Slyšel jsem, že se do zápočtového listu podle nového zákoníku práce má uvádět i doba expozice rizik. Týká se toto i výrobního podniku v automobilovém průmyslu, nebo pouze pracovníků v hlubinných dolech?
Ustanovení § 313 zákoníku práce č. 262/2006 Sb., ve znění pozdějších předpisů, je v podstatě převzaté ustanovení § 3 nařízení vlády č. 108/1994 Sb., kterým se provádí zákoník práce a některé další zákony, ve znění pozdějších předpisů, které platilo k ustanovení § 60 zákoníku práce č. 65/1965 Sb. Podle § 3 citovaného nařízení vlády platilo, že „V potvrzení o zaměstnání vydaném zaměstnavatelem zaměstnanci při skončení pracovního poměru je třeba kromě údajů o zaměstnání, druhu konaných prací a dosažené kvalifikaci uvést:
Jediný rozdíl je v tom, že v nařízení vlády č. 108/1994Sb. byl u § 3 písm. c) odkaz pod čarou na zákon č. 98/1987 Sb., o zvláštním příspěvku horníkům, ve znění zákona č. 160/1989 Sb. a na vyhlášku Federálního ministerstva práce a sociálních věcí č. 19/1991 Sb., o pracovním uplatnění a hmotném zabezpečení pracovníků v hornictví dlouhodobě nezpůsobilých k dosavadní práci. Nové ustanovení § 313 zákoníku práce takový výslovný odkaz pod čarou neobsahuje, ale to nic nemění na podstatě věci.
Nové je však v § 313 zákoníku práce ustanovení odst. 2 o tom, že údaje o výši průměrného výdělku a o dalších skutečnostech rozhodných pro posouzení nároku na podporu v nezaměstnanosti je zaměstnavatel povinen uvést na žádost zaměstnance v odděleném potvrzení. To je z důvodu ochrany soukromí zaměstnance, neboť toto potvrzení také nemusí každý zaměstnanec vyžadovat, v praxi to vyžadují jen zaměstnanci, kteří ví, že se budou hlásit na úřadu práce a že budou žádat o podporu v nezaměstnanosti.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.