Jak řešit situaci firmy která je na českém území 100% vlastněná německou mateřskou firmou a do které dojíždějí každý den různí pracovníci s následujícími činnostmi: administrativní - kontrola plánu, kvality a specializovaní pracvníci - opravy, kalibrace?
Podnikající právnická osoba se musí při svém podnikání řídit legislativou ČR. Kdo firmu vlastní není rozhodující. Firma a její zaměstnanci jsou povinni dodržovat předpisy bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci, které jsou součástí např. Zákoníku práce č. 65/1965 Sb., zákona o péči o zdraví lidu č. 20/1966 Sb., zákona 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví, zákona č. 133/1985 Sb., o požární ochraně, vyhlášky č. 50/1978 Sb., o odborné způsobilosti v elektrotechnice a další.
Z Vašeho dotazu nevyplývá zda se na provádění specializovaných činností nevztahuje zákon č. 505/1990 Sb., o metrologii, případně vyhláška č. 262/2000 Sb., kterou se zajišťuje jednotnost a správnost měřidel a měření a vyhlášky č. 345/2002 Sb., kterou se stanoví měřidla k povinnému ověřování a měřidla podléhající schválení typu.
Školení a zkoušky bezpečnosti a ochrany zdraví při práci:
• Vstupní školení při nástupu
• Školení na pracovišti -tato dvě školení mohou být sloučena
• Pravidelné seznamování zaměstnanců s předpisy a zásadami BOZP
• Školení vedoucích zaměstnanců vyššího rozsahu
• Školení vybraných zaměstnanců, která jsou vyžadována zvláštními právními předpisy, např. elektrikáři, svářeči, vazači, práce ve výškách a další.
Školení nových pracovních postupů vždy před jejich zavedením pro dotčené zaměstnance s důrazem na možná rizika bezpečnosti práce a ochrany zdraví.
Jan Pospíšil
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.