Úřední věstník Evropské unie - č. C 109/10 9.5.2006
1
Stanovisko Evropské centrální banky ze dne 26. dubna 2006 k návrhu směrnice o platebních službách na vnitřním trhu (ECB/2006/21).
anotace: Navrhovaná směrnice je vítanou iniciativou, neboť vytváří ucelený právní rámec pro platební služby v EU. Různorodost vnitrostátních právních předpisů, které se v současné době na oblast plateb vztahují, komplikuje realizaci jednotného prostoru plateb v eurech (Single Euro Payments Area – SEPA). Harmonizace vnitrostátní právní úpravy v oblasti plateb proto bankovnímu sektoru napomůže v jeho úsilí o vytvoření SEPA. Zavedení pojmu „platební instituce“ by navíc mělo vést k harmonizaci pravidel týkajících se přístupu na trh platebních služeb.
klíčová slova: trh vnitřní - styk platební - platby - předpisy právní - EU - bankovnictví
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 109/3 9.5.2006
2
Informační procedura – Technické předpisy.
anotace: Dokument obsahuje seznam oznámení o návrzích národních technických předpisů, které obdržela Komise. Součástí je i soupis národních institucí zodpovědných za správu směrnice 98/34/ES o postupu při poskytování informací v oblasti norem a technických předpisů a pravidel pro služby informační společnosti.
klíčová slova: předpisy technické - normy
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/1 9.5.2006
3
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Cestovní ruch a kultura : dvě síly pro růst.
anotace: Mezi oblasti cestovního ruchu s největší mírou růstu patří cestovní ruch spojený s kulturou, tedy s uměním a krajinou, s městy s uměleckým dědictvím a s územími vyznačujícími se obzvláště vysokou koncentrací historických památek a místních tradic. Cílem tohoto stanoviska není zabývat se tématy spojenými s kulturou v celé její šíři, ale zhodnotit dopad, který mohou mít kulturní aspekty na cestovní ruch.
klíčová slova: ruch cestovní - kultura - aspekty kulturní - EU
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/14 9.5.2006
4
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k návrhu rozhodnutí Evropského parlamentu a Rady o financování evropské normalizace.
anotace: Výbor vítá návrh Komise poskytnout jednoznačný, jasný a transparentní právní rámec pro financování evropské normalizace vzhledem k významu, který má normativní systém pro správné fungování vnitřního trhu, konkurenceschopnost evropského průmyslu a se zřetelem k roli, kterou hrají evropské technické normy při podpoře právních předpisů a politik Společenství. Výbor zdůrazňuje, že evropská normalizace je zásadní pro fungování a upevnění vnitřního trhu v oblasti zdraví, bezpečnosti, ochrany životního prostředí a spotřebitelů či zajištění interoperability v mnoha odvětvích, zejména v dopravě a telekomunikacích. Mimoto evropská normalizace umožňuje zlepšit konkurenceschopnost firem, a to zejména tím, že usnadňuje volný pohyb výrobků a služeb na vnitřním i celosvětovém trhu.
klíčová slova: normalizace - financování - trh vnitřní - trh mezinárodní
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/19 9.5.2006
5
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k Zelené knize o zlepšení rámce EU pro investiční fondy.
anotace: Trhy a finanční instituce vykonávají uvnitř společnosti velmi důležitý úkol, totiž dát při dodržování pravidel hry založených na kritériích alokační účinnosti a racionálnosti do poměru jednotky s finančním „deficitem“ s jednotkami s „ přebytkem“. Podle názoru EHSV je velmi důležité, i když jsou s tím spojeny obtíže, vyřešit problém sbližování daňových systémů v zájmu zvýšení tendence růstu SKIPCP (subjekty kolektivního investování do převoditelných cenných papírů). Dokument obsahuje odpovědi na vznesené dotazy, týkající se těchto iniciativ.
klíčová slova: fondy investiční - investice - trh finanční
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/26 9.5.2006
6
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke sdělení Komise Radě, Evropskému parlamentu, Evropskému hospodářskému a sociálnímu výboru a Výboru regionů – Přístupnost elektronických technologií (eAccessibility).
anotace: Členské státy EU usilují stále více společně i samostatně o řešení digitální propasti a podporu eInclusion (začleňování občanů do informační společnosti) a eAccessibility (přístupnost elektronických technologií) prostřednictvím právních i dobrovolných opatření. Sdělení Komise k tématu eAccessibility představuje hlavní priority, které je třeba zvážit a řešit, aby se tak zabránilo roztříštění trhu, a spíše se posílila větší konvergence a ekonomický růst v tomto sektoru. Hlavním cílem sdělení je prosazovat důslednější přístup k iniciativám eAccessibility v členských státech a ze strany odvětví. Toto sdělení podrobně popisuje jak přínosy nové technologie pro osoby se zdravotním postižením, tak problémy a nové překážky, které v důsledku rozvoje nových technologií vznikají.
klíčová slova: společnost informační - technologie informační - technologie komunikační - dostupnost - osoby hendikepované
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/33 9.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/34 9.5.2006
8
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru na téma Sociální rozměr kultury.
anotace: Cílem tohoto doplňujícího stanoviska je poukázat na některé souvislosti a provozní nástroje odpovídající stanovisku "sociální rozměr kultury“, které přijal EHSV dne 31. března 2004. Pokusí se upřesnit koncept „sociálního rozměru kultury“ na základě tří klíčových slov, která jsou našemu Výboru známá a na kterých prohlubuje svou průběžnou analýzu. Těmito třemi klíčovými slovy jsou „znalostní společnost“, „globalizace ekonomiky“ a „občanská společnost“.
klíčová slova: kultura - společnost znalostní - ekonomika - globalizace - společnost občanská - politika sociální
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/39 9.5.2006
9
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke JEREMIE (Joint Resources for Micro to Medium Enterprises).
anotace: Evropský hospodářský a sociální výbor se zájmem přijímá dokument Komise, ve kterém je představen program Joint Resources for Micro to Medium Enterprises – Společné evropské zdroje pro malé a střední podniky (JEREMIE). Tento program je určen k usnadnění přístupu mikro, malých a středních podniků k úvěru. Proces posílení menších podniků představuje základní článek Lisabonské strategie, protože je spojen s inovacemi, vytváří stabilní zaměstnanost a přispívá k neustálé odborné přípravě pracovní síly. Iniciativa JEREMIE spadá do rámce strategických obecných zásad Společenství pro politiku soudržnosti pro podporu růstu a zaměstnanosti.
klíčová slova: podniky malé - podnikání - podpora - programy - zaměstnanost
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/46 9.5.2006
10
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k předloze nařízení Komise (ES, Euratom), kterým se mění nařízení Komise (ES, Euratom) č. 2342/2002 o prováděcích pravidlech k nařízení Rady (ES, Euratom) č. 1605/2002, kterým se stanoví finanční nařízení o souhrnném rozpočtu Evropských společenství.
anotace: EHSV je spokojen s obsáhlou a podrobnou prací Komise na zjednodušení správních postupů. Upozorňuje však na určitý nesoulad mezi formulací uvedenou na začátku důvodové zprávy a konkrétním dosahem četných ustanovení. Mnoho změn „technické povahy“, které se týkají vztahů s podniky a občany mají význam a dopad „politického“ charakteru: vyšší transparentnost, zjednodušení postupů, rychlejší odpovědi a větší důvěra vložená do sociálních partnerů jsou známkami vývoje „vlády“ veřejné správy, se kterou není možné nebýt spokojen. Předložený dokument stanovuje prováděcí pravidla k platnému finančnímu nařízení č. 1605/2002, ale v zájmu zkrácení prováděcích lhůt přihlíží také k různým změnám technické povahy, které zavádí nový návrh nařízení rady o finančním nařízení, který se právě přijímá.
klíčová slova: financování - nařízení - podniky - rozpočty - finance veřejné
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/49 9.5.2006
11
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Obnovitelné suroviny – perspektivy rozvoje využívání látek a energie.
anotace: V důsledku znovuoživení Lisabonské strategie jsou kritéria udržitelnosti zakotvena v primárních cílech politiky EU. Podle názoru EHSV může toto stanovisko z vlastní iniciativy k tématu obnovitelných surovin v důležitých styčných bodech poskytnout podněty: udržitelná surovinová základna nezatěžující životní prostředí s pracovními místy v regionech Evropy; Evropa jako dynamický hospodářský prostor založený na znalostech s technologiemi orientovanými na budoucnost a stále rostoucími globálními potřebami; zvyšující se požadavky z hlediska bezpečnostní a rozvojové politiky až po udržitelná řešení; zajištění surovin a diverzifikace surovin v Evropě; nové využití surovin jako strategie ochrany klimatu za současného zajištění biologické diverzity. Toto stanovisko z vlastní iniciativy má v této věci stanovit důležité ukazatele z hlediska evropské občanské společnosti.
klíčová slova: suroviny - rozvoj trvale udržitelný - energie - politika hospodářská - EU -
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/60 9.5.2006
12
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Dřevo jako zdroj energie v rozšiřující se Evropě.
anotace: Evropský hospodářský a sociální výbor (EHSV) zastává názor, že používání dřeva jako paliva je z velké části otázkou využití nepoužívaného potenciálu obnovitelné energie v Evropě a snížení emisí skleníkového plynu oxidu uhličitého, což přispívá k působení proti klimatickým změnám. Je také důležité mít na paměti úlohu lesů při zajišťování veřejného zájmu (ochranná funkce a biodiverzita). EHSV rovněž zastává názor, že větší využívání dřevěných paliv vyžaduje dlouhodobou strategii opírající se o odstranění nařízení, která jeho širšímu používání brání a omezují ho. Rovné podmínky pro využívání energie dřeva musí být vytvořeny odstraněním daňových opatření a režimů podpory, které zvýhodňují fosilní paliva. Stanovisko se vedle obecných skutečností věnuje skleníkových plynům a používání dřeva jako náhrady a zmiňuje důvody pro podporu dřevěných paliv.
klíčová slova: dřevo - paliva - plyny skleníkové - energie - EU - politika
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/68 9.5.2006
13
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Vztahy mezi EU a Čínou : úloha občanské společnosti.
anotace: Toto průzkumné stanovisko vzniklo na žádost předsednictví Spojeného království, neboť rozvoj strategického partnerství s Čínou představuje jednu z priorit britského předsednictví. EU je založena na hodnotách společných všem jejím členským státům a tyto hodnoty stvrzuje a prosazuje ve svých vztazích se zbytkem světa. Mezi tyto hodnoty patří úcta k lidské důstojnosti, svobodě, demokracii, rovnosti, právnímu státu a lidským právům. Na základě těchto hodnot usiluje EU o budování partnerství s třetími zeměmi a mezinárodními, regionálními či celosvětovými organizacemi, které s ní sdílejí zásady všeobecnosti a jednotnosti lidských práv a základních svobod. Cílem tohoto stanoviska je přezkoumání povahy, funkce a pracovního rámce, v němž fungují čínské organizace občanské společnosti, a formulování doporučení směřujících k tomu, aby evropská a čínská občanská společnost mohly zlepšovat vztahy mezi EU a Čínou.
klíčová slova: společnost občanská - principy - práva - Čína - EU
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/75 9.5.2006
14
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Prevence kriminality mladistvých : způsoby řešení kriminality mladistvých a úloha systému spravedlnosti mladistvých v Evropské unii.
anotace: Kriminalita mladistvých je v současné době aspektem kriminality, jenž působí rostoucí znepokojení v evropské společnosti. EHSV se domnívá, že zformování společné strategie pro boj s kriminalitou mladistvých by mělo být součástí cílů Evropské unie. Ačkoli již existuje řada projektů a evropských politik, jež mohou mít nepřímý vliv na prevenci kriminality mladistvých (evropská strategie zaměstnanosti přijatá Evropskou radou v Lucemburku v listopadu 1997, evropská sociální agenda přijatá Evropskou radou v Nice v prosinci 2000, Evropský pakt mládeže a podpora aktivního občanství přijaté Evropskou radou v Bruselu v březnu 2005 atd.), a rovněž mnoho dohod a usnesení souvisejících s mládeží, které také podporují normální proces integrace této části populace do společnosti, existuje stále nedostatek nástrojů a opatření zaměřených výhradně na kriminalitu mladistvých. Stanovisko se věnuje příčinám kriminality mladistvých, omezení tradičních systémů spravedlnosti mladistvých, novým trendům v oblasti spravedlnosti mladistvých, současné úpravě v EU a přínosům evropského referenčního rámce pro spravedlnost mladistvých. V závěru jsou předloženy návrhy týkající se evropské politiky spravedlnosti mladistvých.
klíčová slova: mladiství - kriminalita - příčiny - prevence - integrace
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/8 9.5.2006
15
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru ke Zprávě o politice hospodářské soutěže za rok 2004.
anotace: Zpráva zdůrazňuje souvislost mezi politikou hospodářské soutěže na straně jedné a revidovanou Lisabonskou strategií, tj. konkurenceschopností, růstem, zaměstnanost a udržitelným rozvojem, na straně druhé. Komise by proto ráda zaměřila svoji činnost na odvětví klíčová pro vnitřní trh a lisabonskou agendu, a to položením důrazu na odstraňování odvětvích i v některých jiných regulovaných odvětvích, zejména v telekomunikacích, poštovních službách, energetice a dopravě.
klíčová slova: politika hospodářská - soutěž hospodářská - EU
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/83 9.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. C 110/89 9.5.2006
17
Stanovisko Evropského hospodářského a sociálního výboru k tématu Domácí násilí na ženách.
anotace: Domácí násilí mužů na ženách, ať už fyzické nebo psychické, je jedno z nejzávažnějších porušení lidských práv: rovného postavení mužů a žen („gender equality“) práva na život a fyzickou a psychickou nedotknutelnost. Vzhledem k tomu, že násilí má příčiny v nestejném rozdělení moci mezi muži a ženami, které je stále ještě pro naši společnost charakteristické, týká se žen ze všech vrstev společnosti. v rámci Komise předán do gesce tohoto generálního ředitelství. Proto jeden z nejdůležitějších úkolů evropské politiky opírající se o dodržování základních lidských práv spočívá v zamezování těchto násilných činů a ve vytvoření účinných postupů výchovy, prevence, trestního stíhání a podpory.
klíčová slova: násilí domácí - muži - ženy - práva lidská
|
Úřední věstník Evropské unie - č. C 113/17 13.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. C 123/10 24.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. C 126E/16 30.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. C 126E/33 30.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. C 127/4 31.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 117/1 2.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 117/2 2.5.2006
24
Protokol č. 3 o definici pojmu „původní produkty“ a o metodách správní spolupráce.
anotace: Tento protokol definuje pojem "původní produkt" a stanovuje metody správní spolupráce. Dále jsou zde definovány územní požadavky, otázka cel (jejich navrácení a osvobození od cel) nebo prokazování původu produktů. Součástí protokolu jsou i přílohy se seznamem zpracování nebo opracování, která musí být provedena na nepůvodních materiálech,aby zpracovaný produkt mohl získat status původu, se vzory průvodního osvědčení a text prohlášení na faktuře.
klíčová slova: produkty - definice - zboží - cla - materiály - požadavky
|
Úřední věstník Evropské unie - č. L 121/30 6.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 121/36 6.5.2006
26
Nařízení Komise (ES) č. 699/2006 ze dne 5. května 2006, kterým se mění příloha I nařízení Rady (EHS) č. 2092/91, pokud jde o podmínky přístupu drůbeže do venkovních výběhů.
anotace: Vzhledem k současným obavám ohledně šíření influenzy ptáků je nezbytné zohlednit preventivní opatření, která mohou vyžadovat, aby byla drůbež držena v uzavřeném prostoru. V případech, kdy omezení, která zahrnují i veterinární omezení, jež byla přijata na základě práva Společenství k ochraně veřejného zdraví a zdraví zvířat, zabraňují přístupu drůbeže do venkovních výběhů nebo na pastviny, je v zájmu koherence a jasnosti a za účelem zajištění kontinuity ekologického chovu drůbeže také nezbytné, aby bylo producentům umožněno chovat svou drůbež v uzavřených prostorách, aniž by došlo ke ztrátě jejího ekologického statusu.
klíčová slova: drůbež - ptáci - epidemie - opatření
|
Úřední věstník Evropské unie - č. L 121/38 6.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 125/38 12.5.2006
28
Doporučení Komise ze dne 8. května 2006 o podpoře využívání pobřežní elektrické energie loděmi v kotvištích přístavů Společenství.
anotace: Členské státy by měly zvážit zavedení pobřežní elektřiny tak, aby ji mohly používat lodě v kotvištích přístavů, zvláště v těch přístavech, kde jsou překračovány mezní hodnoty pro kvalitu ovzduší nebo v jejichž souvislosti veřejnost vyjádřila obavy týkající se vysoké hladiny hluku, a zejména v kotvištích nacházejících se v blízkosti obytných oblastí. Členské státy by měly věnovat pozornost odborným stanoviskům, která jsou uvedena v příloze a zabývají se používáním pobřežní elektřiny ke snížení emisí pro různé typy lodí, tras a přístavů a jeho výhodami z ekonomického i praktického hlediska.
klíčová slova: energie elektrická - elektřina - lodi - přístavy - emise
|
Úřední věstník Evropské unie - č. L 125/43 12.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 129/10 17.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 130/27 18.5.2006
31
Směrnice Komise 2006/45/ES ze dne 16. května 2006, kterou se mění směrnice Rady 91/414/EHS týkající se specifikace účinné látky propoxykarbazonu.
anotace: Při podávání žádosti o zahrnutí propoxykarbazonu do seznamu předložil jeho výrobce Bayer CropScience specifikaci zakládající se na malovýrobě. Pro velkovýrobu chce nyní uvedená společnost specifikaci upravit, pokud jde o čistotu. Společnost předložila údaje, které ukazují, že upravená specifikace splňuje požadavky pro zařazení do seznamu. Německo vyhodnotilo informace a údaje předložené společností. V červenci 2005 informovalo Komisi o tom, že dospělo k názoru, že upravená specifikace nezpůsobí žádná další rizika kromě těch, která již byla zohledněna v záznamu týkajícím se propoxykarbazonu v příloze I směrnice 91/414/EHS a ve zprávě Komise o přezkoumání uvedené látky.
klíčová slova: herbicidy - látky
|
Úřední věstník Evropské unie - č. L 130/29 18.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 130/37 18.5.2006
33
Rozhodnutí č. 205 ze dne 17. října 2005 o obsahu pojmu „částečná nezaměstnanost“ vzhledem k přeshraničním pracovníkům.
anotace: Soudní dvůr Evropských společenství rozhodl, že kritéria sloužící ke stanovení toho, zda přeshraniční zaměstnaná osoba má být považována za částečně nezaměstnanou osobu nebo za osobu nezaměstnanou ve smyslu čl. 71 odst. 1 písm. a) uvedeného nařízení, musejí být kritéria Společenství uplatňována jednotným způsobem. Toto posouzení nemůže být založeno na kritériích vnitrostátního práva. Jelikož praxe vnitrostátních institucí sociálního zabezpečení v jednotlivých členských státech odráží rozdíly ve výkladu, co se týká stanovení druhu nezaměstnanosti, je důležité upřesnit rozsah působnosti uvedeného článku s ohledem na přijetí jednotných a vyvážených kritérií, pro účely jeho používání výše uvedenými institucemi.
klíčová slova: nezaměstnanost - pracovníci - vztahy pracovněprávní
|
Úřední věstník Evropské unie - č. L 130/39 18.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 135/11 23.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 135/12 23.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 136/3 24.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 136/9 24.5.2006
Úřední věstník Evropské unie - č. L 140/33 29.5.2006