Za svůj projekt v rámci prevence muskuloskeletálních poruch (MSD), které jsou nejčastějším typem nemocí souvisejících s prací v Evropě, bylo oceněno v rámci evropské soutěže „Ceny za správnou praxi“ devět organizací. V Evropské unii si 25 % pracovníků stěžuje na bolesti zad a 23 % na bolesti svalů. Držitelé ocenění byli vyhlášeni na oficiálním zakončení kampaně „Posviťme si na břemena“, kterou zorganizovala Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA). Zástupci agentury také přednesli novou zprávu obsahující nejnovější vědecké poznatky týkající se této problematiky.
„Muskuloskeletální poruchy jsou na prvním místě v žebříčku nemocí z povolání v Evropě. Postihují miliony pracovníků a pro ekonomiku představují náklady dosahující až 1,6 % HDP. Nemůžeme si už dovolit dále plýtvat evropským potenciálem. Musíme si „posvítit na břemena“ všech pracovníků postižených MSD,“ uvedl Vladimír Špidla, komisař EU pro zaměstnanost, sociální věci a rovné příležitosti. „ Tato kampaň pomáhá zvýšit informovanost o tomto obrovském problému a správná praxe nám pomůže v budoucnu předcházet utrpení zaměstnanců.“
Cílem kampaně „Posviťme si na břemena“ je podpořit integrovaný přístup k řešení problematiky MSD a současně přispět k návratu pracovníků postižených těmito poruchami do pracovního procesu. Kampaň doplňuje novou strategii EU pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (2007–2012), která je zaměřena na nemoci z povolání a jejímž cílem je snížit výskyt pracovních úrazů v celé EU o jednu čtvrtinu.
Ministryně práce, rodiny a sociálních věcí Marjeta Cotmanová zastupující slovinské předsednictví EU dodává: „Nedávná kampaň byla zaměřena na podporu komplexního přístupu k řešení problematiky muskuloskeletálních poruch (MSD) a zahrnovala jak prevenci, tak snahu umožnit pracovníkům postiženým těmito poruchami nadále pracovat ve firmách, zajistit jejich rehabilitaci a opětovné zapojení do pracovního procesu. Pevně věříme, že letošní evropská kampaň přispěla k vytvoření lepšího, zdravějšího a méně stresujícího pracovního prostředí evropských pracujících a že společná evropská kampaň napomůže snížení výskytu pracovních úrazů a nemocí z povolání.“
Ředitel agentury EU-OSHA Jukka Takala poukázal na to, že zpráva o prevenci vydaná agenturou obsahuje mnoho podnětů pro boj proti MSD na pracovišti. „Například se v ní navrhuje zavést do opakující se pracovní činnosti další přestávky, čímž se výrazně sníží výskyt MSD, aniž by došlo k poklesu produktivity. Ve zprávě se také zdůrazňuje, že prevence MSD bude účinná pouze na základě multidisciplinárního přístupu zahrnujícího organizační, technická a personální opatření. To však vyžaduje spolupráci zaměstnanců, zaměstnavatelů a odborníků na BOZP.”
V konferenčním centru Euskalduna ve španělském Bilbau se 26. února sešlo více než 500 delegátů včetně politických činitelů Evropské unie, sociálních partnerů a předních odborníků na BOZP. Tento summit byl vyvrcholením kampaně „Posviťme si na břemena“, která byla zaměřena na podporu integrovaného přístupu řízení v rámci problematiky MSD, jenž zahrnuje prevenci těchto poruch a dále udržení a rehabilitaci pracovníků, kteří MSD trpí, a jejich opětovné zapojení do pracovního procesu. V roce 2007 se v celé Evropě konalo několik stovek akcí uspořádaných agenturou EU-OSHA, její sítí kontaktních míst a dalšími organizacemi.
Během summitu se delegáti zúčastnili tří paralelních seminářů zaměřených na statistiku, prevenci MSD na pracovišti a opětovné zapojení pracovníků postižených MSD do práce. Devět organizací ze šesti členských států EU pak obdrželo Cenu za správnou praxi a jedenáct dalších projektů bylo nominováno.
K vítězným projektům patřily
V rámci programu Evropského summitu ke kampani „Posviťme si na břemena“, který se uskutečnil dne 26. 2. 2008 ve španělském Bilbau, předal Jukka Takala, ředitel Evropské agentury pro BOZP, cenu za vítězný projekt v soutěži „Správná praxe“ zástupci firmy Alcoa Fujikura Czech s.r.o., p. Lukáši Hronkovi.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.