Cíle a pricipy programu na zvyšování úrovně BOZP a zavedení systému řízení bezpečnosti BEZPEČNÝ PODNIK
Jednou z podmínek přijetí ČR za člena EU je nejen zahrnutí požadavků uváděných v legislativě EU do české legislativy, ale a to především jejich uplatnění v praxi. To se týká i oblasti bezpečnosti práce, kde ČR stojí před úkolem zavést prevenci ohrožení zdraví a životního prostředí pracovními riziky srovnatelnou s přístupy uplatňovanými v členských zemích EU.
Analýzy příčin pracovních úrazů a průmyslových havárií ukazují, že v 70 až 80 % jsou tyto nežádoucí události způsobeny selháním člověka, jeho nesprávnými pracovními postupy a návyky. Tyto příčiny může inspekce bezpečnosti práce ovlivnit jen nepřímo.
Protože jsou však příznakem nesprávné organizace práce a špatného vedení lidí, lze je pozitivně ovlivnit zavedením vhodného a efektivního způsobu řízení bezpečnosti práce v podnicích. To jsou důvody, které vedly MPSV a ČÚBP k vyhlášení programu BEZPEČNÝ PODNIK, který byl na základě zkušeností průmyslově vyspělých států i poznatků z podniků ČR připraven ve spolupráci s Výzkumným ústavem bezpečnosti práce.
Cílem programu BEZPEČNÝ PODNIK je:
Program BEZPEČNÝ PODNIK umožní podnikům a organizacím zavést funkční, transparentní, účinný a ekonomicky efektivní model řízení bezpečnosti odpovídající požadavkům směrnic EU např. 96/82/EHS o prevenci závažných havárií nebo 96/61/EHS o integrované prevenci a kontrole znečištění a z nich vycházející připravované legislativě České republiky. Program vychází z osvědčených přístupů a respektuje i zásady systému řízení kvality podle ČSN ISO 9000 a eko-managementu podle ISO 14000.
Program BEZPEČNÝ PODNIK je založen na
Program BEZPEČNÝ PODNIK napomáhá praktické realizaci následujících zásad:
Program je soustředěn na pět základních oblastí:
Strategie řízení musí obsahovat jasné stanovení požadovaných konkrétních cílů. Nezbytným předpokladem však je ztotožnění se vedoucího organizace a vrcholového vedení s deklarovanými cíli. Cíle musí být jasně identifikovány, musí být realistické, srozumitelné pro všechny a kontrolovatelné.
Organizace podniku musí umožňovat splnění stanovených cílů směřujících k efektivní činnosti, účelnému využívání lidského potenciálu i k minimalizaci ekonomických nákladů a ztrát. Sem patří vedle stanovení kompetencí a povinností jednotlivých pracovníků i odpovídající řešení pracovních podmínek a pracovního prostředí, výběr pracovníků, motivační systémy, zajištění vhodné komunikace apod.
Plánování musí vycházet z identifikace a hodnocení rizik a stanovených cílů. Důležitým požadavkem je vytvoření ukazatelů, parametrů a kritérií potřebných pro následné hodnocení účinnosti realizovaných opatření. Postup pro dosažení cílů musí být stanoven a plánován s ohledem na disponibilní zdroje. Práce musí být plánována způsobem, který vytváří jasné a přijatelné odpovědnosti a rozumné rozhodování. Jednotlivé činnosti pak musí být prováděny v souladu s přijatými postupy a jejich plnění musí být sledováno.
Sledování výkonu (monitorování) musí být zaměřeno na průběžné sledování dosažených výsledků. Monitorování vytváří informační vazbu nezbytnou pro efektivní řízení bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Dosahované výsledky musí být sledovány průběžně a musí být porovnány se stanovenými cíli. Musí být identifikovány odchylky, analyzovány příčiny chyb a odchylek a provedeny korekce. Zkušenosti musí být předávány a rozšiřovány.
Kontrola musí vytvářet zpětnou informační vazbu. Ta je důležitou činností z hlediska řízení podniku, protože poskytuje informace o tom, jak efektivně řízení probíhá a umožňuje rozhodování směřující ke zlepšení výkonů.
ČÚBP stanovil kritéria , jejichž splnění opravňuje podnik (organizaci) k užívání označení BEZPEČNÝ PODNIK. Splnění kritérií bude ověřováno orgány státního odborného dozoru nad bezpečností práce.
Program BEZPEČNÝ PODNIK je dobrovolný a záleží pouze na vedení podniku, zda se k tomuto programu přihlásí a bude respektovat a prosazovat zásady integrovaného řízení bezpečnosti (bezpečnostního managementu) a vytvoří si tak lepší pozici nejen při sjednávání průmyslového pojištění a bankovních úvěrů, ale i vzhledem ke konkurenci.
Podrobnější informace o programu, jeho zavádění a kontrole je možno získat ve Výzkumném ústavu bezpečnosti práce v Praze nebo na místně příslušných inspektorátech bezpečnosti práce.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.