Některé bezpečnostní problémy malých a středních podniků a jejich řešení podle projektu European Process Safety Centre.
V letech 2001-2004 koordinovalo EPSC ( European Process Safety Centre) projekt, který se zaměřil na ergonomii, známý též jako PRISM (Process Industries Safety Management Thematic Network). Projekt byl financován Evropskou unií. Práce se prováděly ve čtyřech oblastech, které se vztahovaly k bezpečnosti a ochraně. Jedna z oblastí byla bezpečnost týkající se chování, kterou se tento článek zabývá.
Referenční podmínky pro studii
Všeobecným cílem tohoto projektu bylo vytvoření průvodce modifikačními programy, které se týkají chování a jsou volně dostupné a vhodné pro použití v průmyslu, podnikovém vzdělávání a v komerčních organizacích všech velikostí, s důrazem na podniky malé a střední velikosti. Jelikož byl projekt veden pod záštitou Evropské unie, výzkum byl prováděn ve Spojeném království a členských státech EU.
Zvláštní pozornost u malých a středních podniků se kladla na uvědomění si důležitosti role, kterou hrají v evropském průmyslu a faktu, že často mají specifickou potřebu managementu bezpečnosti.
Metodologie pro studii
Čtyři souhrnná kritéria v ohledu malých a středních podniků byly podstatné pro důvěryhodnost studie.
Výběr jednotlivých podniků, které byly pozvány k účasti v této studii, byl proveden na základě jednání organizací, které mají přímou souvislost s provozem malých a středních podniků, což jsou například :
Struktura rozhovorů se držela zcela prostého vzorce :
Dotazník obsahoval :
Výsledky studie
Všechny podniky považovaly projekt za užitečný a mnohé se ihned zapojily do svých procesů bezpečnosti práce řadu změn, které vyplynuly právě z této studie. Objevily se určité úlohy od projektantů PRISMu z oboru bezpečnosti práce, kterým malé a střední podniky čelily, což samozřejmě vedlo k získání dalších zkušeností. Management bezpečnosti práce se při této příležitosti zaměřil na dvě hlavní stránky, finanční a časovou, a snažil se pochopit svou roli v hierarchii nehod.
Další citované faktory :
V průběhu projektu vykrystalizovaly podmínky řešení bezpečnosti práce, které zástupci malých a středních podniků, považovali za stěžejní
Následně došlo k předem jasné situaci, kdy pouze větší podniky se silným finančním zázemím mohly zdokonalovat bezpečnost práce. Menší podniky jednoduše neměli dostatek financí k využití nějaké z nabízených alternativ. Nicméně, pokud k této situaci došlo a malé či střední podniky došly k názoru, že bezpečnost práce je stěžejní pro podnikovou kulturu, začala se hledat finančně efektivní řešení, která by mohla být do podniku zavedena a prakticky využita. Zde je několik příkladů :
Navrhovaná řešení
Z velkého množství nástrojů, metod a postupů, které se úspěšně aplikovaly v různých organizacích na poli bezpečnosti práce, byla většina určena během studie. Můžeme je shrnout do těchto bodů :
1) Diskuse týmu či malé skupiny
2) Metody osamělých pracovníků
• Spodobnění představy – zeptej se sám sebe „ jaký je nejhorší důsledek mého příští konání ?“
• Vlastní řízení bezpečnosti práce
Bude to fungovat ?
Existuje mnoho příkladů, které dokazují úspěch programů bezpečnosti práce, které mají za následek změny v chování a tím pádem zdokonalování bezpečnosti práce v organizacích a velkých společnostech. Tyto a další příklady demonstrují, že i malé a střední podniky můžou mít z těchto programů prospěch a některé ho již dokonce mají.
Pro BOZPinfo.cz přeložil z angličtiny Jan Černý
ZDROJ:
Fishwick, Tony. Human factors in small and medium sized enterprises – some safety problems and solution / Ergonomie v malých a středně velkých podnicích (SME) – některé bezpečnostní problémy a jejich řešení. Loss Prevention Bulletin, Issue 182, 2005, s. 3-8.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.