Článek přehledně shrnuje dosavadní poznatky v oblasti ergonomie činnosti člověka u počítačových obrazovek. Autorem zjištěná fakta se týkají projevů zrakových potíží, dlouhodobých účinků na zrak, ergonomických příčiny potíží, faktorů na straně subjektů a možností prevence.
Část I. - Zrakové potíže
Úvod
Osobní počítače se osvědčily jako vynikající nástroje pomáhající racionalizovat lidskou činnost v mnoha oborech. Nicméně práce u obrazovek je spojena s některými méně příjemnými atributy, jež se záhy po jejich velkém rozšíření na Západě počátkem 80. let projevily v masovém měřítku a staly se předmětem výzkumného zájmu zdravotnických institucí. Byla formulována řada otázek, na které v tehdejší době nebyla známa odpověď, např. zda elektromagnetická pole u monitorů mají vliv na zdraví zejména těhotných žen či jejich plodů, zda námaha očí při práci u obrazovky je škodlivá pro zrak, jaká ergonomická pravidla je třeba dodržovat k zamezení potížím pohybové soustavy, zejména k prevenci vzniku syndromů přetížení horních končetin apod.
Vývoj poznání a jeho uplatňování v praxi je vyznačen několika milníky, přičemž rozhodující kroky byl učiněny v polovině 80. let. WHO vydává publikaci, v níž jsou shrnuty základní poznatky, ILO publikuje přehled legislativních opatření platných pro práci u obrazovek, vydaných v různých státech na celém světě, začíná práce na prospektivních studiích, monitorujících vliv obrazovek na těhotné ženy a na zrak. V r. 1986 byl ve Stockholmu uspořádán první mezinárodní kongres na téma „Práce s VDU“ (WWDU, Work With Visual Display Unit), jehož se zúčastnilo přes 2000 osob z celého světa, následovaný dalšími, pořádanými v různých zemích v rozmezí 3 let. V r.1990 vydává tehdejší Evropské hospodářské společenství direktivu č. 90/270 EEC o minimálních požadavcích na bezpečnost a ochranu zdraví při práci na zařízeních se zobrazovacími jednotkami, která se stala základem pro zákonné normy v členských státech, počínaje rokem 1992. Počátkem 90. let je referováno o prvních výsledcích zmíněných prospektivních studií, v průběhu dalších let se usilovně pracuje na mezinárodní normě ISO, věnované používání počítačů při kancelářských pracích, jejíž 18 částí je postupně uveřejňováno.
Článek přehledně shrnuje dosavadní poznatky v oblasti ergonomie činnosti člověka u počítačových obrazovek a podle jejich charakteru je účelově rozdělen do dvou částí, druhá, věnovaná potížím pohybové soustavy, bude uveřejněna v následujícím čísle.
V současné době se vyskytuje několik druhů počítačových monitorů. Vzhledem k tomu, že v minulosti i v současnosti nejrozšířenějším typem jsou přístroje, jejichž zobrazování je založeno na generování proudu elektronů v katodové trubici, týkají se veškerá zde uvedená zjištění těchto obrazovek.
Projevy zrakových potíží
Subjektivní zrakové obtíže je možné utřídit do tří kategorií:
a) |
okulární, spojené s anatomickým aparátem oka, jako je pálení, svrbění, škrábání, slzení, pocit suchosti očí, tlak apod., |
b) |
vizuální, spojené se senzorickým vnímáním - neostré, rozmazané vidění až diplopie, |
c) |
obecné (či astenopické) příznaky - celkový pocit únavy očí, neurčitý zrakový diskomfort, bolesti hlavy. |
V literatuře bývají udávány počty stěžujících si uživatelů v rozmezí 40-80 %, bylo též opakovaně zjištěno, že lidé pracující u obrazovek si stěžují relativně více než osoby, které provádějí srovnatelnou administrativní práci bez počítače.
Dlouhodobé účinky na zrak
Hodně uživatelů. kteří brzy po začátku své práce u obrazovky pocítili nepříjemné zrakové potíže, je přesvědčeno, že vinou obrazovek, a to jak počítačových, tak televizních, se jim kazí zrak.
Otázce, zda po víceleté práci u obrazovek nedochází k poškozování zrakového orgánu, bylo věnováno několik epidemiologických studií. Autoři studií vyvozují, že intenzivní práce nablízko může u mladých dospělých osob podnítit myopii anebo vést k jejímu rozvoji.
Ergonomické příčiny potíží
Otázku, proč je práce u obrazovky náročnější než podobná činnost bez ní, lze zodpovědět jejím porovnáním se čtením písemných textů:
Rozdíl mezi počítačovými a televizními obrazovkami tkví hlavně v tom, že převážná většina informací z počítače je vnímána v podobě alfanumerických znaků, kdežto na TV obrazovce je zobrazována a vnímána reálná skutečnost. Zatímco při činnosti u počítače je důležité rozpoznávání detailů, u TV převládá vnímání celku, a proto není pozorování televize tak náročné na zrak. Velikost znaků u počítačových obrazovek je dimenzována tak, aby byla v prostorovém úhlu 20 minut, čemuž vyhovuje pozorovací vzdálenost 50-70 cm. Tento odstup u TV obrazovky by byl nepřirozeně malý a vnímání celku by bylo obtížné, proto se doporučuje sledování televize ze vzdálenosti několika metrů, což znamená podstatně menší zátěž akomodačních procesů.
Faktory na straně subjektů
Při zjišťování subjektivních zrakových potíží si nelze nevšimnout značných rozdílů mezi lidmi. Disperse potíží mezi osobami je značně velká, přičemž mnohé osoby jsou bez jakýchkoli příznaků i po 12hodinové práci v nepříznivých podmínkách. Zkoumání, proč tomu tak je, se soustředilo na dva druhy okolností: stav zraku a psychologické faktory (mezi psychologické faktory, které spolupodmiňují výskyt zrakových potíží, patří malá sociální podpora, konflikty mezi lidmi, nespokojenost v práci a nevyužití schopností v práci). Z mnoha provedených studií vyplývá, že určitá část stížností na vizuální potíže pracovníků u obrazovek je pravděpodobně nepřímým vyjádřením psychologického diskomfortu vzhledem k pracovním podmínkám.
Prevence
Má-li být prevence účinná, měla by být založena na poznání, které faktory jsou podstatné, prvotní a které jsou druhotné a přispívají k nepříznivým účinkům v menší míře. Ke kvantifikaci podobných poznatků je možno dospět po prozkoumání velkého množství údajů pomocí vícerozměrových statistických metod a zpravidla na základě metaanalýz. Pokud je známo, nebyly podobné rozbory provedeny, nicméně skutečnost, že zrakové potíže při práci u obrazovek mají charakter únavy, jakož i povaha literárních údajů opravňuje k závěru, že základními faktory jsou časové charakteristiky zrakové zátěže, tedy denní trvání práce. Všechny ostatní ergonomické faktory jsou druhotné a podle své povahy pouze přispívají k rychlejšímu či pomalejšímu nástupu a trvání únavy.
Trvání po čtyři hodiny lze pokládat za hraniční. Pro delší práci se doporučují organizační opatření, obdobná jako u jiné svalové únavy (např. přestávky, střídání činnosti apod.). Bližší podrobnosti jsou uvedeny v části o potížích pohybové soustavy.
Specifické prostředky jsou v podstatě uvedeny v přehledu ergonomických faktorů. Na trhu se objevilo několik dalších pomůcek.Obrazovkové filtry splňují několik funkcí: zlepšují kontrast mezi znaky a pozadím na obrazovce, potlačují odlesky světelných zdrojů, uzemňují elektrostatické náboje obrazovky a tlumí elektrické složky elektromagnetických polí. Pohyblivá ramena pro monitory s pneumatickým mechanismem umožňují volný pohyb obrazovky do všech směrů a osvědčují se zejména při proměnlivém denním osvětlení a při zábraně odlesků na obrazovce. Držadla písemnosti vycházejí z poznatků, že nejméně je zrak unavován tehdy, jsou-li písemné podklady umístěny co nejblíže obrazovce.
Výtah
Část II. - Potíže pohybové soustavy
ZDROJ:
Hladký, A.: Ergonomické rizikové faktory zdravotních problémů u počítačových obrazovek. Část I. - Zrakové potíže. České pracovní lékařství č. 1 (2003). www.tigis.cz.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.