Jakou dokumentaci požární ochrany je oprávněn vytvářet technik PO a jakou dokumentaci může vytvářet pouze odborně způsobilá osoba (OZO) a který předpis toto řeší?
Předpisy :
Základ právní úpravy je samozřejmě v zákoně, zákon člení podle míry požárního nebezpečí provozované činnosti do kategorií
Činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím jsou vyjmenovány v § 4 odst. 2 zákona a činnosti s vysokým požárním nebezpečím jsou vyjmenovány v § 4 odst. 3 zákona. Činnosti bez zvýšeného požádního nebezpečí jsou všechny ostatní.
Podle § 15 zákona platí, že právnické osoby a podnikající fyzické osoby provozující činnosti uvedené v § 4 odst. 2 a 3 jsou povinny zpracovávat předepsanou dokumentaci požární ochrany, plnit podmínky požární bezpečnosti v ní stanovené a udržovat ji v souladu se skutečným stavem. Znamená to tedy, že právnické a podnikající fyzické osoby provozující činnosti se zvýšeným požárním nebezpečím a s vysokým požárním nebezpečím jsou povinny zpracovat dokumentaci. Druhy, obsah a vedení dokumentace požární ochrany je stanoveno v § 27 až § 40 vyhlášky č. 246/2001 Sb. Dokumentaci požární ochrany tvoří:
Není-li zákonem nebo touto vyhláškou stanoveno jinak, zpracovává, popřípadě vede, dokumentaci požární ochrany odborně způsobilá osoba nebo technik požární ochrany. Součástí dokumentace požární ochrany podle § 27 odst. 1 je také uvedení místa a rozsahu její účinnosti, datum zpracování nebo provedení záznamu, jméno a odborná způsobilost zpracovatele, popřípadě osoby, která dokumentaci vede. Dokumentaci požární ochrany uvedenou v § 27 odst. 1 písm. a) až i) schvaluje statutární orgán právnické osoby nebo jím pověřený vedoucí zaměstnanec, podnikající fyzická osoba nebo její odpovědný zástupce před zahájením činnosti, k níž se dokumentace vztahuje. Kontrola dokumentace požární ochrany uvedené v § 27 odst. 1 písm. a) až i), včetně záznamu o jejím výsledku, se provádí v rámci preventivních požárních prohlídek, a to nejméně jednou za rok nebo po každém požáru anebo po každé provedené změně, která měla vliv na její obsah. Požadavky stanovené na obsah některých druhů dokumentace požární ochrany podle § 27 odst. 1 mohou být zapracovány do jiné organizační nebo provozní dokumentace vedené právnickou osobou nebo podnikající fyzickou osobou (např. organizační řád, provozní řád, technologické postupy). Jsou-li v takovém případě splněny podmínky uvedené v odstavcích 1 až 3, považují se tyto části jiné organizační nebo provozní dokumentace za příslušné druhy dokumentace požární ochrany.
Vznikne-li pochybnost zda, popřípadě v jakém rozsahu, má být zpracována nebo vedena dokumentace požární ochrany, rozhodne o tom na základě místních podmínek a po posouzení potřebných podkladů orgán státního požárního dozoru. Jinak je třeba upozornit, že zákon sám rozlišuje tři stupně odborné způsobilosti v požární ochraně:
V ustanovení § 11 zákona je stanoveno, jaké úkoly v požární ochraně může která tato osoba zajišťovat. Platí zásada, že úkoly podle § 6a odst. 1 zákona („Právnické osoby a podnikající fyzické osoby, které provozují činnosti s vysokým požárním nebezpečím, jsou dále povinny prostřednictvím odborně způsobilé osoby (§ 11 odst. 1) zabezpečit posouzení požárního nebezpečí z hlediska ohrožení osob, zvířat a majetku a plnění dalších povinností na úseku požární ochrany.“) mohou vykonávat pouze osoby odborně způsobilé. Pouze osoba odborně způsobilá může posoudit požární nebezpečí. Ostatní pak (včetně zpracování dokumentace) může zajistit případně i požární technik.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
DLOUHÉ A NEPŘESNÉ
Re: DLOUHÉ A NEPŘESNÉ
Re: DLOUHÉ A NEPŘESNÉ
Re: DLOUHÉ A NEPŘESNÉ
Re: DLOUHÉ A NEPŘESNÉ
Re: DLOUHÉ A NEPŘESNÉ