Zařizuji zámečnickou dílnu, kde se opravují a zkoušejí hydraulické agregáty při tlaku až 400 barů. Chtěl bych se zeptat, zda je na tomto pracovišti možná přítomnost dalších osob bez příslušného školení? Jedná se o elektrikáře, kteří by zde vykonávali opravy a testování el. motorů.
Z Vašeho dotazu mi nevyplývá přesně, o čí zaměstnance by se mělo jednat, domnívám se však, že se bude jednat o cizí zaměstnance (příp. OSVČ, tedy osoby samostatně výdělečně činné). V tom případě je třeba, abyste se řídil ustanovením § 101 odst. 3 zákoníku práce – cituji „Plní-li na jednom pracovišti úkoly zaměstnanci dvou a více zaměstnavatelů, jsou zaměstnavatelé povinni vzájemně se písemně informovat o rizicích a přijatých opatřeních k ochraně před jejich působením, která se týkají výkonu práce a pracoviště, a spolupracovat při zajišťování bezpečnosti a ochrany zdraví při práci pro všechny zaměstnance na pracovišti. Na základě písemné dohody zúčastněných zaměstnavatelů touto dohodou pověřený zaměstnavatel koordinuje provádění opatření k ochraně bezpečnosti a zdraví zaměstnanců a postupy k jejich zajištění.“
Z toho tedy vyplývá, že byste měl se zaměstnavatelem těchto cizích zaměstnanců podepsat písemnou dohodu, v které určíte Vašeho zaměstnance, na kterého se mohou „cizí“ zaměstnanci obracet a v té dohodě ho upozornit na možná rizika Vašeho pracoviště. I když zákon výslovně nestanoví, že se musí stejný postup uplatňovat vůči každé OSVČ (stanoví pouze, že se tak postupuje, když na pracovišti působí zaměstnanci dvou a více zaměstnavatelů), která bude na Vašem pracovišti něco opravovat, doporučuji abyste i každé OSVČ dali podepsat určité poučení, protože – jak vyplývá z Vašeho dotazu – je Vaše pracoviště rizikové. Povinnost školit zaměstnance je uvedena v ustanovení § 103 odst. 2 a 3 zákoníku práce mezi povinnostmi zaměstnavatele na úseku BOZP. Povinnost školení je tedy výslovně povinnost zaměstnavatele ke svým zaměstnancům.
U větších zaměstnavatelů, s více než 26 zaměstnanci zajišťují v praxi tuto koordinaci BOZP osoby odborně způsobilé v prevenci rizik. Podle ustanovení § 9 zákona č. 309/2006 Sb., o zajištění dalších podmínek bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, ve znění pozdějších předpisů platí totiž, že pokud zaměstnavatel zaměstnává méně něž 25 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám, má-li k tomu potřebné znalosti, pokud však zaměstnává 26 až 500 zaměstnanců, může zajišťovat úkoly v prevenci rizik sám jen, je-li k tomu odborně způsobilý, nebo jednou nebo více odborně způsobilými osobami.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
Doplnění včerejšího příspěvku