Jsem montér, v pracovní smlouvě mám jako místo výkonu práce uvedeno "celé území ČR". Tomu bych rozuměl, protože při podpisu pracovní smlouvy zaměstnavatel nemůže vědět, kde budu pracovat. Ovšem vůbec nemám nárok na cestovní náhrady. Když jsem se na to ptal, bylo mi sděleno, že to je v pořádku, protože není sjednáno pravidelné pracoviště. Má zaměstnavatel pravdu?
Zaměstnavatel nemá pravdu. Ve výjimečných případech lze v pracovní smlouvě sjednat více míst výkonu práce - avšak pouze tehdy, pokud z povahy sjednané práce přímo vyplývá, že je nutno, aby ji zaměstnanec vykonával střídavě nebo postupně na různých místech, kde zaměstnavatel plní své úkoly a předpokládá, že zaměstnanec bude skutečně sjednanou práci v těchto místech vykonávat. Častá změna pracoviště u zaměstnanců vyplývá ze zvláštní povahy povolání - jedná se např. o druh práce montér.
Jestliže je jako místo výkonu práce sjednáno více míst, je třeba, aby pro účely poskytování cestovních náhrad bylo rovněž sjednáno pravidelné pracoviště. Sjednat ho lze v pracovní smlouvě (například takto: "Pro účely poskytování cestovních náhrad se jako pravidelné pracoviště sjednává Hradec Králové.") i mimo ni. Bohužel, pravidelné pracoviště v případech tohoto typu často nebylo sjednáno a zaměstnanec tak býval poškozen na svých právech, protože mu při pracovní cestě nenáležely cestovní náhrady. V § 34 odst. 2 nového zákoníku práce se proto stanoví, že v tomto případě je pravidelným pracovištěm obec, ve které nejčastěji začínají pracovní cesty zaměstnance.
Vzhledem k tomu, že pracovní cesty u vás zřejmě začínají v místě trvalého bydliště, pravidelným pracovištěm pro účely poskytování cestovních náhrad je trvalé bydliště. Pokud by začínaly v sídle zaměstnavatele, pravidelným pracovištěm pro účely poskytování cestovních náhrad by bylo sídlo zaměstnavatele. Nárok na cestovní náhrady vám samozřejmě vzniká, a proto je na zaměstnavateli požadujte.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.