Pravidelně každý rok realizujeme školení 1. pomoci při úrazu elektrickým proudem pro naše zaměstnance (zaměstnanci ve styku s el. proudem a zastoupení alespoň 1 pracovníka na směně, který poskytne 1. pomoc). Chtěla bych se zeptat, zda je nutné toto školení provádět každoročně odborným lékařem, popřípadě v jakém předpisu je to stanoveno?
To Vám dnes přesně již nikdo neřekne a také žádný obecně závazný právní předpis to nebude ani v budoucnu stanovit. Jak známo, každý zaměstnavatel musí provádět prevenci rizik a v rámci této prevence si musí vyhodnotit všechna (ale úplně všechna) možná rizika poškození zdraví, s kterými mohou jeho zaměstnanci na pracovišti přijít do styku. Nejen tedy rizika úrazů vzniklých např. při přenášení břemen, při manipulaci s materiálem, ale i samozřejmě při úrazu elektrickým proudem. Podle ustanovení § 102 zákoníku práce musí zaměstnavatel provádět tzv. optimalizaci rizik. Proces, jehož cílem je optimalizace rizika se nazývá hodnocení a řízení rizik. První část procesu, která se zabývá identifikací, hodnocením a srovnáním rizik, přináší podklady potřebné pro druhou část procesu, ve které jsou přijímána opatření pro jejich snížení na minimální míru. A právě do této fáze prevence rizik zapadá školení zaměstnanců.
Dnes podle nového zákoníku práce je pouze stanoveno, že školení musí zaměstnavatel zajistit vždy při nástupu zaměstnance do práce a dále
To je však minimální ustanovení, minimum povinností zaměstnavatele. Jinak se zaměstnavateli meze nekladou, jak si rozhodne, jak bude a jak často bude provádět školení. Když se zaměstnavatel např. rozhodne, že u něj pracuje hodně brigádníků (tedy zaměstnanců na pracovní poměr na bodu určitou) a že je bude školit každé čtvrtletí, tak je to zase jen jeho odpovědnost. On je totiž plně odpovědný za bezpečnost a ochranu zdraví při práci. A když se stane nějaký úraz, pak orgán inspekce práce se asi bude ptát, kdy a jak byl dotyčný zaměstnanec proškolen.
Školení zaměstnanců má také dalekosáhlé důsledky pro odškodnění pracovních úrazů. Pouze v případě, kdy zaměstnavatel prokáže, že zaměstnanec byl řádně proškolen, může se pak úspěšně deliberovat, tedy vyvinit (aspoň třeba částečně) ze své odpovědnosti za úraz zaměstnance. Pokud se týká otázky, kdo má zaměstnance školit, tak to také zaměstnavateli nikdo nebude určovat, v podstatě záleží na tom, kolik chce zaměstnavatel do školení zaměstnanců investovat. Jestli je třeba, aby Vaše zaměstnance školil pravidelně každý rok lékař závodní preventivní péče, to Vám také tzv. „od zeleného stolu“ nemohu říci. Neznám totiž Vaše pracoviště, neznám rizika, s kterými přicházejí zaměstnanci do styku apod. Jiná jsou totiž rizika úrazu elektrickým proudem např. v kancelářích, jiná jsou ve výrobní hale. To vše byste mi měli rozhodnout s Vaší odborně způsobilou osobu v prevenci rizik. Podle ustanovení § 9 a 10 zákona č. 309/2006 Sb., kterým se upravují další požadavky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci v pracovněprávních vztazích a o zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví při činnosti nebo poskytování služeb mimo pracovněprávní vztahy (zákon o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci) v podstatě musí mít každý zaměstnavatel osobu odborně způsobilou v prevenci rizik. Platí zásada, že zaměstnává-li zaměstnavatel
Odborně způsobilý zaměstnanec nemusí být výhradně zaměstnanec v pracovním poměru u zaměstnavatele, může to být i odborná firma zabývající se bezpečností a ochranou zdraví při práci, ale prevenci rizik Vám musí udělat konkrétní odborně způsobilá osoba v prevenci rizik. V zemích Evropských společenství znají tzv. služby bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, které u zaměstnavatele dohlíží na bezpečnost a ochranu zdraví při práci a sestávají v podstatě z osoby odborně způsobilé k prevenci rizik, z lékaře závodní preventivní péče a ze zástupců zaměstnanců (u nás odbory nebo zástupce zaměstnanců pro oblast bezpečnosti a ochrany zdraví při práci). To je takový trojúhelník, který pomáhá zaměstnavateli zajišťovat bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
Jestli máte zajišťovat školení zaměstnanců odborným lékařem, tak to také přesně nemohu říci, protože neznám rizika úrazů u Vás, domnívám se, že by měl postačit k tomu účelu Váš lékař závodní preventivní péče. Jak jsme uvedla výše, i rizika úrazu elektrickým proudem mohou být rozmanitá. My jsme doufali, že spolu s novým zákoníkem práce nabude účinnosti zákon o péči o zdravotní péči, který měl institucionalizovat pracovnělékařskou péči, vymezit poslání lékařů v prevenci rizik a stanovit řadu potřebných věcí jako např. jak často mají být pravidelné prohlídky apod. Tento zákon však přijat nebyl, ba naopak teď schvaluje Parlament ČR tzv. technickou novelu zákoníku práce, která se v pojmech navrací k lékaři závodní preventivní péče, protože není jasno, kdy se bude zákon o zdravotní péči přijímat. Proto se musíte pohybovat v rámci platných předpisů a řadu zásadních věcí si rozhodnout sami. O tom to dnes je, odpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví při práci je odpovědnost zaměstnavatele a jen na něm záleží, jaká si přijme opatření.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Musí vyhodnotit úplně všechna možná rizika poškození zdraví
Četnost školení zaměstnanců a vedoucích zaměstnanců - úvaha
Re: Četnost školení zaměstnanců a vedoucích zaměstnanců - úvaha
Hodnocení všech rizik
Prosím o informaci...
Re: Prosím o informaci...
Re: Prosím o informaci...
Re: Prosím o informaci...
Počet zaměstnanců a osoba odborně způsobilá