Ergonomie je důležitou součástí běžného života a týká se všeho, čeho se tělem dotýkáme. Mnoho z nás stráví většinu své pracovní doby vsedě. Nesprávné sezení může způsobit bolesti zad vedoucí k dlouhodobým poškozením pohybového ústrojí. Článek je určen všem, kteří chtějí správně sedět v zaměstnání i doma.
Ergonomie (ergon a nómón - práce a zákon) se zabývá zákonitostmi pracovního prostředí. Podle Mezinárodní ergonomické asociace je ergonomie vědecká disciplina založená na porozumění interakcí člověka a dalších složek systému. Aplikací vhodných metod, teorie i dat zlepšuje ergonomie lidské zdraví, pohodu i výkonnost člověka.
Ergonomie je velmi důležitou součástí běžného života, ačkoliv si je toho vědom málokdo, a někteří lidé se jí dokonce obávají. Je třeba si ovšem uvědomit, že ergonomie se týká všeho, čeho se dotýkáme tělem doma i v zaměstnání.
Pro prožití plnohodnotného života bez zbytečných zdravotních komplikací je velmi důležité, aby lidé věnovali více pozornosti tomu, na čem sedí a leží, v jakém prostředí se pohybují a s čím pracují. V neposlední řadě by měli ve svém hodnotovém měřítku upřednostnit péči o sebe samé. Každý z nás by si měl uvědomit, že i taková židle může prodloužit aktivní život a popřípadě snížit bolesti páteře a kloubů. Zaměstnavatelům péče o zaměstnance pomůže zvýšit produktivitu práce až o 30 %. Všeobecně platí, že kvalitní odpočinkové křeslo a dokonce i lůžko zlepší každé nové ráno, odstraní pravidelné ranní bolesti a řadu dalších zdánlivě nevýznamných problémů.
Podrobnější informace o ergonomických požadavcích projektování pracoviště nebo informace o důležitých ergonomických kritériích a parametrech hodnocení pracovního místa najdete v rubrice Ergonomie na BOZPinfo. Pro pracovníky, kteří používají při své práci počítač, je k dispozici elektronická verze příručky zabývající se bezpečnou a pohodlnou obsluhou PC.
Článek s názvem "Držení těla je komplikovanou rovnováhou" je určen pro všechny, kteří chtějí správně sedět v zaměstnání i doma.
Páteř představuje komplexní podpěrný a tlumící orgán. Základní kameny páteře jsou: kosti, klouby, ploténky, úpony (pásy) svaly, nervy, cévy. Konstrukce bez svalů by nebyla schopná zajistit držení těla nebo je měnit.
Isokrurální svalstvo
Zobrazení kostry z bočního pohledu při sezení
Normální zakřivení páteře
Při sezení se nesmí lordósa (prohnutí páteře dopředu) plně zploštit, protože potom vznikne totální kyfósa (chorné vybočení páteře dozadu) celé páteře trupu. Povšimněte si: rozdílné zakřivení páteře se řídí a je drženo pomocí zádového a břišního svalstva. Jedině krční páteř projevuje samostatné chování v závislosti na poloze hlavy.
Rizika těchto často se vyskytujícíh poloh při sezení jsou zjevná: ploténky, především v oblasti obzvláště nemocem náchylné bederní páteřel, jsou deformovány do klínovitého tvaru. K tomu přistupuje extrémní zatíženost svalů především v oblasti krku, které může vést k trvalým škodám.
"Z pohledu páteře" je ostatně při dopředném, volném, držení těla při sezení zatěžující tlak na ploténky nejvyšší. Pro výživu plotének důležitá výměna látek a tekutin je podvázána. Ne vždy je "držení těla s kulatými zády" se svojí škodlivostí "hloupým zvykem při sezení". Příliš často je sedící osobě výslovně vnucováno konstrukcí sedadla, které odporuje přirozenému způsobu. Od nejrannějšího dětství až do pracovního světa. Při trvalém sezení s kulatými zády dochází k nerovnoměrnému zatěžování plotének. Nesmírně bolestivými výsledky je neuralgie a ischias. K tomu přistupuje tvrdnutí a přepínání svalů v důsledku nedostatečného prokrvování. Nemoc způsobuje "dopředné" držení těla při sezení charakterizuje nachýlení pánve vpřed, kulatá záda, nucené prohnutí krční páteře pro "pohled přímo".
Principy podepírání - a jejich zhodnocení (filosofie dynamického sezení)
Držení lidského těla při sezení vyplývá ze statických a dynamických zákonitostí. Zatímco dynamické jsou fyziologické a zdravé, statické jsou nefyziologické a kritické, především když jsou vázány na svalovou sílu. Statickým zákonitostem je možno - podle držení těla při sezení - různým způsobem předcházet.
Přitom ergonom hovoří o různých způsobech podepírání těla:
Tak je sezení ekonomické
Je nutno usilovat, pomocí svalstva, o vzpřímené střední držení těla při sezení, při němž si páteř může uchovat svůj přirozený tvar. Střední držení těla při sezení zatěžuje zádové svalstvo a ploténky zřetelně méně, např. při dopředném držení těla při sezení. K ekonomické sedací poloze dochází, když pánev "s tendencí lehce vpřed" je napřímena a těžnice padá přes těžiště kolmo na podpěrnou plochu.
Profil s rozměry sedadla pro posluchárnu
Schématické rozdělení oblasti pánve při sezení
Schema rozdělení tlaku při sezení s nohama u sebe a při přeložené noze přes nohu
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.