkoušek a monitorování chování pracovního systému.
Kategorizace pracovních aktivit
Pro hodnocení rizik je nezbytné vypracovat seznam pracovních činností, sdružit je smysluplným způsobem do skupin a získat o nich potřebné informace. Je nezbytné zahrnout nejen činnosti, které se denně opakují, ale i ty, které se provádějí pouze občas, např. některé úkoly při údržbě. Možný způsob klasifikace pracovních činností zahrnuje:
Požadavky na informace o pracovních činnostech
Při posuzování nebezpečí (rizik) spojených s výkonem jednotlivých činností je důležité mít co nejúplnější informace o jejich charakteru a způsobu provádění. Informace požadované pro každou činnost zahrnují:
Identifikování zdrojů nebezpečí
Identifikovat nebezpečí nejenom na pracovišti, nám můžou pomoci odpovědi na tři základní otázky:
Nebezpečí, které prokazatelně má pouze zanedbatelný potenciál vzniku poškození, není nutné zvažovat.
Identifikace osob, které mohou být vystaveny nebezpečí:
Účelem provádění hodnocení rizik na pracovišti je vytvořit podklady, které umožní zaměstnavateli stanovit opatření nutná pro ochranu bezpečnosti a zdraví jeho zaměstnanců a mají za cíl předcházet rizikům, odstraňovat je a nebo minimalizovat působení neodstranitelných rizik. Tato opatření zahrnují, např. prevenci pracovních rizik, poskytování informací pracovníkům, poskytování výcviku zaměstnancům a organizační zajištění procesů a prostředků k jejich provedení.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.