Zabývám se prodejem medového vína na mobilních dřevěných montovaných stáncích. Při prodeji potravin používám PB vařič na ohřev vína. Občas na dohodu o provedení práce zaměstnávám brigádníky z řad studentů. Podle jakých předpisů mám brigádníky proškolit ohledně BOZP?
Toto je spíš než problematika BOZP problematika požární ochrany. Předně platí, že každý spotřebič musí mít dnes návod dodaný výrobce a certifikát shody podle zákona č. 22/1997 Sb., o technických požadavcích na výrobky. Návod dodaný výrobcem by tedy měl být pro Vás základním předpisem, s kterým musíte seznámit zaměstnance (lhostejno zda-li brigádníky či zaměstnance tzv. stálé), protože kdyby se něco stalo, musíte prokázat, že jste je seznámili s řádným používáním přístroje.
Pokud byste návod k PB vařiči neměli, pak je třeba postupovat podle nařízení vlády č. 378/2001 Sb., kterým se stanoví bližší požadavky na bezpečný provoz a používání strojů, technických zařízení, přístrojů a nářadí, a zpracovat místně provozně bezpečnostní předpis o bezpečnosti práce s těmito vařiči a seznámit s nimi zaměstnance. Obecně totiž platí, že na každý stroj, přístroj nebo nářadí musí mít zaměstnavatel návod k použití nebo místně provozně bezpečnostní předpis, který nahrazuje návod a stanoví podmínky bezpečného používání dotčeného přístroje.
Jinak je třeba zaměstnance poučit, že podle § 17 zákona č. 133/1985 sb., o požární ochraně, platí, že každá fyzická osoba je povinna počínat si tak, aby nedocházelo ke vzniku požáru, zejména při používání tepelných, elektrických, plynových a jiných spotřebičů a komínů, při skladování a používání hořlavých nebo požárně nebezpečných látek, manipulaci s nimi nebo s otevřeným ohněm či jiným zdrojem zapálení a že za porušení této povinnosti může hrozit pokuta.
Vkládat příspěvky do diskuzí mohou pouze přihlášení uživatelé. Využijte přihlašovací a registrační formulář.
Komentáře
A ještě něco.