Na zpracování materiálů o připravenosti jednotek sborů dobrovolných hasičů obcí k plnění úkolů ochrany obyvatelstva, které byly předkládány MV-generálnímu ředitelství HZS ČR ke schválení, se v roce 2007 podílela Ústřední odborná rada ochrany obyvatelstva.
I když za stanovení zásad a pravidel pro zpracování uvedených materiálů odpovídá HZS ČR, domnívám se, že jako největší občanské sdružení zabývající se problematikou požární ochrany, ale i ochrany obyvatelstva, nemůže SH ČMS zůstat stranou a čekat, že to někdo vyřeší za něho.
Stručně k některým zpracovaným materiálům a dalším skutečnostem:
Prvním je dokument „Zabezpečení úkolů ochrany obyvatelstva jednotkami požární ochrany“. Obsahuje právní normy, na základě kterých plní jednotky PO úkoly ochrany obyvatelstva a civilní ochrany, analýzu potřeb připravenosti jednotek PO plnit dané úkoly, jako je například pomoc zásahovým jednotkám PO, provádění základních činností v ochraně obyvatelstva, poskytování odborné pomoci dobrovolníkům z řad občanů a u předurčených jednotek PO plnění specifických činností, jako je např. zajištění nouzového přežití obyvatelstva. Dále obsahuje zásady pro zřizování a nasazení jednotek PO k plnění úkolů ochrany obyvatelstva, a to zvláště pro obce a pro činnost mimo území svého zřizovatele. V dokumentu je uveden postup HZS kraje při organizování jednotek PO k plnění uvedených úkolů a základní rozdělení jednotek SDH obcí na jednotky plnící základní úkoly ochrany obyvatelstva a na předurčené jednotky. V samostatném článku jsou základní úkoly v ochraně obyvatelstva blíže specifikovány.
Odborná příprava velitelů
Řešena byla také oblast základní odborné přípravy velitelů jednotek PO a velitelů družstev v oblasti ochrany obyvatelstva, která se uskuteční v roce 2008 v Ústředních hasičských školách SH ČMS (Jánské Koupele a Bílé Poličany) nebo u HZS krajů formou specializačních kurzů podle schválených učebních osnov v rozsahu 16 hodin. Příprava instruktorů z HZS krajů a škol SH ČMS se uskutečnila ve dnech 21. až 22. února 2008 v Institutu ochrany obyvatelstva Lázně Bohdaneč.
Dokument „Zabezpečení úkolů ochrany obyvatelstva jednotkami požární ochrany“, učební osnovy specializačního kurzu, včetně testů, a CD z instrukčně-metodického zaměstnání lektorů, které obsahuje všechny prezentace k učebním osnovám, jsou pro zájemce k dispozici na MV-generálním ředitelství HZS ČR v počtu 20 kusů. V elektronické podobě je můžete získat na ústředí SH ČMS.
Aby se dořešil i problém financování, jsou vydány „Zásady přidělování účelově určených prostředků ze státního rozpočtu na výdaje jednotek SDH obcí“ z února 2008, které mimo jiné obsahují i poskytování dotací k pokrytí výdajů na odbornou přípravu velitelů, včetně kurzů pro členy jednotek SDH obcí předurčené v oblasti ochrany obyvatelstva.
V nejbližším období se bude rada zabývat návrhem „Metodiky zřizování jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí“, kterou vydá MV-generální ředitelství HZS ČR pro obce v roce 2008 a která bude rovněž zahrnovat úkoly ochrany obyvatelstva.
Rada se bude podílet také na dopracování Pokynu generálního ředitele HZS ČR (ve 3. čtvrtletí 2008) ke stanovení předurčenosti jednotek PO pro plnění úkolů ochrany obyvatelstva a zabezpečení odborné přípravy.
Jednotky PO plnící „předurčené úkoly“ ochrany obyvatelstva
Tyto jednotky by měly zajišťovat plnění speciálních úkolů na úseku ochrany obyvatelstva v obci vyvolaných specifickými riziky (povodňový plán, havarijní plán) i mimo území svého zřizovatele.
Jde především o vybrané jednotky PO kategorie JPO V o početním stavu 1+5 nebo jednotky PO se zvýšeným počtem členů. Seznam předurčených jednotek PO ke speciálním úkolům v oblasti ochrany obyvatelstva bude po schválení ředitelem HZS kraje vydán v plošném pokrytí kraje jednotkami PO a následně bude upraven poplachový plán IZS kraje. Jednotky budou vybaveny speciálním dopravním prostředkem charakteru mikrobusu s přívěsem (připravuje se technická specifikace), a dalším technickým vybavením potřebným k plnění předurčené činnosti. Počítá se s tím, že uvedený speciální dopravní prostředek může být využíván i pro přepravu osob mimo mimořádné události např. na soutěže. Jednotka plní úkoly i technickými prostředky, které jim k plnění úkolů ochrany obyvatelstva zapůjčí HZS kraje nebo jiná organizace. Odborná příprava bude probíhat tak, že předurčené jednotky PO se zúčastní odborné přípravy se závěrečným cvičením, kterou bude organizovat HZS kraje ve spolupráci s obcemi a příslušným krajem.
Preventivně výchovná činnost
V oblasti preventivně výchovné činnosti se snažíme úzce spolupracovat s Ústřední odbornou radou (ÚOR) prevence. Konkrétním výsledkem činnosti ÚOR OO v této oblasti bylo vydání příručky pro starosty obcí a referenty prevence SH ČMS s názvem „Řešení mimořádných událostí a krizových situací“ v roce 2006. Příručka byla distribuována začátkem roku 2007. Z celkového počtu 20 000 výtisků bylo předáno obcím přibližně 8000 kusů a SH ČMS 9000 kusů, z toho pro ÚHŠ Jánské Koupele 1000 kusů.
Tato příručka by měla přispět nejen k rozšíření znalostí starostů či preventistů v problematice řešení ochrany obyvatelstva, mimořádných událostí a krizových situací, ale také přispět k vytvoření podmínek ještě užší spolupráce obcí a dobrovolných hasičů.
Chceme, aby se příručka stala základem pro přípravu preventistů k získání odborné způsobilosti Preventista II. a III. stupně. Proto společně s preventisty řešíme návrh Metodického pokynu SH ČMS k přípravě odbornosti SH ČMS v oblasti požární prevence, rozšířené o základy znalostí z oblasti ochrany obyvatelstva. Připravujeme testy, učební osnovy a texty tak, aby mohla být zajištěna kvalitní příprava.
Všechny uvedené změny by měly pomoci zejména v obcích. Nedomnívám se, že se to stane ihned po zavedení nového přístupu k obsahu přípravy velitelů a členů jednotek nebo po zahájení přípravy preventistů. Každá změna vyžaduje určitý čas k tomu, aby byla správně pochopena. Věříme, že hlavně starostové obcí nebudou ve změně vidět překážku, ale naopak hmatatelnou a konkrétní podporu pro naplnění své nezastupitelné funkce při řešení každodenních problémů i mimořádných událostí v obci a při pomoci postiženým spoluobčanům. A k tomu může výrazně přispět i SH ČMS.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.