Digitální transformace práce

Zdroj: 

Inovativní, obohacující a kontroverzní pohled na to, jak různé aspekty trhu práce mohou být (a jsou) ovlivněny probíhajícím trendem digitalizace.

Hlavním cílem této knihy je prostřednictvím řady studií prozkoumat, zda a jak proces digitalizace/digitální transformace způsobuje (nebo může způsobit) autonomii různých pracovních funkcí a její dopad na vytváření (nebo brzdění) různých pracovních příležitostí na trhu práce. Tato kniha se také snaží osvětlit, kterým aktérům/skupinám digitalizace/digitální transformace nejvíce prospívá a které aktéry/skupiny ohrožuje.

Východiskem této knihy je zpráva OECD z roku 2016, která tvrdí, že dopad digitalizace na budoucnost práce je nejednoznačný, neboť na jedné straně se naznačuje, že technologické změny šetří práci, ale na druhé straně upozorňuje, že digitální technologie nevytvořily nová pracovní místa v takovém rozsahu, aby nahradily stará pracovní místa. Z jiné zprávy OECD z roku 2018 vyplývá, že digitalizace a automatizace jako takové nepředstavují v dohledné budoucnosti reálné riziko likvidace významného počtu pracovních míst, ačkoli úkoly by se z velké části výrazně změnily. To by mělo dopad na sociální zabezpečení, neboť většina jeho příjmů pochází ze zdanění, a to zejména ze zdanění práce (přímo či nepřímo). Z tohoto důvodu si tato kniha klade za cíl prozkoumat, jak budoucí technologický a společenský pokrok ovlivní podmínky práce.

Kniha se snaží poskytnout inovativní, obohacující a kontroverzní pohled na to, jak různé aspekty trhu práce mohou být (a jsou) ovlivněny probíhajícím trendem digitalizace způsobem, který není v dosavadní literatuře popsán. Chce uspokojit širší čtenářskou obec, od široké veřejnosti a studentů až po specializované odborníky a akademiky, kteří chtějí hlouběji porozumět možnému budoucímu vývoji trhu práce ve světle zrychlující se digitalizace/digitální transformace společnosti jako celku.

Kniha je rozdělena do 4 částí:

  • Praktické využití nových technologií,
  • Role digitálního sociálního státu,
  • Digitální narušení statu quo,
  • Závěry.

LARSSON, Anthony; TEIGLAND, Robin. The digital transformation of labor: automation, the gig economy and welfare. 1st ed. Abingdon: Routledge, 2020. 349 s. ISBN 978-1-03-208493-0.

Autor článku: 

Nabízíme Vám možnost BEZPLATNÉHO odběru e-mailového zpravodajství

Přehled příspěvků publikovaných na oborovém portálu BOZPinfo zasílaný každý pátek odpoledne

Provozovatel portálu

Výzkumný ústav bezpečnosti práce, v. v. i.
Jeruzalémská 1283/9
110 00 Praha 1

Sociální sítě VÚBP

facebook linkedin instagram buzzsprout X youtubepinterest

Kde nás najdete

X

Přihlášení

Zapomněli jste heslo?
zašleme vám nové na váš e-mail